511/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin “Qara Yanvar” hadisələrinin 31-ci ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-ə keçən gecə SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə 26.000 nəfərlik Sovet ordusu Azərbaycanın Bakı və Sumqayıt şəhərlərinə, eləcə də ölkənin digər şəhərlərinə yeridildi. Bu hərbi müdaxilə nəticəsində 147 mülki şəxs qətlə yetirildi və 744 nəfər ağır xəsarət aldı. Bu hadisə müasir Azərbaycan tarixinə “Qara Yanvar” kimi daxil oldu.
Bu faciəvi hadisələrin öncəsində, Ermənistanın 1980-ci illərin sonunda Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddiaları, keçmiş Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətindəki radikal ermənilərin aqressiv separatçılıq fəaliyyəti, SSRİ rəhbərliyinin bu fəaliyyətə dəstək verməsi, yüz minlərlə azərbaycanlının zor gücü ilə və qəddarcasına Ermənistanın özündən deportasiya edilməsi Azərbaycanda sovet hökumətinə qarşı hərəkatın genişlənməsinə təkan verdi. Ümumxalq hərəkatın qarşısını almaq və Azərbaycan xalqının müstəqillik əzmini qırmaq məqsədilə ölkəyə yeridilən Sovet ordusu beynəlxalq hüququn normalarını, keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSR-in Konstitusiyalarını kobudcasına pozaraq dinc əhaliyə qarşı görünməmiş qırğın törətdi.
Faciəvi hadisələrdən dərhal sonra ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyində mətbuat konfransı keçirərək, bu vəhşiliyi kəskin şəkildə pislədi, xalqımıza qarşı törədilmiş qırğına siyasi qiymət verilməsini və günahkarların cəzalandırılmasını tələb etdi. Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi və müzakirələrin yekunu olaraq 1994-cü ilin martında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edildi.
Lakin üzərindən 31 il keçməsinə baxmayaraq, BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin kobud şəkildə pozulduğu, öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri olan 1990-cı ilin 20 yanvar hadisələrinə beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymətləndirmə verilməyib. Bu cinayətə görə keçmiş sovet rəhbərliyi bilavasitə məsuliyyət daşıyır. Beynəlxalq hüquqa əsasən 20 yanvar hadisəsi insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməli, onun sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmalıdır.
Bu gün Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda, habelə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü naminə canından keçən qəhrəman şəhidlərimizin ruhu rahatlıq tapıb. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu, onilliklər ərzində düşmənin işğalı altında qalan ərazilərimizi azad edib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib.
Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünün möhkəmləndirilməsi və dövlətçiliyin təməlini təşkil edən bu ali prinsipləri şübhə altına qoyanların, eləcə də revanşizm fikirlərindən çıxış edənlərin layiqincə cavablandırılması bundan sonra da tərəfimizdən təmin ediləcək və Azərbaycan xalqına və dövlətinə qarşı müxtəlif cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyanların qanun qarşısında cavab verməsi üçün bütün lazımi addımlar atılacaqdır.

511/20, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 31st anniversary of the “Black January” tragedy
On the night of January 19 to 20, 1990, by order of the USSR leadership, 26,000 Soviet troops invaded Baku and Sumgait, as well as other cities of Azerbaijan. As a result of this military intervention, 147 civilians were killed and 744 were seriously injured. This event went down in the history of modern Azerbaijan as "Black January".
Before these tragic events, the groundless territorial claims of Armenia against Azerbaijan in late 1980s, the aggressive separatist activities of Armenian radicals in the Nagorno-Karabakh Autonomous Region of the former Azerbaijan SSR and the Soviet leadership's support to this illegal activity, as well as the violent and brutal deportation of hundreds of thousands of Azerbaijanis from Armenia spurred the expansion of the movement against the Soviet Government in Azerbaijan. The Soviet Army deployed to the country in order to prevent the national movement and break the will of the Azerbaijani people for independence, committed an unprecedented massacre against the peaceful population, violating the norms of international law, the Constitutions of the former USSR and the Azerbaijani SSR.
At a press conference at the Permanent Representation of Azerbaijan in Moscow immediately after the tragic events, National leader Heydar Aliyev strongly condemned this atrocity and demanded political assessment of the massacre against our people and punishment for the perpetrators. At a special session of the Milli Majlis (Parliament) in February 1994, the brutal murder of innocent people on January 20, 1990 was regarded as military aggression and crime, and as a result of the deliberations in March 1994, decision “On the tragic events committed in Baku on January 20, 1990” was adopted.
Although 31 years passed since the January 20, 1990 events, which were a gross violation of the UN Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, and other international legal documents, and was one of the serious crimes of the 20th century by its essence and scope, it had not received an international political and legal assessment. The former Soviet leadership is directly responsible for this crime. According to international law, the events of January 20 must be described as a crime against humanity, and its initiators and perpetrators must be brought to justice.
Today, the souls of our heroic martyrs who gave their lives for the independence of Azerbaijan, and for sovereignty and territorial integrity of our country, have found peace. Under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, the brave Army of Azerbaijan liberated our territories from occupation, and territorial integrity of Azerbaijan is restored.
Independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan will be strengthened, and those who question these supreme principles forming the basis of statehood, and those who promote the revanchist ideas, will be faced with proper response, and all necessary steps will be taken to bring to justice those responsible for various crimes against the People and State of Azerbaijan.