Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Ittifaqının Nəqliyyat və Mobillik üzrə Baş direktoru Henrik Haloleynin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, Şərq Tərəfdaşlığı Brüssel sammitinin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına əlavə təkan verdiyi qeyd olundu.
Uzlaşdırma (connectivity) və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın Avropa İttifaqının Azərbaycan ilə əməkdaşlığında mühüm rola malik olduğu diqqətə çatdırıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın regional nəqliyyat qovşağına və logistika mərkəzinə çevrilməsi, Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı, region ölkələri ilə nəqliyyat sistemlərini uzlaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər haqqında məlumat verdi.
Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin vacib infrastruktur komponenti olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xəttinin səmərəlilik, vaxt və sürət baxımdan üstünlükləri və Avropa İttifaqının bu layihəyə dəstəyi qeyd olundu. Çin və Avropa İttifaqı ölkələrinin nəqliyyat şəbəkələrinin birləşdirilməsinə töhfə verəcək bu layihənin iqtisadi-ticarət və insanlararası əlaqələrin inkişafına, regional inkişaf və çiçəklənməyə xidmət edəcəyi vurğulandı.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin Hind Okeanı ilə Şimali Avropa ölkələrinin nəqliyyat sistemlərinin birləşdirilməsi baxımdan əhəmiyyətinə toxunuldu.
Azərbaycanın Trans-Avropa Nəqliyyat Şəbəkəsinə qoşulması və Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlığa dair yeni saziş layihəsində nəqliyyat məsələlərinə xüsusi yer ayrılmasının nəqliyyat sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar vəd etdiyi qeyd olundu.
Görüşdə dəmiryol infrastrukturunun müasir standartlara uyğunlaşdırılması, yollarda təhlükəsizliyin təmin olunması, Avropa Qafqaz Asiya beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi (TRASEKA) layihəsinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində atıla bilinəcək addımlar ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Həmçinin, aviasiya sahəsində əməkdaşlığa dair saziş üzrə Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında aparılan danışıqlar nəzərdən keçirildi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation led by Henrik Halolei, Director-General for Mobility and Transport of the European Union
The sides expressed their satisfaction with the development of relations between Azerbaijan and the European Union and noted that the Eastern Partnership Brussels Summit gave additional impetus to the development of bilateral cooperation.
It was noted that cooperation on connectivity and transport plays an important role in the relations between the European Union with Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov briefed on the successful transformation of Azerbaijan into the regional transport hub and logistics center, the development of the East-West and North-South transport corridors, as well as the measures taken to link transport systems of the regional countries.
As an important infrastructure component of the East-West transport corridor, the efficiency, time and speed advantages of the Baku-Tbilisi-Kars railroad and the support of the European Union to the project were noted. It was also emphasized that the said project, assisting to connect Chinese and European Union transport networks, will contribute to the development of economic, trade relations and people to people contacts, as well as regional development and prosperity.
The importance of the North-South transport corridor in relation to the connection of the Indian Ocean and the Northern European transport systems has also been emphasized at the meeting.
It was underlined that the accession of Azerbaijan to the Trans-European Transport Network and the importance given to the transport matters in the new draft partnership agreement with the European Union leads to the new opportunities in bilateral cooperation in the field of transport.
The sides exchanged views on further steps to be taken to adjust the railway infrastructure to modern standards, to ensure road safety, and further development of the European Transport Corridor Europe (TRACECA) project.
Also, the negotiations between the European Union and Azerbaijan on aviation agreement were reviewed.