İlham Əliyevin İspaniyanın EFE informasiya agentliyinə müsahibəsi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İspaniyanın EFE informasiya agentliyinə müsahibə verib.
- Sabahınız xeyir, cənab Prezident.
- Sabahınız xeyir.
- Mənə vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirəm.
- Təşəkkür edirəm. Sizi görməyə çox şadam.
- Mən həqiqətən buna görə Sizə minnətdaram.
- Təşəkkür edirəm. Auditoriyanız qarşınızda çıxış etmək imkanına görə sizə təşəkkür edirəm.
- Dərhal suallara keçəkmi?
- Bəli, necə istəyirsiniz.
- Cənab Prezident, bir il bundan əvvəl Dağlıq Qarabağda müharibə başlamışdır və Siz əksər ərazilər üzərində nəzarətə təkrarən yiyələndiniz. Noyabrda Siz mənə dediniz ki, müharibədən sonra bir araya gəlməyə və ya danışıqlar masasına qayıtmağa razı olacaqsınız. Siz indi baş nazir Paşinyanla birbaşa bir araya gəlməyə hazırsınızmı və əgər cavabınız “bəli”dirsə, bu, nə zaman baş verəcək və hansı formatda?
- Bəli, sizə keçən dəfə dediyim kimi biz hazırıq. Əslində, danışıqlar və təmaslar başlamışdır. Azərbaycan, Ermənistan və Rusiyanın Baş nazirlərinin müavinləri səviyyəsində əməkdaşlığın formatı mövcuddur və bu format kommunikasiyaların açılması məsələsinə həsr olunub. Həmçinin bu yaxınlarda BMT Baş Assambleyasının sessiyası çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycan xarici işlər nazirlərinin görüşü baş tutub. Bu, müharibə bitəndən sonra birinci dəfə baş vermişdir. Bizim nazirin mənə verdiyi məlumata görə hesab edirəm ki, görüş konstruktiv və ümidverici olmuşdur. Bizim mövqeyimiz müharibə bitəndən sonra dəyişməz olaraq qalır. Biz Ermənistanla hər iki ölkənin ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması əsasında normal münasibətlər qurmaq istəyirik. Biz dərhal sərhədlərimizin delimitasiyasına və əlbəttə ki, bu proses bitəndən sonra demarkasiyasına başlamağa hazırıq. Həmçinin biz gələcək sülh sazişi üzərində Ermənistanla işləməyə başlamağa hazır olduğumuzu bildirmişik. Bütün bu təşəbbüslər tərəfimdən və digər Azərbaycan rəsmiləri tərəfindən dəfələrlə vurğulanmışdır. Lakin əfsuslar olsun ki, Ermənistan hələ də buna müsbət cavab verməyib. Beləliklə, bizim mövqeyimiz dəyişməz olaraq qalır və bəzi addımlar var, lakin hesab edirəm ki, biz bu il ərzində daha çox irəliləyişə nail ola bilərdik.
- Lakin Sizin bu gün baş nazir Paşinyanla bir araya gəlməyə heç bir niyyətiniz yoxdur?
- Mən hazıram və mövqeyimi artıq ifadə etdim. Ermənistan tərəfi hazırdırsa, mən də hazıram. Bizim bir görüşümüz olmuşdur və o, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin dəvəti əsasında bu ilin əvvəlində üçtərəfli formatda keçirilmişdir. Mən cənab Paşinyanla o, hazır olanda istənilən zaman danışmağa hazıram. Beləliklə, mən bu müzakirələrə açığam və hesab edirəm ki, bu, müharibənin bitdiyinin və həmin səhifənin çevrildiyinin yaxşı göstəricisi ola bilər. Bu, çox vacibdir. Çünki biz hələ də Ermənistan siyasi isteblişmentində revanşizm cəhdlərini nümayiş etdirən bəyanatları, tarixən və beynəlxalq hüquq əsasında bizə məxsus olan əraziləri təkrar ələ keçirmək üçün gələcək planların qurulması cəhdlərini görür və eşidirik. Buna görə, Ermənistan hökumətinin iradəsi, ciddi iradəsi, təkcə sözlər, bəyanatlar yox, əməllər müharibənin bitməsini və bizim sülh dövrünə doğru irəlilədiyimizi nümayiş etdirəcək.
- Lakin Ermənistan üçün hələ Dağlıq Qarabağın statusu məsələsi var və keçmişdə Siz onlara qismən muxtariyyət kimi imkanlar təklif etmişdiniz. Bu, hələ də qüvvədədirmi, yoxsa artıq müzakirə predmeti deyil?
- Səmimi desəm, son dövrdə biz Ermənistandan həmin ərazinin statusu ilə bağlı heç bir bəyanat eşitməmişik. Əfsuslar olsun ki, bu fikirlər bəzi digər ölkələr, onların yüksək səviyyəli nümayəndələri tərəfindən səslənir. Bizim mövqeyimizə gəldikdə, mən bunu dəfələrlə bildirmişəm. Demək olar ki, 30 illik danışıqlar prosesi ərzində Azərbaycanın mövqeyi çox konstruktiv olmuşdur. Biz deyirdik ki, - Minsk qrupunun həmsədrləri bunu çox yaxşı bilirlər, - Azərbaycanda yaşayan ermənilərə müəyyən səviyyədə özünüidarəetmə verməyə hazır idik. Lakin bu mövqeyi Ermənistan tərəfi həmişə rədd etmişdir və onlar həmişə “Dağlıq Qarabağ” adlandırdıqları ərazi üçün müstəqillik tələb edirdilər. Lakin bu gün, müharibə bitəndən və münaqişə öz həllini tapdıqdan sonra bu, təkcə mənim mövqeyim deyil, bu, dünyanın, beynəlxalq ictimaiyyətin əksər hissəsinin mövqeyidir ki, artıq mövcud olmayan “qurumun” statusu haqqında danışmağın yeri yoxdur. Çünki Dağlıq Qarabağ mövcud deyil. Bizim ərazimizdə belə inzibati vahid yoxdur. Bu il iyulun 7-də mən Azərbaycanın iqtisadi zonalarının yeni konfiqurasiyası ilə bağlı Fərman imzaladım. Biz iki iqtisadi zona - Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi zonalarını yaratdıq və onlar bütün bu ərazini əhatə edir. Bu gün Rusiya sülhməramlılarının məsuliyyət daşıdığı ərazidə - Qarabağda yaşayan 25 minə yaxın etnik erməni bizim vətəndaşlardır. Onların fərqli dini və ya etnik mənşəyi olan istənilən digər Azərbaycan vətəndaşı kimi eyni hüquqları, imtiyazları və öhdəlikləri olacaq. Qısaca desək, status məsələsinə qayıtmaq mümkün deyil, status yoxdur və hər kəs bu məsələni unutmalıdır.
- Sizin dediyiniz kimi, sərhədlərin delimitasiyası, hərbi əsirlər, minalardan təmizləmə kimi müzakirə olunası bir çox başqa məsələlər var. Bu məsələlər üzərində iş necə gedir? İrəliləyiş varmı, yoxsa hər şey dayanıb?
- Dırnaqarası müharibə əsirlərinə gəldikdə, mən sizin tamaşaçılarınız üçün bu məsələyə aydınlıq gətirmək istəyirəm. Mən dəfələrlə beynəlxalq hüququn normalarına və beynəlxalq konvensiyalara istinad edərək, hansı şəxslərin müharibə əsirləri hesab oluna biləcəyi ilə bağlı danışmışam. Beynəlxalq konvensiyalara əsasən, belə şəxslər müharibə zamanı saxlanılmış və ya əsir götürülmüş insanlardır. Müharibə zamanı saxlanılmış bütün şəxslər müharibə başa çatan kimi tərəfimizdən dərhal qaytarılıb. Əslində, biz onları Ermənistan bizim əsirləri qaytarmamış geri vermişik. Ermənistan və bəziləri tərəfindən “müharibə əsirləri” adlandırılan sonra saxlanılmış və artıq həbsdə olanlar bu kateqoriyaya daxil deyillər. Bu adamlar işğaldan azad olunmuş ərazilərə noyabrın sonunda - müharibənin başa çatmasından və Ermənistanın kapitulyasiya aktını imzalamasından iki həftə sonra göndərilənlərdir. Onlar azad etdiyimiz ərazilərdə dekabrın əvvəlində saxlanılıblar. Bunlar 62 nəfərdən ibarət olub və onların bəziləri cinayətlər törədiblər. Onlar bizim hərbçilərimizə hücum edib və dörd nəfəri qətlə yetiriblər. Yəni, bunlar müharibə əsirləri deyil, onlar azərbaycanlı mülki əhaliyə və hərbçilərə hücum etmək məqsədilə göndərilmiş terrorçu və diversiya qrupunun üzvləridir. Buna baxmayaraq, biz bu müddət ərzində onların bəzilərini geri qaytardıq ki, bu da xoş məramın göstəricisi idi.
Ermənistan tərəfindən işğal altında olmuş keçmiş ərazilərdə basdırılmış minaların xəritələrinə gəldikdə, burada söhbət yüz minlərlə minadan gedir. İlkin olaraq, minalanmış ərazilərin xəritələri tərəfimizdən tələb edildikdə, Ermənistan hökuməti ən yüksək səviyyədə bəyan edirdi ki, onlarda belə xəritələr yoxdur. Müharibə bitdiyi bir ilə yaxın dövrdə Ermənistanın xəritələri bizə verməməsi nəticəsində mülki vətəndaş və hərbçilərimiz arasında 150 nəfər həlak olmuş və ya ağır yaralanmışdır. Bu yaxınlarda bəzi xəritələr təqdim edilib, lakin həmin xəritələrin dəqiqliyi yalnız 25 faizdir. Beləliklə, bizim tələbimiz ondan ibarətdir ki, Ermənistan bizə dəqiq xəritələr təqdim etsin. Həmin xəritələrdə minalanmış ərazilər yox, - onsuz da onlar hər yerə mina basdırıblar, - minaların dəqiq yerləri göstərilsin. Belə xəritələr onlarda var. Bunu etsələr, xoş niyyət nümayiş etdirsələr, biz buna adekvat cavab verəcəyik.
- Minsk qrupu vasitəçiliklə məşğuldur, ancaq kömək təklif edən digərləri də var. Məsələn, Avropa İttifaqı minaların təmizlənməsi və sərhədlərin delimitasiyasında yardım göstərməyi təklif edib. Bu məsələ tərəfinizdən nəzərdən keçirilirmi? Postmüharibə dövründə Avropa İttifaqı hər hansı bir rol oynaya bilərmi?
- Bəli, biz bu təşəbbüsləri dəstəkləyirik. Bu mövzular bizim rəsmilər və Avropa İttifaqı nümayəndələri arasında çoxsaylı təmaslarda müzakirə edilir. Bundan əlavə, cari ilin yayında Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti cənab Şarl Mişelin Azərbaycana səfəri zamanı biz vəziyyəti geniş müzakirə etdik və fəal şəkildə çalışmaqla bağlı birgə niyyətimizi ifadə etdik. Avropa İttifaqı yenidənqurma və dinc mühitin yaradılması kimi müxtəlif sahələrdə təcrübəyə malikdir. Beləliklə, Avropa İttifaqı delimitasiya prosesində iştirak etmək və hər iki tərəfi razılığa gətirməklə bağlı niyyətini ifadə etdi və biz belə təşəbbüsləri dəstəkləyirik. Lakin, bildiyimə görə, Ermənistan tərəddüd edir. Ermənistan Avropa İttifaqının təklifini qəbul edib-etməyəcəyi ilə bağlı qərar verməyib. Azərbaycanın mövqeyi isə olduqca açıqdır. Biz işləməyə hazırıq və müxtəlif səviyyəli dövlət rəsmilərimiz Avropa İttifaqı ilə təmasdadırlar. Avropa İttifaqı bizə delimitasiya, kommunikasiyaların açılması və postmüharibə dövründə inkişaf məsələlərində yardım edə bilər. Biz, həmçinin Avropa İttifaqı ilə iqtisadi yardım məsələsi ətrafında müzakirələr aparırıq. Bizə məlumdur ki, Avropa İttifaqı Ermənistan üçün 2.6 milyard avro həcmində iqtisadi yardım paketinin hazırlanması prosesindədir. Bu proses artıq başa çatmış da ola bilər. Əlbəttə, bizim gözləntimiz ondan ibarətdir ki, həmin həcmdə məbləğ eyni şərtlərlə Azərbaycana da təklif edilsin. İstər qrant, istərsə də kredit – burada bərabərlik olmalıdır. Çünki işğaldan əziyyət çəkmiş olan ölkə bizik. Bizim 10 min kvadratkilometr sahəyə malik olan, tamamilə dağıdılmış ərazimiz, yüzlərlə şəhər və kəndlərimiz var. Bu səbəbdən biz, əlbəttə ki, həmin iqtisadi yardım paketinin qeyri-balanslı olmasına dair öz narahatlığımızı ifadə etdik. Hazırda biz Avropa İttifaqı ilə təmaslarımızı davam etdiririk və onlardan bizə iqtisadi dəstəklə əlaqədar təklif gözləyirik. Avropa İttifaqı çox iş görə bilər. Biz bu imkanlardan istifadə etməyə hazırıq və Avropa İttifaqına dürüst vasitəçi kimi etibar edirik.
- Mülki əhalinin işğaldan azad olunan ərazilərə nə zaman qayıda biləcəyini təxmin edirsiniz?
- Əlbəttə, burada ilk maneə minalardır. Ərazilər minalardan təmizlənməyincə biz insanları geri qaytara, həyatlarını təhlükə altında qoya bilmərik. Dəfələrlə dediyim kimi, bu işdə bizim əsas rəqibimiz zamandır. Biz minalardan təmizləmə işini özümüz həyata keçiririk. Biz Minatəmizləmə Agentliyimizin heyətini artırmışıq. Bu prosesdə iştirak edən hərbçilərimizin də sayı artırılıb. Lakin bu, vaxt tələb edir. Bununla belə, minaları təmizlədiyimiz yerlərə gəldikdə, biz mülki əhali üçün artıq qəsəbələri, şəhərləri və kəndləri tikməyə başlamışıq. Birinci gördüyümüz iş tələbatların və infrastrukturun tam nəzərdən keçirilməsi oldu. Elektrik enerjisi infrastrukturu bu ilin sonuna, yəni bir neçə aydan sonra tam hazır olacaq. Eyni zamanda, yollara və su təchizatına aid olan məsələlər də vacibdir. Biz artıq bir neçə ay əvvəl pilot layihə olaraq kəndlərdən birinə sərmayə qoymağa başlamışıq və ola bilsin, bu ilin sonuna və ya gələn ilin əvvəlinə həmin kənd ilk sakinləri qəbul edə biləcək. Bu proses artıq gedir. Bütün şəhərlər üçün baş planlar hazırlayırıq. Sonra isə kəndlər üçün bunu edəcəyik. Azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulmasına yalnız bu il üçün 1 milyard 300 milyon dollar həcmində vəsait ayırmışıq.
Beləliklə, bunun başlamasının dəqiq vaxtını söyləmək çətindir. Lakin, proses mərhələli şəkildə başlayacaq. Qeyd etdiyim kimi, birinci mərhələ bir neçə ay davam edəcək.
- Müharibə zamanı Türkiyə sizə dəstək verdi. Rusiya atəşkəs üçün vasitəçi kimi çıxış etdi və sülhməramlıları göndərdi. Fikrinizcə, müharibə regionda güclər balansını dəyişdimi?
- Bəli, Türkiyə lap başlanğıcdan bizə dəstək verdi. Biz müharibənin ilk günlərindən verdiyi siyasi və mənəvi dəstəyə görə Türkiyə hökumətinə çox minnətdarıq. İndi isə, müharibə bitdikdən sonra Türkiyə, o cümlədən Rusiya gələcək regional inkişafda və sabitlikdə çox mühüm rol oynayırlar. Bildiyiniz kimi, Rusiya və Türkiyə Qarabağ bölgəsinin Ağdam rayonunda birgə monitorinq mərkəzini yaradıblar. Eyni zamanda, Rusiyanın sülhməramlıları erməni əhalinin yaşadığı yerlərdə sülhün mühafizəsi tədbirlərini görürlər. Beləliklə, artıq yeni reallıqlar yaranıb. Hər bir ölkə həmin reallıqları nəzərə almalıdır. Azərbaycan ilə Ermənistan arasında güclər balansı hələ xeyli il bundan əvvəl dəyişdi. Biz öz potensialımızı, Ermənistanın potensialını bilirdik. Ola bilsin, erməni hökuməti Azərbaycan qarşısında şanssız olduğunu, əraziləri dinc yolla boşaltmadığı təqdirdə ciddi çətinliklərlə üzləşəcəyini real şəkildə qiymətləndirə bilmədi. Düşünürəm ki, bu gün Türkiyə və Rusiya Azərbaycanın iki qonşusu kimi, – yeri gəlmişkən, onlardan biri Ermənistanın qonşusudur, – sabitlik, təhlükəsizlik və gələcək inkişaf sahəsində çox mühüm rol oynayırlar. Yəqin bilirsiniz, bu yaxınlarda iki ölkə prezidentlərinin görüşü oldu. Digər məsələlərlə yanaşı, onlar Ermənistanla Azərbaycan arasında vəziyyəti müzakirə etdilər. Biz hər iki ölkənin rolunu çox müsbət, sabitləşdirici rol kimi dəyərləndiririk. Fikrimcə, bu, yeni regional əməkdaşlıq düsturunun özəyini təşkil edir.
- Elə mən də dəqiqliklə onu soruşmaq istəyirdim. Yəni sabitlik, eləcə də, Cənubi Qafqazın üç dövləti arasında və onların qonşuları – Türkiyə, Rusiya və İranla fəal regional əməkdaşlıq...
- Bəli, biz “3+3” regional əməkdaşlıq platformasına dair Türkiyə Prezidentinin təklifini dəstəklədik. Ermənistan hələ ki, cavab verməyib. Görürsünüz, Ermənistan yenə də qeyri-konstruktiv mövqe sərgiləyir. Lakin, biz bu təklifi tam dəstəkləyirik. Bu, nəinki müharibədən sonrakı məsələlərə, eləcə də, ümumiyyətlə, bizim bölgədə regional inkişafa xidmət edəcək. Çünki əgər biz regionun altı ölkəsi arasında bu cür əməkdaşlıq formatını yaratmağa müvəffəq olsaq, bu, hər hansı yeni düşmənçilik hərəkətlərinə qarşı əsas zəmanət olacaq. Bu, regional əməkdaşlığın mühüm amilinə çevriləcək və çox fayda gətirəcək. Təkcə, Azərbaycanın güclü təşviq etdiyi kommunikasiyaların açılması sayəsində biz region ölkələri arasında dərhal ticarət dövriyyəsini artıra, on minlərlə iş yeri aça bilərik. Bu, yalnız kommunikasiyaların açılması sayəsində olacaq. Bununla belə, qarşılıqlı ticarəti gücləndirsək, müsbət dinamikaya diqqət yetirsək, regionumuz gərginlik məkanından sabitlik və sülh regionuna çevriləcək.
- Sonuncu sualım. Əməkdaşlıq haqqında danışdıqda, Azərbaycan ötən ilin sonunda Cənubi Avropa ölkələrinə təbii qazı nəql etməyə başlayıb. Hazırda Avropanın qaz bazarında ehtiyatda saxlanılan qazın həcmi çox aşağı düşüb. Qiymətlər isə sürətlə qalxır. Bu halda Sizin ixracı artırmaq niyyətiniz varmı? Avropaya əlavə nə qədər qaz nəql edə bilərsiniz?
- Haqlısınız. Biz təbii qazımızı Avropaya ixrac etməyə ötən ilin son günü - dekabrın 31-də başladıq. Həmin vaxtdan etibarən ixracımızın profili artmaqdadır. Biz uzun illər, 15 il ərzində Avropa bazarında etibarlı neft təchizatçısıyıq və hər hansı fasilə olmayıb. İndi isə təbii qazın etibarlı təchizatçısı kimi biz öz rolumuzu oynayırıq. Bizim təbii qazın qiyməti digər mənbələrdən daxil olan qazdan ucuzdur. Bu qaz yeni mənbədən gəlir. Cənub Qaz Dəhlizinin vacibliyi nəinki əlavə qaz həcmləri, o cümlədən alternativ mənbə olması ilə izah edilir. Bu, enerji təhlükəsizliyi məsələsidir. Biz Avropa istehlakçılarına göndərdiyimiz qazı artıq müqavilə əsasında satmışıq. Buna görə, əgər Avropa istehlakçılarından əlavə tələbat olarsa, biz danışıqlara başlamalıyıq, çünki siz əvvəlcə qazı satmalısınız, sonra onu hasil etməlisiniz. Adətən qaz biznesində fəaliyyətin ardıcıllığı belədir.
Azərbaycanda təbii qazın təsdiq edilmiş ehtiyatları 2.6 trilyon kubmetrdir. Belə həcm öz istehlakımız və ixrac üçün ən azı 100 ilə kifayət edər. Hazırda, yeni yataqların kəşf edilməsi mərhələsindəyik. Azərbaycanın neft və qaz sektoruna böyük enerji şirkətləri arasında maraq artır. Biz həcmi və hasilatı artıra bilərik, lakin bunun üçün hazırda danışıqlara başlamalıyıq və yeni müqavilələri imzalamalıyıq. Sonra isə, daha çox hasilata sərmayə yatıracağıq.
- Lakin bu qış üçün o, mümkün deyil, düzdür?
- Texniki və kommersiya baxımından mümkün deyil. Cəmi bir və ya iki ay qalır. Lakin, əgər indi başlasaq, fikrimcə, biz növbəti qış üçün hazır olacağıq. Həcmlərin artırılması üçün potensial var və üstəgəl, biz özümüz və xarici investorlar hazırda bərpa olunan enerjiyə sərmayə yatırırıq. Bu səbəbdən, özümüz istehlak etdiyimiz təbii qazı ixraca yönəldə biləcəyik, çünki bunu günəş və külək enerjisi ilə əvəz edəcəyik. Beləliklə, qeyd etdiyim kimi, bu halda potensial çox böyükdür. Boru kəməri istismar edilir. Gələcəkdə biz təchizatımızın coğrafiyasını Avropada Balkanlara və Şərqi Avropanın bir sıra digər ölkələrinə qədər genişləndirə bilərik. Bu, istehlakçılar və bizim üçün, o cümlədən, şirkətlər və hər kəs üçün enerji təhlükəsizliyi baxımından yaxşı olardı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has been interviewed by the Spanish EFE news agency.
-Good morning Mr. President.
-Good morning.
- Thank you very much for the interview.
-Thank you, very glad to see you.
-I really appreciate it.
-Thank you, thank you for this opportunity to address your audience.
-So, we will straight go to the questions.
-Yes, as you wish.
-Mr. President, a year ago the war in Nagorno-Karabakh started and you regained control over most of the territory. In November you told me that after the war you will be willing to sit down or return to the negotiation table. Are you now ready to sit down with Prime Minister Mr. Pashinyan and if yes, when you want to hold that.
-Yes, as I said to you last time we are ready and actually the talks and the contacts have started. There is a format of cooperation on the level of deputy prime ministers of Azerbaijan, Armenia and Russia. This format is dedicated to the issues related to the opening of communications. Also, recently on the sidelines of the UN General Assembly session, foreign ministers of Armenia and Azerbaijan met. That was for the first time since the war ended. I think that the meeting as far as I was informed by our minister was very constructive and promising. Our position remains unchanged, since the war ended, we want to establish normal relations with Armenia based on mutual recognition of the territorial integrity of both countries. We are ready to start immediately the process of delimitation of our borders. And, of course, after that process is ended-demarcation. We also express willingness to start to work together with Armenia on the future peace agreement. All these initiatives have been articulated many times by me and by other Azerbaijani officials, but unfortunately, have not been yet positively responded to by the Armenian side. So our position is unchanged and there are certain steps, but I think during this year we could have made much bigger progress.
-But you don’t have any intention to sit down today with Prime Minister Pashinyan.
-I am ready, and I already expressed this position if the Armenian side is ready, I am also ready. We had one meeting that was in trilateral format at the invitation of the President of Russia Vladimir Putin, at the beginning of this year. I am ready to talk to Mr. Pashinyan any time when he is ready. So, I am open to these discussions and I think that could be also a good indicator that the war is over and that page has been turned down. This is very important. Because still we see and we hear in Armenia, in the political establishment, the statements which demonstrate the attempts of revanchism, the attempts of future plans to regain back territory which belongs to us by history and by international law. Therefore, the willingness of the Armenian government, the serious willingness, not only words but statements and actions will demonstrate that the war is over, and we are moving towards a period of peace.
-But for Armenia, there is still the question of the status of Nagorno-Karabakh and in the past, you offered possibilities like cultural autonomy. Is that still an option or is it off the table?
-Frankly speaking, during the last period we do not hear from Armenia any statements referring to the status of that territory. Unfortunately, these ideas are articulated by some other countries, their higher representatives. As far as our position is concerned, I expressed it on many occasions during the almost 30 years of negotiations. Azerbaijan’s position was very constructive and we were saying and the Minsk Group co-chairs know it very well that we were ready to grant Armenians living in Azerbaijan a certain level of self-governance. But this position was always rejected by Armenia and they were always demanding independence for what they called Nagorno-Karabakh. But today after the war ended, and the conflict has been resolved, and this is not only my position, this is the position of the majority of the world international community, there is no room to talk about any status for the so-called entity which does not exist. Because Nagorno-Karabakh does not exist. We do not have this administrative unit on our territory. On 7 July this year, I issued a decree about the new configuration of economic zones of Azerbaijan and we have created two economic zones: Karabakh and Eastern Zangazur economic zones which cover all the area. About 25 thousand ethnic Armenians who live today in the Karabakh area, in the area which is now in the responsibility of Russian peacekeepers, are our citizens. They will enjoy the same rights and privileges and responsibilities as any other citizen of Azerbaijan of different religious and ethnic origins. So, to put it shortly, no way to go back to the status, no status, and everybody should forget this issue.
-Ok. There is a lot of other issues to discuss like you said the delimitation of borders, prisoners, demining. How is this going? Is it going forward or is it stopped?
-With respect to the so-called prisoners of war, I want to clarify this issue for your audience. I have on many occasions referred to international law norms, international conventions, about who can be considered prisoners of war? And according to international conventions, those persons who have been detained or captured during the phase of the war and those persons whom we detained during the war all of them have been returned immediately after the war ended. We actually returned them earlier than Armenians returned our prisoners. Those people who are now in detention and already sentenced whom Armenia and some others claim as prisoners of war do not belong to this category because these people have been sent to liberated territories at the end of November. More than two weeks after the war ended, more than two weeks after Armenia signed a capitulation act and they have been detained on the territory which we liberated at the beginning of December. 62 persons and some of them committed crimes, they attacked our military servicemen and killed four of them. So, they are not prisoners of war. They are terrorists, they are members of a sabotage group who’ve been sent in order to attack Azerbaijani civilians and military servicemen. Despite that, we have returned some of them during this period, and that was a sign of goodwill. But with respect to the maps of mines which have been planted by Armenia in the territories, which were under occupation - 100 thousand of mines, in the beginning, when we were demanding to give us these maps Armenian government on the very high-level were saying that they do not have it. And during the time since the war ended, during this almost one year, we had close to 150 casualties of civilians and military servicemen who either were killed or seriously injured due to the fact that Armenians do not give us the maps. Some maps have been given relatively recently but the accuracy of those maps is only 25 percent. So what we are demanding is that Armenia gives us accurate maps, the map which can be easily identified not the area where they are planted, they are planted everywhere, but a particular place. They have this particular information which they refuse to give us. If they do it, if they show goodwill, of course, we will respond adequately.
-The Minsk Group of OSCE is mediating but others also offered their help, like the European Union, for example, in demining or delimitation of the border. Is it an option for you that the EU has a role in the post-war conflict?
-Yes, we support this initiative, and actually, it has been discussed during the numerous contacts between our officials and EU officials, and also during the visit of President of the European Council Mr. Charles Michel to Azerbaijan this summer. We broadly discussed the post-war situation and expressed our joint willingness to engage actively. EU has a very big experience in different areas, in the areas of construction, in the areas of creation of the peaceful environment. Therefore, the EU expressed its willingness to participate in the process of delimitation to help both sides to come to an agreement, and we support this initiative. But as far as I know, Armenia is hesitant. Armenia did not decide whether they will accept the EU’s proposal or not. But Azerbaijan’s position is very open. We are ready to work and actually different levels of our officials were in permanent contact with the EU. EU can help us in delimitation, EU can help us in the opening of communications, and also post-war development. We also have been discussing with the EU the issue of economic assistance. We heard and we know that the EU has prepared or is in the process of preparing the economic recovery package for Armenia worth 2.6 billion euros. And of course, we expect that the same amount of money will be offered to Azerbaijan on the same terms and conditions. Whether it’s grants, whether it’s loans, it should be equal, because we are the country which suffered. We have 10.000 sq km of totally destroyed territory, all the cities, hundreds of cities, and villages. Therefore, we, of course, expressed our concern that this economic recovery package can be unbalanced and we are now in the process of communications with the EU and expecting from them the proposal for us for economic support. So, the EU can do a lot, and we are ready to use this opportunity and we trust the EU as an honest broker.
-When do you think that the civil population can go back to the liberated territories?
-The first obstacle of course is mines. Because without demining we cannot return civilians, because we cannot put their life under threat. Therefore, as I said many times, our main rival, if I may say so, is time. So, we are doing demining ourselves. We’ve increased the number of deminers in our national demining agency. Also, we increased the number of military servicemen who are also involved in this process. But it takes time. But despite in those areas where we have already had demining we already started to build settlements, cities, and villages for civilians. First, what we’ve done, we’ve done a full survey of the infrastructure demands and the electric power infrastructure will be fully ready by the end of this year, in a couple of months. Also, issues related to roads and water supply are important. And we already started a couple of several months ago investments in one pilot village which will be ready to receive first settlers maybe by the end of this year, beginning of the next year. So this is the process already in the pipeline. We are preparing the master plans for all the cities, and later for the villages and we have allocated for this year only 1.3 billion US dollars for the reconstruction of the liberated areas. So, it’s difficult to say the exact time when it will start but it will start in stages. And the first stage, as I said will take place in several months.
-During the war you had the support of Turkey, and Russia acted as the facilitator for the ceasefire. Do you think the war has changed the balance of power in the region?
-Yes, Turkey supported us from the very beginning. We are very grateful to the Turkish government for the political and moral support they expressed from the first days of war and now after the war is over. Turkey is playing a very important role in future regional development and regional stability in the region, as well as Russia. As you probably know, Russia and Turkey have a joint monitoring center in the district of Aghdam in the Karabakh region. At the same time, Russian peacekeepers are providing peacekeeping operations in the area which is inhabited by the Armenian population. So, new realities already are in place, every country has to take into account these realities. The balance of powers between Azerbaijan and Armenia have been changed many years ago. We knew our potential, we knew Armenian potential. Probably, the Armenian government could not realistically evaluate that they have no chances in front of Azerbaijan, and if they do not liberate the territories peacefully they will have serious complications. Today I think about Turkey and Russia as two neighbors of Azerbaijan, and one of them is a neighbor of Armenia, plays a very important role in the stability, security, and future development. As you probably know, there was recently a meeting between presidents of two countries. Among other issues, they discussed the situation between Armenia and Azerbaijan. We consider the role of both countries as a very positive stabilizing role and I think this is the bulk of the new regional cooperation configuration.
-That’s exactly what I wanted to ask, the possibility of active regional cooperation between the three South Caucasus states and 3 neighbors - Russia, Turkey, and Iran.
-Yes we supported the proposal of the Turkish president of this regional cooperation platform. 3+3. Armenia did not respond yet. You see, again the unconstructive position of Armenia. But we fully support that and that will be very important for not only post-war settlement but in general for regional development in our area. Because if we are able to manage to create this format of cooperation between six countries of the region, that will be the main guarantee against any kind of new hostility, that will be an important factor for regional cooperation and it will generate a lot of benefits. Only due to the opening of the communications which Azerbaijan strongly advocates for, we can immediately increase the trade turnover between the countries of the region, we can create maybe tens of thousands of new jobs, only by the opening of communications. But if we enhance the mutual trade, if we concentrate on positive dynamics, our region will transform from a region of tensions to a region of stability and peace.
-My last question. Speaking of cooperation, you started, Azerbaijan started at the end of the last year sending fine gas to Southern Europe. Currently European gas market, the storage levels are very low and the prices are rapidly rising. In this situation are you going to increase export and how much gas you have already sent to Europe?
-Well you are right. We have started our export of natural gas to Europe on the last day of the last year 31 December, and since that time the profile of our export is growing. We are a reliable supplier of oil to the European market for many years, for 15 years without any disruption. And now as a reliable supplier of natural gas, we play our role. Our gas is cheaper than gas from different sources and it comes from a new source. The importance of the Southern Gas Corridor is not only because of its additional gas but because of its alternative source. And this is an issue of energy security. Our gas which we are sending to European consumers have been contracted. We already sold it. Therefore, if there is additional demand from European consumers we need to start negotiations because first you have to sell the gas and then you have to extract it. In the gas business, it’s a common sequence of actions. And the deposits of the proven reserve of natural gas in Azerbaijan are 2.6 trillion cubic meters. So, it will be enough for at least 100 years for our consumption and exports. We are now in the phase of new discoveries. The interest of the Azerbaijani oil and gas sector among the big energy companies is growing. So, we can increase the output and increase the production, but for that, we need to start the negotiations now and sign new contracts and then we will invest to produce more.
-But that’s not possible for this winter I think, right?
-It is not possible technically and commercially, just one, two months left. But if we start now I think we will be ready for the next winter. There is a potential to increase, plus we are now actively investing in ourselves and foreign investors into renewable energy. Therefore, we will have more natural gas which we consume ourselves for export. Because we will substitute it with the sun and wind energy. So, as I said, the potential here is very big, a pipeline is in operation. We in the future may expand our geography of supplies to Europe to Balkans to some other countries of Eastern Europe and that will be good for consumers, for us for companies, for everyone, for energy security.