Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Kəlbəcər rayonu istiqamətində növbəti təxribata əl atılması barədə məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi və Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən 1 iyun 2021-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun Armudlu kəndi istiqamətində növbəti təxribatının qarşısı alınıb.
Belə ki, 40-a yaxın şəxsi heyətlə Azərbaycan ərazisinə daxil olan erməni silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin dərhal və silah tətbiq etmədən  həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində ölkəmizin ərazisindən çıxarılıb.
Ermənistan tərəfinin iki dövlət sərhədində davamlı təxribatlara əl atması bu ölkənin məqsədyönlü şəkildə bölgədə vəziyyətin gərginləşdirilməsinə xidmət edən addımlar atdığını nümayiş etdirir.
Tərəfimizdən bu kimi təxribatların yolverilməzliyini bir daha vurğulayır və sərhəd məsələsində mövcud olan fikir ayrılıqlarının yalnız danışıqlar yolu həllinin vacibliyini vurğulayırıq. Azərbaycan iki dövlət sərhədinin delimitasiya və demarkasiya prosesinin başlanmasının tərəfdarıdır.
Ermənistanı beynəlxalq hüquq prinsiplərinə riayət etməyə, əsassız şəkildə sərhəd məsələsində gərginliyi artırmaqdan çəkinməyə və sərhəd məntəqəsində təxribatlara son qoymağa çağırırıq.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on another provocation by Armenia in the direction of Kalbajar region of Azerbaijan
According to the information of the Ministry of Defense and the State Border Service of the Republic of Azerbaijan, another provocation of the armed forces of Armenia in the direction of Armudlu village of the Kalbajar region of Azerbaijan on June 1, 2021, was prevented.
Thus, about 40 servicemen of the armed forces of Armenia that entered the territory of Azerbaijan, were immediately and with no use of weapons withdrawn from the territory of our country as a result of measures taken by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan.
Armenia's continued provocations on the border between the two countries demonstrate that the country deliberately aggravates the situation in the region.
We reiterate the inadmissibility of such provocations and emphasize the importance of resolving differences on the border issue only through negotiations. Azerbaijan supports the process of delimitation and demarcation of the two state borders.
We call on Armenia to adhere to the principles of international law, to refrain from escalating the tensions and to end provocations at the border.