Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Belçika Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Mişel Pitermans ilə görüşünə dair məlumatı
9 avqust 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Belçika Krallığının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Mişel Pitermansın etimadnaməsinin surətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Mişel Pitermansı təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Nazir Azərbaycan və Belçika arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafını, həmçinin iki ölkə arasında geniş əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğunu məmnunluqla qeyd edib. Eyni zamanda, o, Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirilən təcavüzkar siyasətinin tarixi, beynəlxalq ictimaiyyətin bu xüsusda mövqeyi, 44 günlük Vətən müharibəsi, üçtərəfli bəyanatların imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası və orada həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
Səfir Mişel Pitermans öz növbəsində qəbula görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkürünü ifadə edərək, Azərbaycana təyin olunması ilə bağlı məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib. Səfir, iki ölkə arasında əlaqələrin uğurlu inkişafını qeyd edib, Azərbaycan və Belçika arasında iqtisadi, ticarət, kommersiya və təhsil sahələrində əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivlərinə toxunub və qarşılıqlı tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tərəflər, Azərbaycan və Belçika arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektləri, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Kingdom of Belgium to Azerbaijan Michel Peetermans
On August 9, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a copy of the credentials of the newly appointed Ambassador of the Kingdom of Belgium to Azerbaijan Michel Peetermans.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Ambassador Michel Peetermans on his appointment and wished him success in his work. The Minister noted with satisfaction the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and Belgium, as well as the existence of a broad agenda of cooperation between the two countries. At the same time, he spoke about mutually beneficial partnership of Azerbaijan with the European Union.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the history of Armenia's aggressive policy against Azerbaijan, the position of the international community in this regard, the 44-day Patriotic War, the situation in the region after the signing of trilateral statements, the scale of destruction in the liberated territories and the restoration and reconstruction work carried out there.
In his turn, Ambassador Michel Peetermans thanked Minister Jeyhun Bayramov for the reception and expressed satisfaction with his appointment to Azerbaijan. Ambassador noted the successful development of relations between the two countries, touched upon the prospects for cooperation between Azerbaijan and Belgium in the areas of economy, trade, commerce and education, and stressed the importance of mutual student exchange.
The sides discussed various aspects of bilateral relations between Azerbaijan and Belgium, as well as cooperation within international organizations.