Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Avropa İttifaqının komissarı ilə görüşdü
Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Avropa İttifaqının komissarı Yohannes Han ilə görüşdü. Görüşdə, həmçinin energetika naziri Pərviz Şahbazov da iştirak edib.
Tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasındakı müxtəlif sahələrdə mövcud olan əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər.
Daha sonra tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlığın hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni Saziş layihəsi üzrə aparılan danışıqlara toxundular. Bu xüsusda, sözügedən saziş üzrə danışıqların yekunlaşmasının əhəmiyyəti qeyd edildi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqların cari vəziyyəti haqqında Aİ komissarına məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov, münaqişənin həllinin regionda inkişaf üçün müvafiq şərait yaradacağını və rifah naminə sülhü təmin edəcəyini vurğuladı.
Həmçinin, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində qarşılıqlı faydalı və strateji əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi. Energetika naziri Pərviz Şahbazov Aİ Komissarı Y.Han ilə enerji sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında faydalı fikir mübadiləsi apardı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations
On the sidelines of the Munich Security Conference Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Johannes Hahn, the EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations. The Minister of Energy, Parviz Shahbazov also participated at the meeting.
The sides had an exchange of views over the various spheres of cooperation existing between the European Union and Azerbaijan.
The continuing negotiations between the EU and Azerbaijan on a new Agreement, which will constitute the legal basis of strategic partnership relations between the sides was touched upon. To this end, the importance of concluding the negotiations was stressed.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov informed the EU Commissioner on the current situation of the negotiation process on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Minister outlined the significance of building predictability for regional development and establishment of peace for prosperity.
The mutually beneficial and strategic cooperation in the field of energy between EU and Azerbaijan was also discussed. The Minister of Energy Parviz Shahbazov and Commissioner J.Hahn had fruitful exchange on the perspectives of bilateral cooperation in the field of energy.