2021-ci ilədək Avropa İttifaqının Azərbaycana investisiyalarının həcmi 30 milyard dollara çata bilər
Bakı, 5 iyun, AZƏRTAC
Azərbaycan və Aİ ölkələri arasındakı iqtisadi münasibətlər biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün yaxşı fürsətdir. Biz elə bir sxem qurmalıyıq ki, 2021-ci ilədək Şərq Qonşuluğu və Danışıqların Genişlənməsi çərçivəsində investisiyaların həcmi 30 milyard dollara çata bilsin.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə Avropa Komissiyasının Şərq Qonşuluğu və Danışıqların Genişlənməsi (DG NEAR) üzrə baş direktoratı, Şərq Qonşuluğu üzrə direktoru Lourens Meredit iyunun 5-də Bakıda keçirilən Azərbaycan-Avropa İttifaqı biznes forumunda bildirib.
Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasındakı münasibətlər strateji tərəfdaşlıq mövqeyindədir. Avropa İttifaqı ölkələrinin Azərbaycan üçün çağırışları var. Bunlardan biri yeni müasir texnologiyalar və innovasiyalardan istifadəyə aiddir. Digəri isə investisiyaların əhəmiyyətidir.

EU investments in Azerbaijan to reach $30 billion by 2021
“Economic relations between Azerbaijan and the European Union are good opportunity to improve the business environment. We need to build a scheme that within the scope of the Eastern Neighborhood and Dialogue Expansion the volume of investments could reach $30 billion by 2021”, said Lawrence Meredith, Director of the Department of Eastern Neighborhood of the European Commission's Directorate-General for Neighborhood Policy and the EU Enlargement Negotiations (DG NEAR), at the EU-Azerbaijan business forum in Baku.
Lawrence Meredith emphasized that the relations between Azerbaijan and the European Union in strategic partnership, saying that European Union countries have challenges for Azerbaijan. One of them relates to the use of modern technologies and innovations, while the other is the importance of investments, he added.