463/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
10 dekabr 2020-ci il tarixində, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında qarşılıqlı olaraq vizadan azadetmə haqqında 25 fevral 2020-ci il tarixində Bakı şəhərində imzalanmış Sazişə dəyişikliklər edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında 1 saylı Protokol imzalandı. Protokol hər iki ölkənin xarici işlər nazirləri tərəfindən imzalandı.
Məlum olduğu kimi, bu ilin 25 fevralında imzalanmış Sazişə əsasən iki ölkənin ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşları vizasız səfər edə və ölkə ərazisində 90 gün vizasız qala bilərdi. Sazişə əlavə olaraq imzalanmış Protokol qüvvəyə mindikdən sonra iki ölkə vətəndaşları artıq şəxsiyyət vəsiqəsi və digər sərhədkeçmə sənədləri ilə vizasız səfər edə və 90 gün vizasız qala biləcəklər.
Qeyd etmək istərdik ki, bu qayda yalnız Türkiyə ilə Azərbaycan arasında birbaşa səfər edən iki ölkə vətəndaşlarına münasibətdə tətbiq olunacaqdır. Türkiyə və Azərbaycan ərazisi vasitəsilə üçüncü ölkələrə səfər etmək istəyən vətəndaşlarımız pasportdan istifadə etməlidir.
Vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan Respublikası öz tarixində ilk dəfə şəxsiyyət vəsiqəsinin sərhədkeçmə sənədi kimi istifadə olunması üçün Müqavilə imzalayıb.
Tərəflər, habelə saxta sərhədkeçmə sənədlərindən istifadənin qarşısının alınması məqsədilə əməkdaşlıq etməyə qərar vermişlər. Bu isə iki ölkənin sərhəd təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi sahəsində yeni imkanlar yaradacaqdır.

463/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On December 10, 2020, the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey signed Protocol No. 1 on Amendments to the Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey on mutual visa exemption signed on February 25, 2020 in Baku. The Protocol was signed by the foreign ministers of both countries.
As is known, according to the Agreement signed on February 25 of this year, citizens of the two countries with valid passports could travel without a visa and stay in the country without a visa for 90 days. After the entry into force of the Protocol signed in addition to the Agreement, citizens of the two countries will be able to travel without a visa with an identity card and other border crossing documents and stay without a visa for 90 days.
We would like to note that this rule will apply only to citizens of the two countries traveling directly between Turkey and Azerbaijan. Our citizens wishing to travel to third countries through the territory of Turkey and Azerbaijan must use a passport.
We would like to emphasize that for the first time in its history, the Republic of Azerbaijan has signed an agreement to use the identity card as a border crossing document.
The parties also decided to cooperate in order to prevent the use of forged border crossing documents. This will create new opportunities to strengthen border security between the two countries.