Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Brüsseldə Belçikalıların Kralı Filip ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 13-də Belçika Krallığına işgüzar səfərə gəlib.
AZƏRTAC-ın xüsusi müxbiri xəbər verir ki, həmin gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Belçikalıların Kralı Əlahəzrət Filip ilə görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycan-Belçika ikitərəfli münasibətləri, regiondakı vəziyyət və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı məsələlər müzakirə edildi.
Prezident İlham Əliyev Belçikalıların Kralı Əlahəzrət Filipə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı məlumat verərək Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğal olunduğunu, münaqişənin həllinin yalnız BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında və ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində mümkün olduğunu diqqətə çatdırdı.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinə toxunuldu, Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyi qeyd olundu və Prezident İlham Əliyevin Belçikaya səfərinin ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsinə töhfə verəcəyi bildirildi.

President Ilham Aliyev met with King Philippe of Belgium in Brussels
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has arrived in the Kingdom of Belgium for a working visit.
President Ilham Aliyev met with King Philippe of Belgium.
Azerbaijan-Belgium bilateral relations, regional situation, as well as the issues on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict were discussed at the meeting.
President Ilham Aliyev briefed King Philippe of Belgium on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, underlining that the Azerbaijani lands were occupied by Armenia, and that the settlement of the dispute is only possible on the basis of the UN Security Council resolutions, and within the territorial integrity of Azerbaijan.
The sides pointed to the economic cooperation between the two countries. The successful development of Azerbaijan-Europe relations was hailed at the meeting. It was noted that President Ilham Aliyev’s visit to Belgium will contribute to expanding bilateral relations between the two countries.