Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in 18 iyun 2021-ci il tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi 18 iyun 2021-ci il tarixli bəyanatında Azərbaycanı 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycan ərazisində qanunsuz şəkildə Ermənistan tərəfindən döyüşən hərbi cinayətləri, terror aktlarını törətməkdə, muzdlu kimi döyüşməkdə təqsirləndirilən şəxsləri mühakimə etməkdə ittiham edir.
Ermənistan XİN-in bəyanatında “hərbi əsirlər” və “mülki şəxslər” kimi istinad edilən şəxslər hərbi əməliyyatlar zamanı və əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı üçtərəfli bəyanat imzalandıqdan sonra Azərbaycan ərazisində qəsdən öldürmə, işgəncə, terrorçuluq və digər cinayətlərin törədilməsində təqsirləndirilən şəxslərdir. Əlbəttə, Azərbaycanın həm beynəlxalq hüquq, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları, Muzdluların cəlb edilməsi, istifadəsi, maliyyələşdirilməsi və təliminə qarşı beynəlxalq Konvensiya, həm də yerli qanunvericiliyə əsasən bu şəxsləri məsuliyyətə cəlb etməyə həm hüququ, həm də beynəlxalq öhdəliyi var.
Hazırda Azərbaycan tərəfində saxlanılan və istintaqa cəlb olunan ermənilərə gəldikdə isə, Ermənistan XİN-ə xatırladırıq ki, bu şəxslərdən bir qrupu 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatı imzalandıqdan sonra Azərbaycan ərazisinə daxil olan terrorçu qrupunun üzvləridir və bu qrupun təxribatçı fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın 4 hərbi qulluqçusu öldürülüb və bir mülki şəxsi ağır yaralanıb. İttiham olunan erməni əsilli Livan vətəndaşı əcnəbi muzdlu qismində pul qarşılığında 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycanlı hərbçi və mülki şəxslərə qarşı döyüşlərdə iştirak edib. Digər iki erməni vətəndaşı isə hələ birinci Qarabağ müharibəsi zamanı mülki və hərbçi Azərbaycanlılara qarşı işgəncə verməkdə ittiham olunan şəxslərdir.
Vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycanda saxlanılan ermənilərin yerinin gizli saxlanılması ilə bağlı deyilən fikirlər tamamilə yalandır. Rəsmi açıqlamalarda artıq bildirildiyi kimi, Azərbaycan bu şəxslərin saxlanılma vəziyyəti ilə bağlı olan bütün tələbləri yerinə yetirib. Hətta Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi,  İnsan Haqları üzrə Müvəkkilin (Ombudsman) saxlanılan şəxslərlə mütəmadi görüşləri təşkil edilib və bu şəxslərin səhhəti barədə tibbi sənədlər belə təqdim edilib.
Azərbaycan humanizm prinsiplərindən çıxış edərək bu günədək saxlanılan ermənilərin bir hissəsini Ermənistana təhvil verib.
Bunun qarşılığında isə Ermənistan tərəfinin addımları göz qabağındadır. Yalnız Ağdam üzrə mina xəritələrini Azərbaycana təhvil verən Ermənistan, bu ölkənin yüksək səviyyəli rəsmiləri tərəfindən açıq şəkildə etiraf edildiyi kimi, çoxsaylı mina xəritələrini gizlədir, Azərbaycana verməkdən imtina edir. Hələ birinci Qarabağ müharibəsindən itkin düşən 4000-dək azərbaycanlının taleyi barədə bu günədək heç bir məlumat verilməyib. Ərazilərimiz işğaldan azad olunduqdan sonra Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndi ərazisində aşkar edilmiş kütləvi məzarlıq Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətlərinin və Ermənistanın itkin düşmüş azərbaycanlılar barədə məlumatı gizlətdiyinin bariz sübutudur.
Ermənistan XİN-i beynəlxalq hüquq pozuntularından danışmağa başlamadan öncə Ermənistan Respublikasının 30 ilə yaxın müddət ərzində beynəlxalq hüquq prinsiplərini, xüsusilə də suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşılması prinsipini tapdaladığını, bir milyonadək insanın fundamental hüquqlarının kobud şəkildə pozduğunu göz önünə gətirməlidir.

Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Armenian Foreign Ministry dated June 18, 2021
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia, in its statement dated June 18, 2021, accuses Azerbaijan of persecuting persons accused of committing war crimes, terrorist acts, fighting on behalf of Armenia as mercenaries, illegally operating in the territory of Azerbaijan during the 44-day war.
The persons mentioned in the statement of the Armenian Foreign Ministry as “prisoners of war” and “civilians” are persons accused of committing premeditated murder, torture, terror acts and other crimes on the territory of Azerbaijan during hostilities and after the signing of a trilateral statement on the cessation of operations. Of course, Azerbaijan has both the right and the international obligation to bring these individuals to justice under international law, including the 1949 Geneva Conventions, the International Convention against the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries, and domestic law.
As for the Armenians currently detained and investigated by the Azerbaijani side, we remind the Armenian Foreign Ministry that a group of these people are members of a terrorist group that entered the territory of Azerbaijan after the signing of the trilateral statement on November 10, 2020, and as a result of this group's provocative activities 4 servicemen of Azerbaijan were killed and one civilian was seriously injured. The accused Lebanese citizen of Armenian origin took part in the battles against Azerbaijani servicemen and civilians during the 44-day war as a foreign mercenary. The other two Armenian citizens are persons accused of torturing Azerbaijani civilians and servicemen during the First Karabakh War.
We would like to emphasize that the allegations about the secrecy of the whereabouts of Armenians detained in Azerbaijan are completely false. As already mentioned in the official statements, Azerbaijan has fulfilled all the requirements related to the state of detention of these persons. Even the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the Azerbaijan Human Rights Ombudsperson held regular meetings with detainees and medical documents on the state of health of these persons were presented.
Based on the principles of humanism, Azerbaijan has handed over to Armenia some of the detained Armenians so far.
And in response, the steps of the Armenian side are obvious. Armenia, which only handed over mine maps on the Aghdam region to Azerbaijan, hides numerous mine maps and refuses to give them to the Azerbaijani side, as openly acknowledged by high-ranking officials of this country. Until now, there is no information about the fate of about 4,000 Azerbaijanis who went missing in the first Karabakh war. The mass grave discovered in the village of Bashlibel of the Kalbajar region after the liberation of our territories is a clear proof of the war crimes committed by Armenia and Armenia's concealment of information about missing Azerbaijanis.
Before starting to talk about violations of international law, the Armenian Foreign Ministry must bear in mind that for almost 30 years the Republic of Armenia has been violating the principles of international law, in particular the principle of respect for sovereignty and territorial integrity, grossly violating the fundamental rights of up to one million people.