397/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi (Türk Şurası) Bağdad Amreyev ilə görüşünə dair məlumatı
2 noyabr 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi (Türk Şurası) Bağdad Amreyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qarşı tərəfi səmimi salamlayan nazir Ceyhun Bayramov son zamanlar Türk Şurasını Baş katibinin ölkəmizə səfərlərinin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli mövqeyinə əlavə dəstək verdiyini vurğuladı.
Türk Şurası tərəfindən Azərbaycanın mövqeyi ilə bağlı bu günədək sərgilənən birmənalı dəstək ilə bağlı təşəkkürünü ifadə edən nazir, Baş katibin raket atəşinə məruz qalan Gəncə şəhərinə səfər etməsinin Ermənistan tərəfindən mülki əhaliyə qarşı törədilən müharibə cinayətləri ilə yerində tanış olmaq baxımından xüsusi önəm kəsb etdiyini və mənəvi əhəmiyyətinin yüksək olduğunu qeyd etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın destruktiv əməlləri barədə qarşı tərəfi məlumatlandırdı. Uzun illər ərzində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni mövcudluğunun yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütün bölgə üçün ciddi təhdid təşkil etdiyi vurğulandı. Azərbaycanın xoş niyyət nümayiş etdirərək üç dəfə humanitar atəşkəsə razılıq verdiyi və hər üç dəfə də bu humanitar atəşkəsin Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulduğu qeyd edildi. Sonuncu Cenevrə danışıqlarında da mülki əhalini hədəf almamaq öhdəliyini götürən Ermənistanın yenidən bu öhdəliyini kobud şəkildə pozduğu və Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini artilleriya atəşinə tutulduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıldı.
Nazir, Bakıda Türk Ticarət və Sənaye Palatasının təşkil etdiyi “Azərbaycanın sosial və iqtisadi inkişafının yeni dövrü” tədbirinin əhəmiyyətini qeyd edən nazir, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş bütün torpaqlarında bərpa işlərinin həyata keçiriləcəyi və bununla əlaqədar dövlətimiz tərəfindən bütün səylərin səfərbər ediləcəyini bildirdi.
Öz növbəsində, Baş katib Bağdad Amreyev səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşü məmnunluqla qeyd etdi. O, Türk Şurasının Azərbaycanın yanında olduğunu və ölkənin haqlı mövqeyini birmənalı şəkildə dəstəklədiyini bildirdi.
Baş katib Bağdad Amreyev Bakıda təşkil edilmiş tədbirin əhəmiyyətini təsdiq edərək, bu kimi tədbirlərin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində müvafiq layihələrin həyata keçirilməsi və beləliklə də bu ərazilərdə əhalinin yenidən normal həyatının bərpa edilməsinə dəstək olduğunu qeyd etdi.
Tərəflər, həmçinin Türk Şurasının qarşıdan gələn zirvə görüşünə hazırlıq, eləcə də təşkilatın gündəliyində duran digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

Information on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Turkish Council Baghdad Amreyev
On November 2, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkish Council) Baghdad Amreyev.
Welcoming the other side, Minister Jeyhun Bayramov stressed that the recent visits of the Secretary General of the Turkish Council to our country have given additional support to Azerbaijan's just position based on international law.
Expressing gratitude for the unequivocal support of the Turkish Council for Azerbaijan's position so far, the Minister noted that the Secretary General's visit to Ganja city, which was subjected to rocket fire, was of special importance in terms of getting acquainted with the war crimes committed by Armenia against the civilian population and of high moral significance.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the destructive actions of Armenia. It was stressed that the illegal presence of the Armenian armed forces in the territories of Azerbaijan for many years posed a serious threat not only to Azerbaijan but to the entire region. It was noted that Azerbaijan, showing good will agreed to a humanitarian ceasefire three times, and all three times this humanitarian ceasefire was grossly violated by Armenia. It was brought to the attention of the other side that Armenia, which undertook not to target the civilian population in the Geneva talks, again violated this commitment and shelled the Azerbaijani settlements.
Noting the importance of the "New Era of Social and Economic Development of Azerbaijan" event organized by the Turkish Chamber of Commerce and Industry in Baku, the Minister said that restoration work would be carried out in all liberated lands of Azerbaijan and in this regard all efforts would be made by the state.
In his turn, Secretary General Baghdad Amreyev noted with satisfaction his meeting with President Ilham Aliyev during his visit. He said that the Turkish Council stood by Azerbaijan and unequivocally supported the country's just position.
Secretary General Baghdad Amreyev reaffirmed the importance of the event in Baku, noting that such events support the implementation of relevant projects in the liberated territories of Azerbaijan and thus the restoration of normal life in these areas.
The sides also exchanged views on preparations for the upcoming summit of the Turkish Council, as well as other issues on the agenda of the organization.