Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Herbert Salber ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Hamburqda keçirilən ATƏT Nazirlər Şurasının 23-cü iclası çərçivəsində Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Herbert Salber ilə görüşüb.
Gorüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin perspektivləri, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin mövcud vəziyyəti barədə həmsöhbətinə məlumat verdi. O əlavə etdi ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində qanunsuz mövcudluğu münaqişə zonasında gərginliyin əsas səbəbi və münaqişənin siyasi həllinə başlıca maneə olaraq qalır.
Vyana və Sankt-Peterburqdakı yüksək səviyyəli substantiv müzakirələri doğru istiqamətdə atılmış müsbət addımlar kimi qiymətləndirən Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxarılmasının regionda ümumi təhlükəsizlik mühitinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmasını təmin edəcəyini bildirdi.
Elmar Məmmədyarov Ermənistanın destruktiv siyasət yürüdərək substantiv danışıqlardan yayındığını, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hərbi quruculuğunu möhkəmləndirdiyini, bu ərazilərin demoqrafik, mədəni və fiziki xarakterini dəyişdirdiyini və nəticə etibarilə status kvonu saxlamağa çalışdığını diqqətə çatdırdı.
Münaqişənin həlli prosesində Avropa İttifaqının dəstəyi ilə aparılan xalq diplomatiyası tədbirlərinə toxunan Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoqun inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çəkdi.
Herbert Salber ətraflı məlumata görə təşəkkürünü ifadə etdi və Avropa İttifaqının dəstəyi ilə münaqişənin həllinə töhfə vermək məqsədi daşıyan ictimai layihələr barədə məlumat verdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Herbert Salber, the European Union Special Representative for the South Caucasus
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Herbert Salber, the European Union Special Representative for the South Caucasus within the 23rd Ministerial Council of the OSCE.
At the meeting, the sides had a broad exchange of views on the perspectives of Azerbaijan-European Union relationship and the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the current status of the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. He added that the unlawful presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains the main cause of escalation in the conflict zone and is the major impediment to political settlement of the conflict.
Assessing the high-level substantive discussions in Vienna and St. Petersburg meetings as positive steps in the right direction, Elmar Mammadyarov emphasized that the withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan will significantly improve the overall security environment in the whole region.
Elmar Mammadyarov said that pursuing a destructive policy, Armenia avoids the substantive negotiations, strengthens its military build-up in the occupied territories of Azerbaijan, illegally changes the demographic, cultural and physical character of these territories and consequently attempts to maintain the current status-quo.
Touching upon the people's diplomacy efforts carried out with EU’s support, Elmar Mammadyarov underscored the importance of fostering a dialogue between the Armenian and Azerbaijani communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan.
Herbert Salber expressed his gratitude for detailed information and updated about the public projects aimed at contributing to the resolution of the conflict by EU’s support.