497/20, Azərbaycan Respublikası, Pakistan İslam Respublikası və Türkiyə Respublikası xarici işlər nazirlərinin 2-ci üçtərəfli görüşünün İslamabad bəyannaməsi
Azərbaycan Respublikası, Pakistan İslam Respublikası və Türkiyə Respublikası xarici işlər nazirlərinin 2-ci üçtərəfli görüşünün
İslamabad bəyannaməsi
13 yanvar 2021-ci il
13 yanvar 2021-ci il tarixdə İslamabadda Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşinin dəvəti və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri cənab Mevlüt Çavuşoğlu və Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun iştirakı ilə üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli dialoqunun ikinci görüşü keçirildi.
Nazirlər,
Üç ölkə arasında mövcud olan qardaşlıq, tarixi və mədəni bağlara, qarşılıqlı hörmətə və etimada əsaslanan səmimi əlaqələri vurğulayaraq;
Siyasi, strateji, ticarət, iqtisadi, sülh və təhlükəsizlik, elm və texnologiya və mədəniyyət sahələri də daxil olmaqla qarşılıqlı maraq doğuran bütün sahələrdə 30 noyabr 2017-ci il tarixində Bakıda keçirilmiş ilk üçtərəfli görüşün nəticəsində qurulmuş əməkdaşlığın bundan sonra da dərinləşdirilməsini arzu edərək;
Pakistan, Türkiyə və Azərbaycanın öz bölgələrində sülhün, sabitliyin və inkişafın təşviqi və xalqlarının daha geniş ərazidə bu idealları ortaq firavanlıq və təhlükəsizlik naminə daha da inkişaf etdirmək üçün qarşılıqlı istəklərinə verdiyi əhəmiyyətli töhfələri nəzərə alaraq;
Ölkələrinin üzləşdiyi saysız-hesabsız təhdidləri və yeni yaranan hədələri, o cümlədən  xaricdən dəstəklənən terror aktları, kiber hücumlar, hibrid müharibə formaları, hədəfli dezinformasiya kampaniyaları və bir çox ölkələrdə müsəlman azlıqların dinc yanaşı yaşamasına təsir göstərən İslamofobiya meyllərini dərk edərək,
Dünyanın müxtəlif yerlərində müsəlman icmalarına qarşı törədilmiş ciddi insan haqları pozuntuları və insanlıq əleyhinə cinayətlər barədə ciddi narahatlıqlarını ifadə edərək;
COVID - 19 pandemiyasının geniş təsirlərini və müvafiq bölgələrin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə qarşı həssaslığını tamamilə anlayaraq;
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və reabilitasiyası səylərində Azərbaycan hökuməti və xalqı ilə həmrəyliyi ifadə edərək;
və sülh və inkişaf naminə regional konsensusun inkişaf etdirilməsinə sadiqliyi təsdiqləyərək;
Dövlətlərinin suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığını mühafizə etmək və qorumaq naminə güclü və birmənalı dəstəklərini təkrar etdilər;
Xüsusilə regional və beynəlxalq müstəvilərdə İslamofobiya və müsəlman azlıqların təqibinə qarşı mübarizədə birgə səyləri artırmaq barədə razılığa gəldilər;
Asiyanın ürəyi - İstanbul Prosesinin Əfqanıstan və regionda sülh, sabitlik və iqtisadi rifaha verdiyi töhfəni alqışladılar və Pakistan hökumətinin bölgədəki məsələlərin siyasi həllini asanlaşdırmaq səylərini qiymətləndirdilər və Əfqanıstana məxsus olan və Əfqanıstan tərəfindən rəhbərlik edilən sülh prosesinə dəstəklərini ifadə etdilər;
Terrorizmin bütün formalarına, xarici dövlətlər tərəfindən himayə edilən terrorizmə, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığa, narkotik maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə, insan alverinə, çirkli pulların yuyulmasına, mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlər və kiberterrorizmə qarşı mübarizə naminə müxtəlif beynəlxalq və regional sənədlərə uyğun olaraq sülh və təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək qərarlarını yenilədilər;
2020-ci ilin noyabr ayında İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Niameydə Cammu və Kəşmir münaqişəsi üzrə qəbul edilmiş 10/47-Pol saylı ən son qətnaməsini və  İƏT Təmas Qrupunun Cammu və Kəşmir üzrə kommünikelərini təsdiq etdilər və 5 avqust 2019-cu ildə Kəşmirdəki demoqrafik quruluşu dəyişməyə yönəlmiş insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə bağlı birtərəfli fəaliyyətindən  dərin narahatlıqlarını ifadə etdilər, Cammu və Kəşmir münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri çərçivəsində, sülh yolu ilə  həll edilməsi ilə bağlı prinsipial mövqelərini təkrar etdilər;
Kipr, o cümlədən Egey və Şərqi Aralıq dənizi məsələlərinin beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli, davamlı və realist, eləcə də qarşılıqlı qəbul edilmiş həllini dəstəkləmək qərarlarını bildirdilər;
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə son qoyulmasını və Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq normallaşdırılmasını dəstəklədiklərini bir daha təkrar etdilər;
Müdafiə və təhlükəsizlik sahələrində, o cümlədən qabaqcıl təcrübələrin bölüşdürülməsi, potensialın artırılması, yeni və inkişaf etməkdə olan texnologiyalar və müntəzəm səfər mübadiləsi yolu ilə əməkdaşlığın təşviq olunmasına sadiq qaldılar;
COVID 19 pandemiyasının iqtisadi artım və ictimai sağlamlığa geniş təsirlərini müzakirə etdilər, məlumat, tədqiqat, təcrübə və qabaqcıl təcrübə mübadiləsi barədə razılığa gəldilər və inkişaf etməkdə olan ölkələrin maliyyə və qabiliyyət məhdudiyyətlərini nəzərə alaraq problemin effektiv və anlaşıqlı şəkildə həll edilməsi üçün genişləndirilmiş beynəlxalq əməkdaşlıq və həmrəyliyə çağırdılar;
Üçtərəfli ticarət və investisiyaların genişləndirilməsi üçün əməkdaşlığı gücləndirməyə və dərinləşdirməyə qərar verdilər və üç ölkənin müvafiq nazirliklərini rüsumların azaldılması, tarif və qeyri-tarif maneələri, nəqliyyat xərcləri, bank sektorları arasında daha yaxşı əlaqələndirmə və qarşılıqlı investisiyaların qorunması ilə bağlı konkret tövsiyələri əks etdirən möhkəm bir Fəaliyyət Planı hazırlamağa çağırdılar;
Nəqliyyat, ticarət, enerji, insanlar arasındakı əlaqələr, təhsil, sosial və mədəni mübadilə, turizm və İKT sahələrində, o cümlədən müxtəlif regional forumlarda hava, dəmir yolu və avtomobil əlaqələri və regional bağlılıq təşəbbüslərinin təkmilləşdirilməsi və gücləndirilməsi yolu ilə regional bağlılıq üzrə əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə qərar verdilər;
Qida və enerji təhlükəsizliyi, ətraf mühit, davamlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi mövzusunda əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar və 2030 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə vaxtında cavab vermək və nail olmaq üçün daha geniş beynəlxalq əməkdaşlığa çağırdılar;
Üçtərəfli görüşlərin hər il əlifba sırası ilə mütəmadi olaraq çağırılmasına razılıq verdilər;
Həmçinin, 2022-ci ildə qarşılıqlı razılaşdırılmış tarixlərdə Üçtərəfli Görüşlərin üçüncü iclasının Türkiyədə keçirilməsinə razılıq verdilər;

497/20, Islamabad Declaration of the 2nd Trilateral Meeting of the Ministers for Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Islamic Republic of Pakistan and the Republic of Turkey
Islamabad Declaration
2nd Trilateral Meeting of the Ministers for Foreign Affairs of the Republic of
Azerbaijan, the Islamic Republic of Pakistan and the Republic of Turkey
13 January 2021
At the invitation of Makhdoom Shah Mahmood Qureshi, the Minister for Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, and with the participation of H.E. Mr. Mevlut Cavusoglu, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey and H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Second round of Trilateral Dialogue of the Ministers of Foreign Affairs of the three countries was held in Islamabad on 13 January 2021.
The Ministers,
Emphasizing the existing cordial ties among the three countries, based on fraternity, historic and cultural bonds, mutual respect and trust;
Desirous of deepening further cooperation built on outcome of the first Trilateral Meeting held in Baku on 30 November 2017, in all areas of mutual interest, including political, strategic, trade, economic, peace and security, science and technology and cultural fields;
Mindful of the significant contributions made by Pakistan, Turkey and Azerbaijan for promotion of peace, stability and development in their respective regions and the mutual desire of their peoples to further advance these ideals for shared prosperity and security in the broader region;
Conscious of the myriad challenges and emerging threats confronting their countries including but not limited to threats of foreign sponsored acts of terrorism, cyber-attacks, hybrid forms of warfare, targeted disinformation campaigns, and escalating trends of Islamophobia affecting the peaceful co-existence of Muslim communities in many countries;
Expressing serious concerns on the grave human rights violations and crimes against humanity committed against the Muslim communities in various parts of the world;
Fully aware of the far-reaching implications of the COVID 19 pandemic as well as the vulnerability of the respective regions to adverse impacts of climate change;
Expressing solidarity with the government and people of Azerbaijan in their efforts to rebuild and rehabilitate liberated territories;
And reaffirming commitment towards developing regional consensus for peace and development;
Reiterated their strong and unequivocal support for safeguarding and defending the sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders of their respective States;
Agreed to enhance joint efforts on combating Islamophobia, discrimination and persecution of Muslim minorities, in particular at the regional and international fora;
Recognized the contribution of the Heart of Asia-Istanbul Process in peace, stability and economic prosperity in Afghanistan and in the region, and appreciated the efforts of the Government of Pakistan in facilitating a political solution to the issues in the region, expressed their support to Afghan-led, Afghan-owned peace process;
Renewed their resolve to strengthen cooperation in peace and security in line with various international and regional instruments to combat all forms and manifestations of terrorism, transnational organized crime, trafficking of drugs, narcotics, trafficking in persons, money laundering, crimes against cultural and historical heritage and cybercrimes;
Reaffirmed the most recent OIC resolution 10/47-Pol on the Jammu and Kashmir dispute adopted in Niamey in November 2020 and Communiqués of OIC Contact Group on Jammu and Kashmir and expressed deep concern over the unilateral actions of 5 August 2019, continuing grave human rights violations in and efforts to change the demographic structure of Jammu and Kashmir, and reiterated their principled position for a peaceful settlement of the Jammu and Kashmir dispute in accordance with the relevant UN Security Council Resolutions;
Resolved to support a just, sustainable and realistic and mutually accepted settlement of the Cyprus issue, as well as the issues in the Aegean and the Eastern Mediterranean on the basis of international law;
Reiterated their support for putting an end to the Armenia-Azerbaijan conflict and normalization of relations on the basis of sovereignty and territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan in accordance with the relevant UN Security Council resolutions;
Committed to promote cooperation in defence and security fields, including through sharing best practices, capacity building, new and emerging technologies and regular exchange of visits;
Discussed the far-reaching implications for economic growth and public health due to COVID 19 pandemic, agreed to exchange information, research, expertise and best practices, and called for enhanced international cooperation and solidarity to effectively and comprehensibly addressing the challenge, keeping in view financial and capacity limitations of developing countries;
Decided to intensify and deepen cooperation for enhancing trilateral trade &investment and encouraged the relevant ministries of the three countries to develop a robust Action Plan with concrete recommendations regarding easing of duties, tariff and non-tariff barriers, transportation costs, better coordination among the banking sectors and protection of mutual investments, for consideration and approval by the leadership;
Determined to enhance cooperation on regional connectivity in transport, trade, energy, people-to-people contacts, education, social and cultural exchange, tourism, and ICT, including through improving and strengthening air, rail and road links and regional connectivity initiatives at various regional fora;
Underlined the need to intensify cooperation for food and energy security, environment, sustainable development and climate change and called for greater international cooperation for timely response and achievement of the 2030 Sustainable Development Goals;
Agreed to regularly convene the trilateral meetings on annual basis in alphabetical order;
Also agreed to hold the third session of the Trilateral Meetings in Turkey on mutually agreed dates in 2022;