Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısı keçirilib Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev toplantıda iştirak edib
Fevralın 20-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısı keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev toplantıda iştirak edib.
Tədbirdə Cənub Qaz Dəhlizinin iştirakçısı olan ölkələrin energetika nazirləri və müxtəlif qurumların təmsilçiləri, o cümlədən Avropa Komissiyasının büdcə və insan resursları üzrə komissarı, Məşvərət Şurasının fəaliyyətdə olan həmsədri Günter Ottinger iştirak ediblər.
Əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev toplantıda nitq söylədi.
Prezident İlham Əliyevin
nitqi
Hörmətli qonaqlar, hörmətli dostlar.
Azərbaycana xoş gəlmisiniz, sizi görməyə çox şadam, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının beşinci toplantısında iştirakınıza görə sizə təşəkkür edirəm.
Biz 2015-ci ildə bu mühüm prosesə start verdik və Azərbaycan belə bir əməkdaşlıq formatının təşəbbüskarı oldu. Bu təşəbbüs Avropa Komissiyası tərəfindən də dəstəkləndi və beləliklə, bu proses başlandı. Biz belə toplantıların və bu nəhəng layihənin irəli aparılması ilə bağlı görülməli işlərə dair geniş müzakirələrin faydasını görürük. Mən Avropa Komissiyasına bu prosesdə fəal iştiraka görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Azərbaycan və Avropa Komissiyası bu şuranın həmtəşkilatçılarıdır və bizim sıx əməkdaşlığımız yaxşı nəticələr verir. Böyük məmnuniyyətlə komissar Ottingeri salamlayıram. O, vaxtilə Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı olub və Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji məsələləri üzrə əməkdaşlığın möhkəmlənməsi və Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin irəliləməsində mühüm rol oynayıb. Bu, həqiqətən də vahid komanda işidir və ildən-ilə biz bunun nəticəsini görürük.
Mən Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu bütün enerji layihələrinin, xüsusilə də Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşdırılmasında göstərilən davamlı dəstəyə görə Amerika Birləşmiş Ştatları hökumətinə minnətdarlığımı bildirirəm. Mən ABŞ və Böyük Britaniyanın yüksək səviyyəli nümayəndələrini salamlayıram. Əminəm ki, sizin töhfəniz sayəsində bu toplantının gözəl nəticələri olacaq. Mən, eyni zamanda, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsində iştirak edən qonşularımız Türkiyə və Gürcüstan, habelə Avropa ölkələrindən Bolqarıstan, Yunanıstan, Albaniya və İtaliyadan olan nümayəndələri salamlayıram. Biz artıq bu layihənin reallaşdırılmasına məsul olan bir komandayıq.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Bosniya və Herseqovina, Xorvatiya və Monteneqro ilə Avropada enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair anlaşma memorandumu imzalayıb. Bunun nəticəsində biz Azərbaycanın enerji resurslarının nəqlinin şaxələndirilməsi üçün müasir və yeni infrastruktur şəbəkəsi yaradacağıq və mən həmin dövlətlərin nümayəndələrini də burada salamlayıram. İllik toplantılarımızda iştirak edən qonaqlarımızın sayı artır. Mənə verilən məlumata görə, burada Macarıstan, Rumıniya, Serbiya, San-Marino və Türkmənistandan olan nümayəndələr iştirak edirlər və şadam ki, bu layihəyə maraq göstərən dövlətlərin sayı artmaqdadır.
Əlbəttə, burada şirkətləri də qeyd etmək lazımdır, çünki onların fəal iştirakı olmadan bu nəhəng layihəni reallaşdırmaq mümkünsüz olardı. Mən SOCAR və BP arasında olan sıx strateji tərəfdaşlığı xüsusi qeyd etmək istəyirəm. BP şirkəti bizim strateji tərəfdaşımız və investorumuzdur, o, Azərbaycanda 25 ildir ki, fəaliyyət göstərir. BP Azərbaycanda enerji layihələrinin icrası ilə bağlı böyük səylər göstərir və onun yatırdığı sərmayələr tərəfimizdən yüksək qiymətləndirilir. Biz Azərbaycanda enerji sahəsinin inkişafı ilə bağlı bir sıra vacib layihələr üzərində çalışırıq.
Beynəlxalq maliyyə qurumlarının güclü dəstəyi olmadan bizim birgə səylərimiz faydalı olmazdı. Bu gün toplantımızda dünyanın aparıcı maliyyə qurumlarının - Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Asiya İnkişaf Bankı və Avropa İnvestisiya Bankının nümayəndələri iştirak edirlər. Fürsətdən istifadə edərək, bu layihə ilə bağlı maliyyə töhfəsinə və bizə olan etimada görə sizlərə təşəkkür edirəm. Bizim nə qədər böyük təşəbbüs və nəhəng layihəni həyata keçirdiyimizi təsvir etmək üçün, zənnimcə, bu toplantıda iştirak edənlərin siyahısını səsləndirmək kifayət edər.
Cənub Qaz Dəhlizi ümumi marağımızı əks etdirən və qarşılıqlı surətdə əhəmiyyətli layihədir. Bu, Azərbaycanın 1994-cü ildə təməli qoyulmuş enerji strategiyasının tərkib hissəsidir. O zaman Azərbaycan nəhəng “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yatağı ilə bağlı beynəlxalq neft şirkətlərindən ibarət konsorsiumla müqavilə imzaladı. Bu, bizim beynəlxalq enerji şirkətləri ilə əməkdaşlığımızın başlanğıcı idi. O vaxt Azərbaycan öz təbii resurslarını beynəlxalq əməkdaşlıq üçün əlçatan etdi. İlk dəfə beynəlxalq sərmayələr Xəzər dənizinə yatırıldı və 1994-cü il, əslində, Azərbaycanın inkişafı baxımından da dönüş nöqtəsi oldu. Azərbaycan o zaman yalnız üç il idi ki, gənc müstəqil dövlət idi və iqtisadi vəziyyət çox çətin idi. Ölkəni xarici sərmayə üçün açaraq biz milyardlarla dollarlıq sərmayə cəlb edə bildik. On minlərlə yeni iş yerləri açdıq, Azərbaycanın münbit sərmayə mühitinə malik dövlət olduğunu nümayiş etdirdik. Bunun nəticəsində neftdən gələn gəlirləri iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və müasir infrastrukturun yaradılmasına yönəltdik. Bu gün isə biz artıq qeyri-neft sektorunun inkişafına diqqət yetiririk. Bu, bizim üçün prioritetdir. Ancaq enerji sektoru bundan sonra da Azərbaycanın iqtisadiyyatının aparıcı sahəsi və regional əməkdaşlığın mühüm komponentlərindən biri olacaq.
1996-cı ildə “Şahdəniz” qaz yatağı ilə bağlı müqavilə imzalanmışdır ki, həmin yataq Cənub Qaz Dəhlizinin əsas resurs mənbəyidir. Ümidvaram ki, bu, yeganə mənbə olmayacaq, ancaq hazırda bu, belədir. Bu, nəhəng bir qaz yatağıdır və onun təbii ehtiyatları artıq hasil və ixrac olunur.
Bizim enerji sahəsinin xronologiyasına nəzər salsaq görərik ki, tədricən məqsədimizə çatmışıq. Məqsəd enerji resurslarının nəqlinin şaxələndirilməsi və bunun üçün müasir infrastrukturun yaradılması idi. Bu baxımdan 1990-cı illərin sonunda Xəzər və Qara dənizləri birləşdirən Bakı-Supsa neft kəmərinin istifadəyə verilməsi enerji resurslarının nəqli və şaxələndirilməsi baxımından vacib məsələ idi. Daha sonra 2006-cı ildə Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri istifadəyə verildi. Bu, tarixi hadisə idi. Bu nəhəng layihə sayəsində şirkətlər daha çox sərmayə qoymaq və daha çox neft çıxarmaq imkanı əldə etdi. Biz isə ixracımızı mümkün qədər artırdıq və bu gün Bakı-Tbilisi-Ceyhan vasitəsilə digər ölkələrə də neft nəql edilir.
Azərbaycan neft ehtiyatlarının nəqli baxımından vacib tranzit ölkədir və əlbəttə ki, Azərbaycanın regiondakı rolu artmaqdadır. 2007-ci ildə Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin açılışı oldu və ilk dəfə olaraq Azərbaycan beynəlxalq bazarlara təbii qaz nəql edən dövlətə çevrildi. Çünki o vaxta qədər biz təbii qazı idxal edirdik. Yəni, biz əsas enerji layihəsi olan Cənub Qaz Dəhlizi istiqamətində davamlı olaraq irəliləmişik və bu gün bu layihənin icrası artıq reallıqdır. Xatırlayıram ki, 2012-ci ildə Azərbaycan və Türkiyə TANAP layihəsi ilə bağlı müqavilə imzaladı və bu, Cənub Qaz Dəhlizinin başlanğıc nöqtəsi idi. Bir il sonra, 2013-cü ildə “Şahdəniz-2” layihəsi üzrə sərmayə qərarı qəbul edildi və elə həmin ildə Trans-Adriatik boru kəməri TANAP-ın davamı olaraq seçildi. Bütün bunlar onu nümayiş etdirir ki, biz tərəfdaşlarımızla sıx əməkdaşlıq edirik. Biz vahid komanda şəklində çalışmağımız nəticəsində uğurdan bəhs edə bilərik.
Ötən ilin fevral ayındakı sonuncu görüşümüzdən sonra iki mühüm tədbir keçirildi - biri Azərbaycanda, digəri isə Türkiyədə. May ayında Cənub Qaz Dəhlizinin, iyunda isə TANAP-ın rəsmi açılışları baş tutdu. Bunlar “Şahdəniz” yatağının istismarı və Cənub Qaz Dəhlizinin həyata keçirilməsi baxımından mühüm hadisələr idi. Bu gün biz bu nəhəng enerji layihəsinin yekunlaşdırılmasına yaxınıq. Onun dörd elementindən üçü artıq hazırdır və istifadə olunur. TANAP layihəsinin istifadəyə verilməsindən sonra 1 milyard kubmetr qazın Türkiyə bazarına ixracı bizi məmnun edir.
Trans-Adriatik boru kəmərinin inşasında da böyük irəliləyiş var. Ötən ilin fevral ayında şura qarşısında çıxışımda TAP-ın hazırlığının 67 faiz səviyyəsində olduğunu qeyd etmişdim. İndi isə son göstəricilərə görə bu rəqəm 87 faizdir. Yəni, bir ildə biz böyük irəliləyişə nail olmuşuq, işlər uğurla gedir və ümidvaram ki, gələn il biz yeni nəticələr haqqında danışacağıq.
Cənub Qaz Dəhlizi enerji şaxələndirilməsi layihəsidir. Enerji resurslarının şaxələndirilməsi istehsalçı, istehlakçı və tranzit ölkələr üçün çox vacibdir. Hesab edirəm ki, biz burada yaxşı balans tapa bilmişik - yəni, istehsalçı olan Azərbaycan və istehlakçı və tranzit dövlətlər arasında. Maraqların balansı bu layihənin uğurunu şərtləndirir. Çünki biz bir-birimizin ehtiyac və narahatlıqlarını anlamağa çalışırıq. Çalışmışıq ki, bir-birimizi dəstəkləyək, zənnimcə, bu işdə uğurlu olmuşuq və belə toplantıların əhəmiyyəti olduqca böyükdür. Çünki biz il ərzində görülən işləri nəzərdən keçirir, eyni zamanda, gələcək addımlarımızı planlaşdırır və işimizin irəlilədilməsi məqsədilə il ərzində isə ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlər, məsləhətləşmələr və konfranslar keçiririk. Bir daha qeyd edirəm ki, Cənub Qaz Dəhlizi enerji şaxələndirilməsi layihəsidir. Çünki o, həmçinin nəqliyyat marşrutlarını və mənbələri şaxələndirir. Azərbaycan Avropaya enerji resurslarının nəqli baxımından yeni mənbədir və təbii ki, yeni kəmərlər inşa etməklə biz enerji marşrutlarını şaxələndiririk. Yəni, bu, tam şaxələndirmədir, əslində, bu, Avropanın enerji xəritəsini dəyişdirir və beləliklə, Cənub Qaz Dəhlizinin əhəmiyyəti artır.
Əlbəttə ki, Cənub Qaz Dəhlizi enerji təhlükəsizliyi layihəsidir. Biz yaxşı anlayırıq ki, enerji təhlükəsizliyi olmadan milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi çətinləşir. Enerji təhlükəsizliyi hər bir dövlətin milli təhlükəsizliyinin ayrılmaz bir hissəsidir. O dövlətlər ki, xarici enerji mənbələrindən asılıdır, onlar əmin olmalıdırlar ki, bu marşrut dayanıqlı və uzunmüddətli olacaq. Onlar özlərinin gələcəyini və sənaye inkişafını planlaşdırmalıdır. Eyni zamanda, təbii sərvətlərlə zəngin olan istehsalçı dövlətlər etibarlı bazarlar olmadan öz məqsədlərinə çata bilməzlər. Beləliklə, bu, enerji təhlükəsizliyi, enerji şaxələndirilməsi və geniş beynəlxalq əməkdaşlıq layihəsidir.
Bu gün toplantının formatı onu nümayiş etdirir ki, biz çox geniş beynəlxalq əməkdaşlıq formatını yarada bilmişik. Maliyyə qurumları, şirkətlər və ölkələrin bir amalı var. Biz bu layihənin reallaşdırılmasına inanırıq və hesab edirik ki, hər birimiz üçün bu, uzunmüddətli uğur hekayəsi olacaqdır.
Azərbaycanın qaz ehtiyatlarına gəldikdə, təsdiq edilmiş ehtiyatlarımız 2,6 trilyon kubmetrdir. Əlbəttə ki, “Şahdəniz” Azərbaycanın əsas qaz yatağıdır. Lakin, eyni zamanda, hazırda istismar prosesində olan digər yataqlar da var və düşünürəm ki, tezliklə biz “Abşeron” yatağından yaxşı nəticələr əldə edəcəyik. Əminəm ki, ən yaxın gələcəkdə biz oradan qaz hasil etməyə başlayacağıq. Böyük qaz ehtiyatına malik “Ümid”, “Babək” yataqları və digər yataqlar da çox ümidvericidir. Ona görə də mən əminəm ki, “Şahdəniz” Cənub Qaz Dəhlizi üçün yeganə resurs mənbəyi olmayacaq və yataqlarımızdan nə qədər çox qaz hasil edilsə, tərəfdaşlarımızı təchiz etmək və haqqında danışdığımız təchizat şəbəkəsini şaxələndirmək üçün daha çox potensial olacaq.
Əlbəttə ki, enerji əməkdaşlığı layihələri digər sahələrdəki əməkdaşlıqda da çox mühüm rol oynayır. Mən xüsusilə nəqliyyatı qeyd edərdim. Bu gün Azərbaycan Avrasiyanın nəqliyyat mərkəzinə çevrilir. Şərq-Qərb, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri bizim ölkəmizin ərazisindən keçir. Biz müasir nəqliyyat infrastrukturuna böyük həcmdə investisiya yatırmışıq. Bakı dəniz limanı, Avropa ilə Asiyanı birləşdirən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, magistral yollar, Xəzər dəniz gəmiçiliyi, hava limanları - bütün bunlar bizim neft və qaz satışından əldə etdiyimiz gəlirlər sayəsində mümkün olub. Beləliklə, biz gəlirləri əlavə gəlir gətirəcək və ümumi işə xidmət edəcək sektorlara yönəltmişik. Çünki nəqliyyat layihələri, eləcə də enerji layihələri ölkələri birləşdirir. Ölkələr əlaqəli, qarşılıqlı şəkildə bir-birindən asılı olur və hər kəs mənfəət əldə edir. Ona görə də biz enerji təhlükəsizliyi layihələrinin faydasını digər sahələrdə görürük.
Əlbəttə ki, Azərbaycanın uğurlu enerji inkişafı bizə özümüzü dünyaya etibarlı ölkə, etibarlı tərəfdaş, xarici investisiyaları 100 faiz qoruyan ölkə kimi təqdim etməyə imkan verib. Bizim enerji şirkətləri ilə bütün müqavilələrimiz parlament tərəfindən ratifikasiya olunur və qüvvəyə minir. Bu səbəbdən də investorlar 100 faiz əmin olurlar ki, bu müqavilələrdə bir söz belə dəyişdirilməyəcək. Bu, etimad yaradır. Bu, həmçinin bizə digər sektorlara milyardlarla investisiya cəlb etməyə imkan verib.
Azərbaycana yatırılmış investisiyaların ümumi həcmi 250 milyard dollara yaxındır. Bunun yarısı xarici investisiyalardır. Bu, bizə iqtisadiyyatımızı şaxələndirməyə, islahatları uğurla həyata keçirməyə, yaxşı biznes mühiti yaratmağa imkan verib. Dünya Bankının sonuncu “Doing Business” hesabatına əsasən Azərbaycan 25-ci yerdədir. Beləliklə, biz möhtəşəm uğur qazanmışıq və biznes mühiti nöqteyi-nəzərindən 10 ən islahatçı ölkədən biriyik.
Enerji resursları və gəlirlərindən düzgün istifadə sayəsində biz infrastruktura, sosial infrastruktura böyük həcmdə investisiya yatırmağa, əhalinin yaşayış səviyyəsini qaldırmağa nail olmuşuq. Ona görə də bu layihə bizim üçün, əminəm ki, hamımız üçün olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Şadam ki, bu gün biz uğurlar, nəticələr barədə danışa bilirik və sözsüz ki, bu gün biz gələcək planlar barədə də danışacağıq.
Sizə uğurlar arzulayıram. Bizimlə birgə olduğunuza görə sizə təşəkkür edirəm.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov budəfəki toplantıda da mühüm məsələlərin müzakirə olunacağını deyərək sözü Avropa Komissiyasının büdcə məsələləri və insan resursları üzrə komissarı Günter Ottingerə verdi.
Avropa Komissiyasının komissarı, Məşvərət Şurasının fəaliyyətdə olan həmsədri Günter Ottinger çıxış edərək bildirdi ki, Avropa İttifaqı strateji əhəmiyyətə malik Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin yaxın zamanlarda tamamlanması üçün üzv dövlətlərlə sıx əməkdaşlıq edir. Bu layihənin Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyini xeyli gücləndirəcəyini deyən Günter Ottinger Prezident İlham Əliyevə bu toplantılara dəstək verdiyinə görə təşəkkür etdi və Məşvərət Şurasının iclaslarının layihənin reallaşmasında mühüm rol oynadığını bildirdi. “Bu gün Azərbaycan güclü artım tempinə malik ölkədir və iqtisadi çağırışlarını inamla həll edir”, - deyən Avropa İttifaqının rəsmisi əlverişli geosiyasi mövqeyə malik Azərbaycanın enerjini hasil və ixrac edən mühüm ölkə olduğunu və Avropa İttifaqının Azərbaycanın zəngin enerji təcrübəsindən faydalandığını vurğuladı. “Avropa İttifaqı üçün Azərbaycan Mərkəzi Asiya və Çinə çıxış yoludur”, - deyən komissar Azərbaycanın enerji şaxələndirilməsi planlarına da Avropa İttifaqının öz dəstəyini ifadə etdiyini bildirdi.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısı işini plenar sessiya ilə davam etdirdi.
Sessiyada Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov, İtaliyanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Andrea Cioffi, ABŞ Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə müavininin müşaviri xanım Sandra Oudkirk, Böyük Britaniyanın Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson, Türkmənistan Prezidentinin müşaviri Yaxşıgəldi Kakayev, Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz, BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz, TANAP-ın baş direktoru Saltuk Düzyol və TAP-ın icraçı direktoru Luka Şipati çıxış etdilər.
Sonra Cənubi Qafqaz boru kəmərinin genişləndirilməsi və “Şahdəniz-2” layihəsinə həsr olunan videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin görüşünün iştirakçıları tərəfindən Birgə Bəyannamə qəbul edildi.

Fifth Ministerial Meeting of Southern Gas Corridor Advisory Council held in Baku President Ilham Aliyev attended the meeting
The 5th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Council has been held at the Heydar Aliyev Center in Baku.
The participants in the event included energy ministers from the Southern Gas Corridor member-states and representatives of a number of organizations, as well as European Commissioner for Budget and Human Resources, acting co-chair of SGC Advisory Council Gunther Oettinger.
Speech of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
Dear ladies and gentleman, dear guests, dear friends,
Welcome to Azerbaijan, I am very glad to see you and thank you for participating at the 5th Advisory Council of the Southern Gas Corridor. Back in 2015, we launched this important process. Azerbaijan initiated the idea of having such a format of cooperation. This was supported by the European Commission, and that is how it started. And now this is the benefits of these meetings, the benefits of broad discussions on what should be done in order to move forward this huge project. I would like to express gratitude to European Commission, for active involvement in the process, the European Commission and Azerbaijan are co-organizers of this Council and our close cooperation brings good results. It is a special pleasure to welcome Commissioner Oettinger who used to be a commissioner on energy and who played very important role in strengthening cooperation between the European Union and Azerbaijan on energy issues and in moving forward the project of the Southern Gas Corridor. It is really a team work, we work as a team and we see results, see progress year after year. I would like to express gratitude to the governments of the United States and the United Kingdom for their permanent support to all the energy projects which Azerbaijan initiated and particular for the support in implementation of the Southern Gas Corridor. I welcome the high representatives of the United States, the United Kingdom and I am sure that your contribution to the meeting will be outstanding. Also, I would like to greet high representatives of the countries involved in the implementation of the Southern Gas Corridor, our neighbors, Turkey, Georgia, European countries, Bulgaria, Greece, Albania, Italy. We are all now in one team of implementation of this project. As you know, Azerbaijan signed a Memorandum of Understanding with Bosnia and Herzegovina, Croatia, Montenegro on further expansion of energy development in Europe and building a modern, new infrastructure and network for diversification of energy supplies of Azerbaijan, and I welcome representatives of these countries. Also I am glad that a number of our guests, the countries which participate at annual Council also is growing. I was informed that we have representatives from Hungary, Romania, Serbia, San-Marino, Turkmenistan. I am glad that the number of countries which show interest in this project also is growing. And of course, the companies. Without the active participation of the companies it would not have been possible to implement this huge project. I would like to particularly mention close strategic cooperation between SOCAR and BP. BP is our strategic partner, strategic investor. It is a company which has been working in Azerbaijan for 25 years and which makes big efforts in order to support energy projects in Azerbaijan, and of course the investments from BP are highly welcomed. By the way, we are working on many important projects of energy development in Azerbaijan. Our joint efforts would not have been possible without close support from the international financial institutions. I would like to mention that I am glad that today among our guests we have representatives of leading international financial institutions, World Bank, IBRD, Asian Development Bank, European Investment Bank. And I would like to use this opportunity to express my gratitude for your financial contribution and your trust in us, trust in this project. So, mentioning this list of participants, already I think enough to imagine what kind of a huge initiative and project we are implementing. The Southern Gas Corridor is really a project of common interests, project of mutual importance. And it is part of Azerbaijan’s energy strategy which was launched back in 1994, when Azerbaijan signed an agreement with the Consortium of international oil companies on development of the huge oil field Azeri-Chirag-Gunashli. So that was the beginning of our close cooperation with international energy companies. That was a time when Azerbaijan opened its resources for international cooperation. For the first time, international investments came to the Caspian Sea, and 1994 was actually the turning point in the development of Azerbaijan, because at that time Azerbaijan was a newly independent country. Independence was less than three years, and economic situation in the country was very difficult. So, opening country for investments allowed us to attract multi-billion investments to create tens of thousands of jobs to present Azerbaijan as a country with the good investment climate and then to use benefits of oil and gas development the revenues to diversify economy to build modern infrastructure and now to concentrate mainly on non-energy sector. This is our priority but at the same time, energy sector, oil and gas sector in Azerbaijan will continue to be the leading sector of our economy and will continue to be one of the most important elements of regional cooperation. In 1996, the agreement contract on Shah Deniz gas field was signed. And Shah Deniz is a main resource base for the Southern Gas Corridor, I hope it will not be the only, but so far it is the only and the main resource base. It is a huge gas field which is already producing and exporting. If look at the chronology of our energy development, we see that step by step we were coming towards the main goal, to diversify our energy supplies and to build modern energy transportation infrastructure. Therefore, of course commissioning of the pipeline connecting Caspian Sea and the Black Sea in the end of 1990s, Baku-Supsa was important element of energy supply and diversification. Then came Baku-Tbilisi-Ceyhan that was a historical event. In 2006, this huge energy project was inaugurated that allowed companies to invest more, to extract more, and allowed us to export as much as we can. And today Baku-Tbilisi-Ceyhan also is transporting oil from other countries. So, Azerbaijan is already important transitor for oil supplies, and therefore, of course, the role of Azerbaijan in the region is growing. In 2007, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline was inaugurated, and for the first time Azerbaijan became gas exporter to international markets. Before that we were actually importing natural gas. So as I said, step by step we were coming towards the main energy projects which is the Southern Gas Corridor and implementation of the Southern Gas Corridor today is a reality. And I remember in 2012, Azerbaijan and Turkey signed an agreement on TANAP, which actually was a starting point for the Southern Gas Corridor. Because a year later, in 2013, the companies made an investment decision to develop Shah Deniz-2, second phase of Shah Deniz, and in 2013, Trans-Adriatic pipeline also was selected as the continuation of TANAP. So, all these demonstrates that we were working very closely with our partners, and really team work made it possible to talk about success. Since our last meeting last February there were two most important ceremonies, one in Azerbaijan, another in Turkey: May official opening of the Southern Gas Corridor, and June official opening of TANAP was really important milestone in the development of the Shah Deniz field and implementation of the Southern Gas Corridor project. And today we are very close to the completion of this huge energy project, three out of four elements of the Southern Gas Corridor are already in operation. We are glad that since opening TANAP has already transported more than one billion cubic meters of gas to the Turkish markets. So, TANAP is already in operation, and there is a big progress in implementation of TAP. I remember last February when I addressed the Council, I talked about the completion about 67 percent of TAP and now according to recent information it is already 85 percent. So, we really made a big progress within one year, and everything goes successfully. So, hopefully, next year we will talk about new results. Southern Gas Corridor project is a project of energy diversification, diversification of energy resources is very important for producers, for consumers, for transitors, and I think we found a very good balance between producers or producer Azerbaijan, transitors and consumers. And the balance of this interest make this project successful. Because we always were trying to understand the needs and concerns of each other. We always try and I think succeeded in supporting each other, and importance of this kind of meetings is really very very big. Because we review what has been done during one year, at the same time, we plan our future steps and then, during the year bilateral or multilateral consultations, meetings, conferences help to move forward. Southern Gas Corridor is a project of energy diversification also because its diversification of roots and sources. Azerbaijan is a new source for energy supply to Europe and of course, building the new pipeline or pipelines, we diversify the roots. Therefore, it is full diversification, and actually it is changing the energy map of Europe, and thus, the importance of the Southern Gas Corridor is growing. And of course, the Southern Gas Corridor is a project of energy security. Because we all understand that without energy security it is difficult to provide national security. So, energy security is integral part of the country’s national security. And the countries which depend on external energy supplies of course, they need to be sure that the supplies will be sustainable, and long-term. So that they can plan their future, the industrial development. At the same time, the countries which produce and which are rich with energy resources without reliable markets, they cannot achieve their goal. Therefore, it is a project of energy security, energy diversification, energy cooperation and broad international cooperation. Therefore, today’s format of the meeting really demonstrates that we managed to establish very broad format of international cooperation, financial institutions, companies, countries and all of us have the same goal. And all of us believe in implementation of the project, and we believe that it will be long-term success story for all of us. As far as Azerbaijan’s gas reserves are concerned, proven reserves are at the level of 2.6 trillion of cubic meters. Of course Shah Deniz is a main gas reservoir of Azerbaijan, but at the same time, there are other fields, which are now in the process of exploration, and soon I think we will have good results from Absheron field. I am sure that in the nearest future we will start to extract gas from there, and also, very promising field is Umid-Babak, which also has a huge gas potential and other fields. Therefore, I am sure that Shah Deniz will not be the only resource base for the Southern Gas Corridor, and the more gas is extracted from our fields the more potential will be to supply our partners and to diversify the supply network which we are talking about. And of course, energy cooperation projects, they play very important role in cooperation in other areas, particularly I would mention transportation. Because today Azerbaijan is becoming the transportation center of Eurasia. East-West and North-South transportation corridors cross our countries. We invested largely in modern transportation infrastructure, Baku Sea Port, Baku-Tbilisi-Kars railroad which connects Europe and Asia, highways, Caspian shipping, airports, all that was possible because of the revenues we got from oil and gas sales. So, we redirected the revenues to the sectors which will generate additional wealth, and which will also serve our common cause. Because transportation projects as well as energy projects, they unite countries. Countries become interconnected, interdependent and everybody gets benefit. Therefore, energy security projects we see their benefit in other areas, and also, of course, successful energy development of Azerbaijan allowed us to present ourselves to the world as a reliable country, reliable partner, country which hundred percent protects foreign investments, all our contracts with energy companies are ratified by parliament and signed as a law. Therefore, investors are 100 percent sure that even one single word will not be changed in this contract. So this creates credibility and also, it allowed us to attract billions and billions of investments to other sectors of total number of investments in Azerbaijan is close to 150 billion dollars and half of it is foreign investment. It allowed us to diversify our economy to implement successful reforms, to create good business climate. According to the latest World Bank Doing Business report Azerbaijan is number 25. So, we made a tremendous success and we are among ten most reformist countries with respect to the business climate and business environment. We managed to invest huge amount of money in infrastructure, in social infrastructure to increase living standards of our people because of the proper use of energy resources and their revenues. Therefore, for us this project is of extreme importance, I am sure for all of us, and I am glad that today we can talk about success, we can talk about results, and of course today we will talk about future plans. Wish you success. Thank you for being with us.
Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov and European Commissioner for Budget and Human Resources, acting co-chair of SGC Advisory Council Gunther Oettinger then addressed the event.