Azərbaycan–Aİ biznes forumu çərçivəsində Azərbaycan–Avropa İttifaqı əməkdaşlığı müzakirə edilib
İyunun 13-də Azərbaycan–Avropa İttifaqı (Aİ) biznes forumu çərçivəsində biznes mühitinə, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və logistika, İKT və turizmə dair 4 panel müzakirə keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın biznes mühitinə həsr olunmuş panel iclasda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin idarə heyəti sədrinin müavini Mehman Abbas, Avropa İnvestisiya Bankının nümayəndəsi Jan-Jak Sulakrup, “KPMG Azerbaijan Limited” şirkətinin nümayəndəsi Fərid İsayev, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Avrasiya bölməsinin rəhbəri Vilyam Tomson Azərbaycan iqtisadiyyatına, ölkəmizdə aparılan islahatlar nəticəsində yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühitinə, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində görülən işlərə dair fikirlərini bölüşüblər. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda həyata keçirilmiş islahatların fonunda təsadüfi deyil ki, ölkəmiz Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında 190 ölkə arasında 25-ci yerdə qərarlaşıb, MDB ölkələri arasında lider, dünyanın ən islahatçı 10 ölkəsindən biri və ən çox islahat aparan ölkə hesab olunub.
Kənd təsərrüfatına dair paneldə çıxış edən Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin rəhbəri Qoşqar Təhməzli, “Dövlət Aqrar Ticarət Şirkəti”nin direktoru Leyla Məmmədova və aidiyyəti şirkət nümayəndələri aqrar sahənin qeyri-neft sektorunun mühüm istiqamətlərindən olduğunu, bu sahənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmini qeyd edib, aqrar sektorda görülən işlər və həyata keçirilən layihələr, eləcə də aparılan islahatlar və onların nəticələri barədə məlumat veriblər. Bildirilib ki, ixracyönümlü kənd təsərrüfatı məhsulları istehsal edən Azərbaycan və Aİ arasında bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar var.
Nəqliyyat, logistika və İKT panelində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin baş direktoru Taleh Ziyadov, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin nümayəndəsi Fərhan Quliyev, Avropa İnvestisiya Bankının nümayəndəsi Katerina Barberis və bir sıra şirkətlərin təmsilçiləri Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşən Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit potensialı, nəqliyyat və logistikanın ölkə iqtisadiyyatının prioritet sahələrindən olmasından, bu sahədə Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq imkanlarından danışıblar.
Azərbaycan Sağlamlıq və Termal Turizmə Dəstək Assosiasiyasının sədr müavini Ceyhun Aşurovun, Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmidin, “Abşeron Hotel Group”un baş direktoru Rodderiç Leflerin, “Chenot Palace Hotel”in baş direktoru Daniel Burkardın və sahibkarların çıxış etdiyi turizm panelində isə müvafiq sahənin inkişafı, ölkəmizin turizm cəlbediciliyinin artırılması istiqamətində görülən işlər və yaradılmış müasir infrastruktur barədə məlumat verilib.
Panel iclaslarda aidiyyəti sahələr üzrə Avropa İttifaqı ölkələri ilə əlaqələrin inkişafı istiqamətləri barədə müzakirələr aparılıb, təkliflər dinlənilib.

Baku, June 13, AZERTAC
The 5th EU-Azerbaijan Business Forum kicked off in Baku. Organized by the EU Delegation in cooperation with the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK) and the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), the EU-Azerbaijan Business Forum brings together hundreds of business and government leaders from the EU and Azerbaijan, who share the goal of strengthening business relations.
In his keynote speech, Azerbaijan’s Minister of Economy Shahin Mustafayev stressed that EU-Azerbaijan business forum plays an important role as a platform for discussing prospects for economic cooperation as well as mutual trade and investment opportunities between Azerbaijan and the EU.
Minister Mustafayev emphasized that trade is one of the key priorities in bilateral cooperation between Azerbaijan and the EU, adding that Azerbaijan is the EU’s main trade partner in the South Caucasus. Underlining that Azerbaijan is also one of the key energy partners of the EU, the minister said that the implementation of the Southern Gas Corridor (SGC) will contribute to the expansion of cooperation in this area.
EU Commissioner for the European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn highlighted works done under the Eastern Partnership Initiative over the past 10 years. He hailed the successful development of economic cooperation with the Eastern Partnership countries.
Describing Azerbaijan as an important and reliable trade partner of the European Union, the Commissioner shared his views on prospects for further expansion of relations between Azerbaijan and the EU.
Head of Market Analysis and Communication of the AHK Azerbaijan Nigar Bayramli presented the 2019 edition of the EU Business Climate Report Azerbaijan, the document which assesses the current conditions for doing business in Azerbaijan, highlighting key reform achievements and remaining bottlenecks.
Other speakers at the event, Minister of Taxes Mikayil Jabbarov, Deputy Chairman of the State Customs Committee Ismayil Huseynov, Deputy Minister of Education Idris Isayev and Deputy Minister of Justice Togrul Musayev shared their views on the issues reflected in the report. The Forum continued with panel sessions.