Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun türkiyəli həmkarı Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşü
11 avqust 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Türkiyə Xarici İşlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşüb.
Təkbətək görüşdən sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibli görüş baş tutub
Nazir Mevlüt Çavuşoğlu Ceyhun Bayramovu səmimi salamlayaraq, onu Türkiyədə qəbul etməkdən məmnunluq bildirib.
Tərəflər ikitərəfli gündəlikdə duran bir çox sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərin inkişafından məmnunluq ifadə etdi və bu münasibətlərin daha da genişləndirilməsi petspektivlərini müzakirə etdilər.
İki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda bundan sonra da davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə edildi.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi sonuncu təxribatdan danışaraq, Türkiyə dövlətinin hər zaman olduğu kimi Azərbaycanın haqq mövqeyinə nümayiş etdirdiyi dəstəyi məmnunluqla qeyd etdi. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyünə hörmət və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı əsasında həllinin vacibliyi vurğulandı.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov meets Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu in Ankara
On August 11, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu in the framework of his official visit to the Republic of Turkey.
After the tete-a-tete meeting, the sides had a meeting in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
Minister Mevlüt Çavuşoğlu warmly greeted Jeyhun Bayramov and noted that he is pleased to receive him in Turkey.
The sides expressed satisfaction with the development of cooperation in various areas of the bilateral agenda, including political, economic, trade, humanitarian, cultural, education and etc. and discussed prospects for further expansion of these relations.
They expressed confidence that the existing cooperation between the two countries will continue to further develop in both bilateral and multilateral formats.
Speaking about the recent provocation committed by Armenia in the direction of the Tovuz district of the Azerbaijan-Armenian border, Minister Jeyhun Bayramov noted the support rendered as always by the state of Turkey to the just position of Azerbaijan. The importance of the resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict on the basis of the norms and principles of international law, in particular, the respect for sovereignty and territorial integrity of states and inviolability of international borders was underlined.