Səfir Fuad İsgəndərovun "EurActiv" xəbər portalında yayımlanmış video müsahibəsinin mətni
2010-cu ildə irəli sürülmüş və münasibətlərin gələcəyinə dair rəsmi “Bakı”-nın fikirlərinə laqeyd yanaşdığı, “assosasiya müqaviləsi”-dən irəli gələrək, Avropa İttifaqı Azərbaycanla hərtərəfli müqavilə üçün danışıqlara başlayacaqdır. Məhz Azərbaycan ilkin sənəd layihəsini təqdim edən tərəf olmuşdur, elə deyilmi?
Bəli, Azərbaycan Aİ tarixində tərəfdaş ölkə qismində sənəd layihəsi təqdim etməyə nail olan ilk ölkə olmuşdur. Bu əvvəllər baş verməmişdir, çünki adətən, Aİ sənəd layihəsini təqdim edir və sonra hər iki tərəf bunun üzərində işləyir. Beləliklə, bizim etdiyimiz bir ilk idi. Bu niyə baş verdi? Çünki bizim münasibətlərin gələcəyinə dair fikrimiz  ondan ibarət idi ki, onlar strateji səciyyə daşıyan və gələcəyə köklənən bərabərhüquqlu əlaqələr olmalıdır. Bunlar, Riqa Zirvə Görüşü zamanı Avropa Komissiyasına təqdim edilmiş yeni sənəd layihəsinin əsas elementlərindən idi. Məncə, bu kifayət qədər aydındır: Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində enerji, təhlükəsizlik, miqrasiyanın idarə edilməsi və digər müxtəlif sahələrdə Aİ-nin həqiqi tərəfdaşına çevriləcəkdir. Biz bu əməkdaşlıqdan hər hansı möcüzə gözləmirik, bizim buna dair çox praqmatik yanaşmamız var. Anlamaq lazımdır ki, siyasi dialoqun bütün elementləri çox möhkəm əsaslara arxalanmalıdır. Məsələn, Avropaya gedən Cənub Qaz Dəhlizi bizim əməkdaşlıq üçün hazırda və gələcəkdə çox yaxşı təməl rolunu oynayır. Azərbaycan həm də coğrafi cəhətdən Asiya və Avropa üçün aşkar nəqliyyat mərkəzidir. Bu nöqteyi-nəzərdən, siyasi dialoq üçün çox möhkəm əsasımız var. Məncə, bu proseslər sinxronlaşdırılmalıdır və bu səbəbdən, Avropa Xarici Fəaliyyət Xidməti tərəfindən Azərbaycanla danışıqların aparılması üçün mandat verilməsi bizi sevindirir. Ümid edirik ki, danışıqlar tezliklə başlayacaq. Onlar çətin ola bilər, lakin əminəm ki, növbəti aylarda nəticələr bilinəcəkdir.
Siz Cənub Qaz Dəhlizindən danışdınız. Bu layihə ilə 2020-ci ildə Azərbaycan qazının Avropaya gətirilməsi gözlənilir və bu Şərqdən gələn qazla ilk həqiqi diversifikasiya olacaqdır. Siyasi və iqtisadi cəhətdən bu layihə nə qədər vacibdir?
Əlbəttə, bu layihə hər iki tərəf, Aİ və Azərbaycan üçün çox önəmlidir. Mən, hətta “hər iki tərəf” demək istəmirəm. Əvvəlcə, bu layihəyə cəlb olunmuş ölkələr və şirkətlər üçün əhəmiyyət daşıyır. Bu çox önəmlidir. İkincisi, bu həqiqi layihə idarəçiliyi məsələsidir. Şərq Tərəfdaşlığı, bir layihə kimi təsdiq olunmuşdur. Lakin, təəssüf ki, bir çox hallarda bu Aİ-nin altı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə ikitərəfli əməkdaşlıq istiqamətlərinin kompilyasiyası kimi görünür. Şərq tərəfdaşlığının ciddi proqram kimi işləməsi üçün bir sıra ölkələri birləşdirən layihələrə ehtiyac var ki, onun mövcudluğunu və uğurlu olduğunu göstərsin. Düşünürəm ki, Cənub Qaz Dəhlizi xüsusi nümunədir. Misal üçün, bu layihə iki Aİ ölkəsini (İtaliya və Yunanıstan), iki üzvlüyə namizəd ölkəni (Türkiyə və Albaniya), assosiativ tərəfdaş kimi Gürcüstan və enerji sahəsində strateji tərəfdaş olan Azərbaycanı əhatə edir. Dörd növ fərqli ölkələr cəlb olunmuşdur: üzv dövlətlər, üzvlüyə namizəd ölkələr, assosiativ tərəfdaş və gələcək strateji tərəfdaş. Bu həqiqi layihə idarəedilməsi nümunəsidir. Buna görə düşünürük ki, bu layihə həm də Şərq Tərəfdaşlığının uğuru üçün çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Əlbəttə ki, bu həm də enerji barədə, doğma Avropanın gələcəyi barədədədir. Bu bizim üçün də əhəmiyyətlidir, çünki enerji olmadan gələcəyi qurmaq olmaz. Biz bunu həm yeni ixrac bazarı, real gəlir üçün imkan və ən sonda, siyasi və praktik dialoq üçün çox yaxşı və möhkəm əsas kimi görürük.
Beynəlxalq aləmdə Azərbaycan özünü multikulturalizm nümünəsi kimi nümayiş etdirir. İslamı və qaçqınları hədəf alan Avropadakı populizmə sizin ölkənizin münasibəti necədir?
Azərbaycan həqiqətən sivilizasiyaları və mədəniyyətləri birləşdirməyi bacaran ölkədir. Bu ölkə coğrafi cəhətdən  sivilizasiyaların kəsişməsində yerləşir. Təəssüf ki, tarixdən göründüyü kimi, bir çox hallarda bu yolayrıcları döyüş meydanlarına çevrilir. Bizim halımızda isə, biz körpülər qurmağı bacardıq və buna çox sevinirik. Məncə, bizim mövcudluq modelimiz Avropalı dostlarımıza nümunə ola bilər. Çünki Azərbaycan dünyəvilik və Avropa yaşam tərzinin harmoniya olunduğu müsəlman çoxluğa malik bir ölkədir. Bu başqa ölkələr üçün çox çətindir, lakin bizim üçün deyil. Buna görə də, düşünürəm ki, Şərq tərəfdaşlarından biri kimi Azərbaycan təcrübəsi Avropalı dostlarımız üçün faydalı ola bilər. Əlbəttə, Avropa daxilində bir çox problemli məsələlər var, ancaq əminəm ki, Avropa sivilizasiyası yaşamağa davam edəcəkdir. O, iki dünya müharibəsindən sonra dirçəlib və daha güclü olubdur. Öz tərəfdaşları ilə və Şərq qonşuluğundakı güclü əməkdaşlığını istifadə edərək, məncə, Aİ üzv dövlətləri bütün çətin maneələri dəf edəcəkdir.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsi 25 ildir ki, həllolunmamış olaraq qalır. Bu ərazi Azərbaycana aid olsa da Azərbaycanlılar zorla qovulduğundan burada yalnız ermənilər yaşamaqdadır. Münaqişənin həllinə aparacaq dialoq üçün mümkün başlanğıcı nədə görürsünüz və sizcə, Avropa İttifaqı münaqişənin həllində daha böyük rol oynamalıdırmı?
Əvvəlcə, münaqişəyə dair qeyd edim ki, Azərbaycan ərazisinin 20%-i digər ölkə Ermənistan tərəfindən işğal edilmişdir. Bizim bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünümüz var və işğal edilmiş ərazilərdə bir nəfər də Azərbaycanlı yoxdur. Bu, Azərbaycan üçün böyük problemdir və biz dialoq vasitəsilə həll yolu tapmağa cəhd edirik. Biz daha çox diplomatik dialoqa üstünlük vermişik və bir çox hallarda, hər iki ölkənin müvafiq rəsmiləri arasında birbaşa görüşlər keçirilmişdir. Bu davam edir, lakin danışıqlar prosesinə cəlb olunmuş ölkələrin məqsədləri fərqlidir. Ermənistan status-kvonu saxlamaq istəyir, digərləri isə bu vəziyyəti dəyişməyə çalışırlar, çünki Şərq Tərəfdaşlığına üzv ölkələrdən birinin digərinin ərazisini zəbt etməsi tamamilə qəbuledilməzdir. Fikrimcə, Avropa İttifaqının bu məsələdə daha ucadan gəlməlidir.  Bugünədək Avropa İttifaqı rəsmiləri və qurumları tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək nümayiş etdirən xeyli sayda qətnamələr və bəyanatlar qəbul olunmuşdur. Həm Aİ tərəfindən qəbul edilən yeni Qlobal Strategiyada, həm noyabrda keçirilmiş Xarici İşlər Şurasının nəticələrində də açıq-aşkar bəllidir ki, Aİ Ai-yə daxil olan və olmayan bütün ölkələrin ərazi bütovlüyü və suverenliyinə dəstək verir. Bu bizim üçün çox önəmlidir. Digər ölkələrin nümunələrində, məsələn, Gürcüstan və Moldovada münaqişələrin həllinə Aİ birbaşa cəlb olunsa da,  Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində o bu rolu oynamır. Lakin istərdik ki, Aİ-nin beynəlxalq hüquqa uyğun olan dəqiq mövqeyinin şahidi olaq. Sevindirici haldır ki, indi biz bunu görə bilirik.
Azərbaycanı ən kəskin tənqid edənlərdən biri Ermənistandır, lakin başqa tənqidçilər də var. İnsan haqları və mətbuat azadlığı ilə bağlı tənqidlərlə nə cür cavab verərdiniz?
Bilirsiniz, bu dünyada heç kəs mükəmməl deyil. Tənqidlərlə bağlı deyərdim ki, biz həqiqi və konstruktiv dialoqa hazırıq. Lakin biz, buradakı bəzi siyasətçilərin nümayiş etdirdiyi və tərəfimizdən dərhal reaksiya verilmiş günahlandırma və utandırma münasibətini qəbul edə bilmərik. Xatırlayırsınızsa, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında parlamentlərarası münasibətlər bir ildən çox idi ki, dondurulmuşdu. Biz Avronestdə, parlament əməkdaşlıq komitəsində də iştirakımızı Avropa Parlamentinin 2015-ci ilin sentyabrında qəbul etdiyi qərəzli və ədalətsiz qətnamə ilə əlaqədar dayandırdıq. İlk növbədə biz başa düşdük ki, Avropa Parlamenti tərəfindən bizi dinləmək, mövqeyimizi anlamaq və demək istədiklərimizi eşitmək üçün hər hansı səy göstərilməmişdir. Daha sonra isə, cari ilin sentyabrında Parlament, Şura və Avropa Komisiyasından olan üzvlərdən ibarət xüsusi nümayəndə heyəti Bakıya səfər etmiş, Avronest və parlament əməkdaşlıq komitəsinin həmsədrləri tərəfindən qəbul edilmiş bəyənatlar əsasında parlamentlərarası münasibətləri canladırmağa nail olmuşdurlar. Problemləri dialoq vasitəsilə həll etməyin vacibliyini anlamaq çox önəmlidir. Əgər problemli məsələlərdən danışırıqsa, əmin deyiləm ki, Azərbaycanda problemli məsələlərin sayı,misal üçün bir çox Aİ-yə üzv ölkələrdə olduğundan daha artıqdır. Avropa ölkələrində bir çox hadisələr baş vermişdir, lakin biz heç vaxt öz tərəfdaşlarımıza qarşı tənqidi yanaşmamışıq və ya baş verənlərdən istifadə edərək onları hansısa addımlar atmağa məcbur etməmişik. Tənqid etmək əvəzinə, həmişə bu problemlərin həllinə dəstək verməyə və konstruktiv dialoq aparmağa çalışmışıq. Bu səbəbdən də, siz qaçqınlarla bağlı problemli məsələlərə toxunanda, demək istəyirəm ki, biz dostlarımızı dəvət etməyə və öz təcrübələrimizi onlarla bölüşməyə hazırıq. Biz miqrasiya, terrorizmlə mübarizə, qeyri-qanuni miqrasiya, mütəşəkkil cinayətkarlıq məsələlərində əməkdaşlıq etməyə hazırıq və artıq birlikdə addımlar atmağa da başlamışıq. Bəli, biz bir-birimizi günahlandıra və əməkdaşlığı dayandıra bilərik, ancaq düşünmürəm ki, hazırki vəziyyət bunu tələb edir. Əgər çətinliklərimiz varsa, biz onları diplomatik yolla müzakirə edə bilərik və etmişik də. Oktyabr ayında Bakıda insan haqları üzrə altkomitənin iclası təşkil edildi və biz Aİ və Azərbaycanda olan bütün problemləri dost, səmimi və konstruktiv şəkildə müzakirə etdik. Fikrimcə, problemlərimizin həll yolunu tapmağın ən yaxşı vasitəsi budur.
Enerji ixrac edən digər ölkələr kimi neftin qiymətinin qeyri-sabitliyi Azərbaycana da təsir etdi. Ölkənizin qeyri-neft və qaz sektorunun inkişafı ilə bağlı planları nədən ibarətdir?
Bu yaxınlarda, Azərbaycanın post - neft erası ilə bağlı yol xəritəsi qəbul edildi. Növbəti illərdə iqtisadiyyatın diversifikasiyası Azərbaycan üçün ən ciddi prioritetlərdən biri olacaqdır. Əlbəttə ki, enerji sahəsindəki fəaliyyətlərimizə davam edəcəyik. Lakin iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi üçün əlimizdə olan bütün imkanlardan istifadə edəcəyik,misal üçün, nəqliyyat, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, ticarət. Biz Aİ-dən olan dostlarımızla onların bu sahədə malik olduqları təcrübəni nəzərə alaraq davamlı və konstruktiv danışıqlar aparmaq istərdik. Onlar da öz növbəsində bu iqtisadi diversifikasiyanı necə həyata keçirə biləcəyimizlə bağlı fikirlərini bölüşə bilərdilər. Biz bunu həyata keçirməyə nail olacağıq və sizlər nəticəni tezliklə görəcəksiniz.
Avropa Ittifaqının həm daxilində həm də xaricində onu məhv etmək istəyən bir çox qüvvələr var. Azərbaycan üçün birbaşa Avropa İttifaqı ilə yoxsa ona üzv olan ölkələrlə ayı-ayrılıqda əməkdaşlıq etmək daha önəmlidir?
Bu yanaşmanı hazırda bu cür ziddiyyətli formada qoymaq istəməzdik. Aİ-yə üzv ölkələrdən hər hansı ilə problemli ikitərəfli münasibətlərimiz yoxdur, hətta bəzi ölkələrlə strateji tərəfdaşıq. Ölkələrin bir çoxu ilə ikitərəfli müstəvidə müstəsna əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərimiz var. Biz eyni zamanda, çoxtərəfli səviyyədə də ciddi əməkdaşlıq edirik. Biz hal-hazırda yardım axtarışında deyilik. İndi məqsədimiz daha çox texnologiya, təhsil layihələri və təcrübə sahəsində Avropa institutları ilə mübadilə aparmaqdır. Əmin deyiləm ki, Aİ institutları ilə əməkdaşlıq etmədən Cənub Qaz Dəhlizi kimi iri bir layihənin həyata keçirilməsi mümkün olaydı. Buna görə də Aİ qurumları ilə paralel olaraq üzv ölkələrlə də əməkdaşlıq etmək vacibdir və biz bunu edirik. Burada istər Aİ qurumları istərsə də üzv ölkələrin daimi nümayəndəlikləri ilə gözəl dostluq əlaqələri qurmuşuq. Hər iki istiqamətdə də işləyirik. Aİ-nin hal-hazırda üzləşdiyi ciddi təhlükələrlə bağlı deyərdim ki, bu təhlükələrin bir qismi qonşuluqdan gəlir. Bu səbəbdən də avropalı dostlarımıza təklifimiz üzv ölkələr, qonşu ölkələr, xüsusilə qonşu müsəlman ölkələri ilə birgə əməkdaşlıq etməkdən ibarətdir. Azərbaycan doğma Avropanın dəyərlərini qorumaq naminə bu cür əməkdaşlığa hazırdır. Fikrimcə, əgər qərar verilibsə biz bunu etməyə nail olacağıq.

The transcript of the Ambassador Fuad Isgandarov's video interview published on "EurActiv"
The EU will start negotiating a comprehensive agreement with Azerbaijan, replacing the Association Agreement proposed in 2010, which had neglected to take into account Baku’s views on the future of relations. It was actually Azerbaijan that submitted the first draft, wasn’t it?
Yes, Azerbaijan was the first country in the history of the European Union that managed to present a new draft agreement as a partner country. It had never happened before because usually the European Union presents the draft and then both sides work on it. So what we did was a first.
So why did this happen? Because our view on our future is that it should be strategically oriented, future-oriented and relations should be equal. These are the most important elements of the new agreement that was presented to the Commission during the Riga summit. I think it is absolutely clear: Azerbaijan is going to the EU as a real partner in different spheres. In energy as a part of the Eastern Partnership, in security, in migration management, in different spheres. We do not expect any miracles from this cooperation, we have a very pragmatic view on it.
You have to understand that all the elements of political dialogue should be based on a very solid foundation. This means, for example, that the Southern gas corridor, which we are now taking to Europe, is a good economic basis for our cooperation now and in the future. Also of course connectivity and transportation are important.
Azerbaijan is geographically a very obvious transportation hub for Asia and Europe. So from this point of view, we have a very solid basis for our political dialogue. I think these processes should be synchronised, and that is why we are happy that the mandate has been given to the European External Action Service to negotiate with Azerbaijan. We hope that negotiations will start soon. They may be difficult, but I am sure the result will be known in the coming months.
You mentioned the Southern gas corridor. It is expected to bring Azeri gas to Europe by 2020 and this will be the first real diversification of gas coming in from the East. How important is this project, economically and politically?
Of course, this project is important for both sides, the EU and Azerbaijan. I don’t want even to say ‘both sides’. Firstly, it is important for the countries and the companies involved. That is crucially important. Secondly, it is real project management. In the case of the Eastern Partnership, everybody says it is a project. But unfortunately, in most cases, we have a lot of compilations of bilateral agreements for the six Eastern Partnership countries. We need some project management to show that this exists and that it works, that it is successful. I think the Southern gas corridor is an exceptional example.
For example, this project involved two EU member states, Italy and Greece, it involved two candidate countries, Turkey and Albania, and the strategic partner in energy, Azerbaijan, was also involved.
Four different types of countries were involved: member states, candidate countries, associated partners and future strategic partners. That is real project management. That is why we think it is crucially important for the success of the Eastern Partnership as well. And of course, it is about energy as well, about the future of Europe, the future of our European so-called ‘native land’. And of course, it is important for us because without energy you can’t create the future. So we see it as a market, a real opportunity for income, and last but not least, it is a very good, solid basis for political dialogue and a very practical one.
In international forums, Azerbaijan has served as an example of multiculturalism. How concerned is your country with populism in Europe, which often targets refugees and Islam?
Azerbaijan is really the country where we can connect civilisations and cultures. It is a crossroads of civilisations, geographically. In most cases, unfortunately, historically, we see these crossroads becoming battlefields. In our case, we managed to make a bridge and we are very happy with this. I think our experience could be requested by our European friends. Because Azerbaijan is a country with a mostly Muslim population, where we have a very harmonised approach, both to secularism and a European style of life.
It is very difficult for other countries, but not for us, to be (inaudible) one of the partners in the Eastern Partnership, and that is why I say that Azerbaijan’s experience could be useful to our European friends. Of course there are a lot of problematic issues in Europe, but I am sure that European civilisation will survive. It survived two world wars and came our stronger. With partners and using its strong partnerships from the European neighbourhood, I think the member states will overcome all the difficult obstacles.
The Nagorno-Karabakh conflict has been unresolved for 25 years now. This territory belongs to Azerbaijan but is populated exclusively by Armenians, as all Azeris were forced to leave. How do you see a possible beginning of dialogue, leading to a possible solution to the conflict, and do you think the European Union should play a bigger role in conflict resolution?
First, on the conflict, Azerbaijan has had 20% of its territory occupied by a foreign country, Armenia. We have more than 1 million refugees and of course no Azerbaijanis in the occupied territories. This is a great problem for Azerbaijan and we have tried to find a solution to this problem using dialogue. We have used mostly diplomatic dialogue (inaudible), we have in some cases direct meetings between the appropriate officials of both countries. It works but the aims of all the countries involved in the negotiation process are totally different.
In the case of Armenia, they would like to keep the status quo, but all the others want to change it because it is absolutely unacceptable when one country of the Eastern Partnership is occupying the territory of another country. I think we need to involve the European Union to be more vocal about this.
We have had so many resolutions, so many statements of support for the territorial integrity of Azerbaijan from the European Union officials and institutions. We have very serious messages and the new global strategy was adopted by the European Union, and the conclusions from the November Foreign Affairs Council. Everywhere it is clear that the European Union is in favour of and supports the territorial sovereignty of all the countries inside and outside the EU.
This is a crucially important message for us. In other cases, like Georgia and Moldova, the EU has been involved directly in the resolution of conflicts. This is not the case for us. But we would like to have a very clear position that should be in accordance with international law. And now we see it. We are very glad to see this strength.
Armenia is the most vocal critic of Azerbaijan, but there are also other voices. How do you respond to criticisms of human rights and press freedom abuses?
You know, nobody is perfect in this world. Frankly speaking, in the case of this criticism, we are ready for real, constructive dialogue. But we are not ready for the blaming and shaming treatment that has been used by some politicians here, and we react appropriately on that. If you remember, our interparliamentary relations between the Azerbaijani parliament and the European Parliament have been frozen for more than one year.
We froze our participation in Euronest, our participation in the parliamentary cooperation committee and other instruments because of the absolutely biased and unjustified resolution in the European Parliament in September 2015. We understood that there was not any attempt from the institution just to hear us, to listen to our vision and hear what we would like to say. That is the first point.
Then, in September, there was a special delegation of the members of the Parliament, as well as Council and the Commission, to Baku. They managed to reanimate the relations between the parliaments based on the statements adopted by the co-chairs of Euronest and the parliamentary cooperation committee. It is very important to understand that dialogue is important for resolving problems.
Secondly, if we speak about problematic issues, I would like to stress that I am not sure that Azerbaijan has more problematic issues than, for example, most EU member states. So many things have happened, but we have never been critical of our partners or tried to use these issues to force or encourage them to do anything. Rather than criticise, we always try to support the resolution of these problems, to hold constructive dialogue. That is why, when you mention problematic issues concerning refugees, I say that we are ready to invite our friends and share our experiences with them.
We are ready to be cooperative in migration management, combatting terrorism, illegal immigration, organised crime. And we are already taking actions together. Okay, we can blame each other and fail to cooperate, but I do not think the current situation demands this. If we have problems we should discuss them in a normal, diplomatic manner. And we have done this. Just in October, the subcommittee on human rights was organised in Baku and we discussed all the problems in the EU and Azerbaijan in a very friendly, sincere and constructive manner. I think this is the best way to find the solution to our problems.
Like other energy exporting countries, Azerbaijan has been affected by the volatility of oil prices. What are your country’s plans to develop the non-oil and gas sector?
Just recently, the roadmap for the so-called post-oil era for Azerbaijan was adopted. It is important to understand that the diversification of the economy will be one of the most serious priorities for Azerbaijan in the coming years. Of course we are going on with our energy activities, and I do not want to repeat what I said about the Southern gas corridor and the activities of SOCAR and other countries. But the development of the economy will use all the opportunities available to us, for example transportation, IT, agriculture, trade.
We would like to have a solid, constructive, sufficient negotiation with our EU friends because they do have this experience and they would like to share with us their vision of what we can do together to bring about these economic diversification reforms. To make this country not so seriously dependent on oil and gas prices. We can manage this approach and you will see the results very very soon.
There are many forces inside and outside the European Union that would like to destroy the EU. For Azerbaijan, is it more valuable to deal with the EU or to deal with individual member states?
This approach is not so controversial now, from our point of view. We do not have any problematic bilateral relations with EU member states, we already have strategic partnerships with several of them. We have exceptionally cooperative and friendly relationships with most of them on a bilateral level. But we are also working very seriously on a multilateral level.
From 1992, the European Union spent €982 million supporting Azerbaijan. This is 20 years of relations and almost €1 billion spent. Of course this happened mostly in the very difficult times. We are not looking for money now. What we are looking for is mostly technology, experience, educational projects, and this is coming in an exchange with the EU institutions. I am not sure that there could be a Southern gas corridor without the cooperation with the EU institutions.
This is why is important to work in parallel with both the EU institutions and the member states. And we do it here. We have exceptionally friendly relations with the permanent representations of the member states here, as well as the European institutions. We work in both directions.
In terms of the real crises that the EU is facing now, some of them come from the neighbourhood. That is why our proposal to our European friends is that we should work together, member states and neighbourhood countries, especially countries in the Muslim neighbourhood. Azerbaijan is ready for such cooperation, to work together to protect our native Europe. I think if the decision is made, we will manage to do it.