İlham Əliyev Türkiyənin Xarici İşlər nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 1-də Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
- Xoş gəlmisiniz, hörmətli Mövlud bəy, əziz qonaqlar.
Sizi görməyimə şadam. Sizin səfəriniz bir daha Türkiyə-Azərbaycan həmrəyliyini göstərir. Müharibənin ilk günlərindən, ilk saatlarından başlayaraq Türkiyə bizim yanımızdadır. Əziz qardaşım, cənab Prezident dediyi kimi, Türkiyə hər zaman Azərbaycanın yanındadır, Azərbaycan tək deyil. Bu siyasi və mənəvi dəstək bu gün də davam edir. Həm hörmətli Prezident, eyni zamanda, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Sədri, siz - Xarici İşlər naziri, Müdafiə naziri və digər yüksəkvəzifəli şəxslər dəfələrlə Azərbaycana dəstək göstərmisiniz. Bu, bizi, Azərbaycan xalqını çox məmnun edir. Bu, bir daha göstərir biz bütün dövrlərdə - yaxşı günlərdə, çətin günlərdə bir-birimizin yanındayıq. Bu siyasi və mənəvi dəstək əlbəttə ki, bizi ruhlandırır və biz haqq işimizi davam etdiririk.
Bildiyiniz kimi, əməliyyat uğurla davam etdirilir. Bu günə qədər bir çox kəndlər, şəhərlər, qəsəbələr işğalçılardan azad edilibdir, o cümlədən Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı şəhərləri. Ümumiyyətlə, təqribən 200-ə yaxın yaşayış məntəqəsi düşməndən azad edilib və bu, davam edir. Mən hər həftə azad edilmiş yeni şəhərlər və kəndlər haqqında məlumat verirəm və ümid edirəm ki, biz öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik.
Mən bu müddət ərzində dəfələrlə bildirmişdim ki, biz istəyirik bu məsələ artıq danışıqlar masasında öz həllini tapsın. Ancaq Ermənistan buna imkan vermir, 3 dəfə elan edilmiş atəşkəsi kobudcasına pozmuşdur, o cümlədən Gəncəni ballistik raketlərlə bombalamışdır, ondan sonra Bərdə şəhərini bombalamışdır və çoxsaylı itkilərimiz olubdur. Bu, bir daha Ermənistanın qeyri-insani davranışını göstərir və onu göstərir ki, onlar sülh istəmirlər. Onlar istəyirlər ki, bu işğal əbədi olsun. Onlar bizim ordumuz tərəfindən azad olunmuş yaşayış məntəqələrini yenidən işğal etmək istəyirlər. Müharibənin davam etməsinin əsas səbəbi də məhz budur. Əgər Ermənistan artıq öz çirkin əməllərindən əl çəkərsə, o zaman atəşkəs təmin ediləcək və məsələnin həlli danışıqlar masasında olacaqdır.
Ancaq ümid edirəm ki, bu proses uzun sürməyəcək. Çünki biz 30 il gözləmişik. Biz istəyirik ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş digər torpaqlardan çıxarılması danışıqlar masası arxasında qısa müddət ərzində təmin olunsun. Əks təqdirdə, biz istənilən yolla öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməyə davam edəcəyik və dediyim kimi, sona qədər gedəcəyik.
Ermənistan faktiki olaraq öz məğlubiyyətini etiraf edib. Bildiyiniz kimi, bu yaxınlarda Ermənistanın baş naziri Rusiya Prezidenti cənab Putinə məktub göndərmişdir. Bu məktub, əslində, məğlubiyyətin etirafıdır. Çünki Rusiyadan hərbi dəstək istənilmişdir, halbuki, buna heç bir əsas yoxdur. Azərbaycan öz hərbi əməliyyatlarını beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış Azərbaycan ərazisində keçirir, Ermənistan ərazisində hər hansı bir əməliyyat keçirilmir, bizim belə planlarımız da yoxdur. Əgər olsaydı, biz bunu bu ilin iyul ayında edərdik. Bildiyiniz kimi, o vaxt dövlət sərhədində Ermənistan bizə hücum etmişdir və biz dövlət sərhədini keçmədən Ermənistanı öz torpaqlarımızdan çıxartdıq. Ona görə bir tərəfdən, məğlubiyyəti etiraf edir, - bu məktubun göndərilməsi bunu göstərir, - digər tərəfdən, tam təslim olmaq istəmir. Bu gün müharibənin davam etdirilməsi və hər iki tərəfdən itkilərin olması Paşinyanın üzərinə düşən böyük məsuliyyət və çirkin əməllər nəticəsində baş verir. Bütün məsuliyyət Ermənistan tərəfindədir və bu məğlubiyyəti etiraf edib torpaqlarımzdan çıxsa, danışıqlar masası arxasında məsələnin çözülməsi ən məqbul variantdır. Bir sözlə, bu məsələnin həlli artıq baş verir. Mən demişdim ki, Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini icra edir və təməl prinsiplərinin böyük hissəsini icra edibdir. Ümid edirəm ki, təməl prinsiplərinin qalan hissəsi də icra ediləcək və ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olunacaqdır.
Mən bu fürsətdən istifadə edərək, eyni zamanda, bu günlər ərzində bizə Türkiyə vətəndaşları, bizim qardaşlarımız tərəfindən göstərilən dəstəyə görə bütün qardaş Türkiyə xalqına təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Onlar mənə çoxsaylı məktublar göndərirlər, çox səmimi məktublardır və bu, bizim hamımızı duyğulandırır. Eyni zamanda, Türkiyənin media nümayəndələri də gecə-gündüz döyüş meydanlarında öz həyatlarını risk altına atırlar və bu görüntüləri dünya daha çox Türkiyə mediası vasitəsilə görür və bilir. Gəncənin, Bərdənin namərdcəsinə bombalanmasından sonra buraya ilk gələn bizim Türkiyədən olan qardaşlarımızdır. Ona görə bu, bir daha Türkiyə-Azərbaycan birliyini göstərir. Hər zaman mən əziz Qardaşımla bu barədə danışanda biz bilirdik ki, bu birlik sözdə deyil, əməldədir və bunu bu gün bütün dünya bilir. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Mövlud ÇAVUŞOĞLU dedi:
-Bizi qəbul etdiyiniz üçün çox təşəkkür edirəm, cənab Prezidentim.
Cənab Prezidentimizin təlimatı, tapşırığı ilə gəlmişəm. Hər gün özü ilə danışırsınız, ən azı gündə iki dəfə, amma yenə də Sizə salamlarını göndərdi. Prezidentimizin bizə bir tapşırığı var, bu prosesdə qardaş Azərbaycanı tək qoymayın və davamlı olaraq oraya - Bakıya gedin və birlikdə hərəkət edin. Müdafiə nazirimiz, digər yoldaşlarımız, Binəli bəy də gələcək, Məclis sədrimiz buradadır.
Biz Sizin döyüş meydanındakı qələbələrinizlə fəxr edirik. Bütün dünyaya türkün gücünü göstərdiniz, qürur duyuruq. İnşallah, öz əzəli torpaqlarımızı bu uğurlu əməliyyatlarla geri qaytaracağıq.
Qarabağ məsələsini, davam edən bu əməliyyatları vətəndaşlarımız çox yaxından izləyir və bizə daim “Azərbaycana daha çox dəstək verin, onu tək qoymayın”, - deyə xəbərdarlıqlar edirlər. “Bizi də cəbhəyə göndərin” deyən çoxları var. Əminəm ki, Sizə yazılan məktublarda da bunlar vardır.
Prezident İlham ƏLİYEV: Bəli, bəli.
Mövlud ÇAVUŞOĞLU: Bütün bu üstünlüyə - həm döyüş meydanındakı üstünlüyə, həm hüquqi üstünlüyə, həm də haqlı olmağımıza baxmayaraq, atəşkəs məsələsində və danışıqlarda da özünə güvənən bir dövlət və millət kimi Sizin liderliyinizlə Azərbaycan güclü dövlət olduğunu bütün dünyaya göstərdi. Bunu anlayan var, anlamayan var, anlamaq istəməyən var.
Ermənistanın da nə etdiyini və atəşkəsi hər dəfə pozduğunu hər kəs görür. Amma bunu söyləmək istəməyən çoxdur, biz bunu bilirik. Bu səbəbdən də biz öz aramızdakı həmrəyliyi daha da gücləndirərək haqqımızı müdafiə etməkdə davam edəcəyik.
Dövlətimizin başçısı Türkiyənin İzmir şəhərində zəlzələ zamanı həlak olanlarla bağlı bir daha başsağlığı verdi. Prezident İlham Əliyev Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Türkiyə dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlut Cavusoglu.
Welcoming the visiting delegation, President Ilham Aliyev said:
- Welcome, dear Mevlut bey, dear guests.
I am pleased to see you. Your visit once again demonstrates Turkish-Azerbaijani solidarity. Turkey has been with us since the first days and hours of the war. As my dear brother Mr. President has said, Turkey is always with Azerbaijan and Azerbaijan is not alone. This political and moral support continues to this day. Mr. President, the Speaker of the Turkish Grand National Assembly, you as Minister of Foreign Affairs, the Minister of Defense and other high-ranking officials have repeatedly supported Azerbaijan. This makes us, the people of Azerbaijan, very happy. This shows once again that we stand by each other at all times – both on good and difficult days. This political and moral support certainly inspires us, and we continue our just cause.
As you know, the operation continues successfully. To date, many villages, towns and settlements have been liberated from the occupiers, including the cities of Fuzuli, Jabrayil, Zangilan and Gubadli. In total, about 200 settlements have been liberated from the enemy, and this process continues. I report on the liberation of new cities and villages every week and hope that we will restore our territorial integrity.
I have repeatedly stated during this period that we want this issue to be resolved at the negotiating table. However, Armenia does not allow this to happen, has grossly violated the ceasefire declared three times, including the bombing of Ganja with ballistic missiles, then the bombing of the city of Barda, as a result of which we had numerous casualties. This once again shows the inhumane behavior of Armenia and demonstrates that they are not interested in peace. They want this occupation to last forever. They want to re-occupy the settlements our army has liberated. This is the main reason why this war continues. If Armenia gives up its ugly deeds, then a ceasefire will be ensured and the issue will be resolved at the table.
But I hope that this process will not take long. We have been waiting for 30 years. We want the issue of the withdrawal of Armenian armed forces from other occupied territories to be resolved at the negotiating table as soon as possible. Otherwise, we will continue to restore our territorial integrity by any means and, as I said, we will go to the end.
As a matter of fact, Armenia has already acknowledged defeat. As you know, the prime minister of Armenia recently sent a letter to Russian President Vladimir Putin. This letter is, in fact, an acknowledgement of defeat because Russia has been asked for military support although there is no legal basis for that. Azerbaijan is conducting its military operation on the territory of Azerbaijan, which is recognized by the international community. No operations are carried out on the territory of Armenia and we have no such plans. If we had had such plans, we could have done it in July this year. As you know, Armenia attacked us at the state border then and we drove Armenia out of our lands without crossing into its territory. Therefore, on the one hand, he admits defeat as this letter shows, but on the other, he does not want to give up completely. Today, the responsibility for the continuation of the war and losses on both sides lies squarely on Pashinyan and his ugly deeds. All responsibility lies on Armenia, and if it admits its defeat and leaves our lands, the most acceptable option is to resolve the issue at the negotiating table. In short, the solution to this problem is already happening. As I said earlier, Azerbaijan is implementing UN Security Council resolutions and has implemented most of the fundamental principles. I do hope that the rest of other fundamental principles will be implemented too and the territorial integrity of our country will be restored.
I would like to take this opportunity to thank all the Turkish people for the support Turkish citizens and our brothers have provided to us these days. They have sent me many letters, very sincere letters, and it touches all of us. At the same time, Turkish media representatives are putting their lives on the line day and night. The world sees and knows these images mostly through the Turkish media. Our brothers from Turkey were the first to come here after the cowardly bombing of Ganja and Barda. Therefore, it once again shows the Turkish-Azerbaijani unity. Every time I talk to my dear brother about this, we know that this unity is not in word but in deed, and the whole world knows it today. Welcome again!
Mevlut Cavusoglu said:
- Thank you very much for receiving us, Mr. President.
I came here on the instructions of our President. You talk to him every day, at least twice a day, but he still sends you his greetings. Our President has instructed us not to leave brotherly Azerbaijan alone in this process, go to Baku on a regular basis and act together. Our Minister of Defense, other comrades and Binali Bey will also come, our Speaker is already here.
We are proud of your victories on the battlefield. You have shown the power of Turks to the whole world. We are very proud! Hopefully, we will return our ancient lands with these successful operations.
Our citizens are closely following the Karabakh issue and these ongoing operations, and we are always told to "support Azerbaijan more, do not leave it alone". There are many who say, "Send us to the front". I am sure that these words are also expressed in the letters you receive.
President Ilham Aliyev: Yes, indeed.
Mevlut Cavusoglu: Despite all these advantages, the advantage on the battlefield, the legal advantage and the fact that we are right, Azerbaijan, under your leadership, has shown to the world that it is a strong state and nation in the ceasefire and negotiations. There are those who understand this, there are those who do not understand this and there are those who do not want to understand this.
Everyone sees what Armenia is doing and that it violates the ceasefire every time. But there are many who do not want to say that, and we are aware of that. For this reason, we will continue to defend our cause by further strengthening our solidarity.
President Ilham Aliyev expressed his condolences over the victims of the earthquake in the Turkish city of Izmir again. President Ilham Aliyev thanked President Recep Tayyip Erdogan for the greetings and asked the minister to convey his greetings to the Turkish President.