410/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Kanada Xarici İşlər nazirinin 11 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatına dair açıqlaması
Kanada Xarici İşlər nazirinin Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı verdiyi, ermənipərəst hisslərin açıq şəkildə ifadə olunduğu birtərəfli bəyanat təəssüf doğurur.
Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğalını və yüz minlərlə azərbaycanlının insan hüquqlarının pozulmasını qınayan, bu illər ərzində aparılan danışıqlar prosesinə töhfə verəcək və BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləyəcək hər hansı bəyanatla çıxış etməyən Kanada Xarici İşlər naziri görünür indi münaqişə ilə məşğul olmağa başlayıb.
Xatırladırıq ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların dayandırılması və tam atəşkəsin elan olunması ilə bağlı birgə bəyanat 10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Prezidenti, Ermənistan Baş naziri və Rusiya Prezidenti tərəfindən imzalanıb. BMT TŞ qətnamələrinə əsaslanan bu razılaşma hazırda həyata keçirilməkdədir.
Heç bir dövlət, xüsusilə də ərazidən çox uzaqda yerləşənlər, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında bölgə ölkələrindən daha çox maraqlı ola bilməz.
Kanada həqiqətən də bölgədə dayanıqlı sülhün təmin olunmasını istəyirsə, o zaman beynəlxalq hüquq prinsiplərinin və BMT TŞ qətnamələrinin tələblərinə uyğun davranmalı və bu ruhda bəyanatlarla çıxış etməlidir. Bunun əksi münaqişənin siyasi həllinə və beləliklə də bölgədə sülhün bərqərar olmasına zərər verməkdən başqa bir şey deyildir.

410/20, Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement by Canadian Foreign Minister on 11.11.2020
It is regrettable that the statement by the Canadian Foreign Minister on the cessation of military operations between Armenia and Azerbaijan is unilateral and openly expresses pro-Armenian sentiments.
It looks like the Canadian Foreign Minister who did not make any statement that would condemn the occupation of the Azerbaijani territories by Armenia and the violation of human rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis nearly for 30 years and contribute to the negotiation process and support the implementation of the relevant UN Security Council resolutions, now began to engage with the conflict.
We remind that the joint statement on complete ceasefire and cessation of all hostilities between Azerbaijan and Armenia was signed on November 10, 2020 by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia and the President of Russia. This agreement, based on UN Security Council resolutions, is currently being implemented.
No state, especially those far from the territory can be more interested in ensuring peace and security in the region than the countries of the region.
If Canada truly wants to ensure sustainable peace in the region, then it should act in accordance with the principles of international law and UN Security Council resolutions and make statements in this respect. The contrary is nothing, but the damage to the political settlement of the conflict and thus the establishment of peace in the region.