Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə dair Kontakt Qrupunun İlk İclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair Kontakt Qrupunun İlk İclasında çıxışı
Nyu York, 19 sentyabr 2016-cı il
Cənab Baş Katib,
Zati-aliləri, xanımlar və cənablar,
Mən İƏT-in Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair Kontakt Qrupunun ilk iclasını təşkil etdiyinə və eyni zamanda iclasa sədrlik etdiyinə görə Baş Katib cənab İyad Amin Mədəniyə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Qrupun üzvlərini ehtiramla salamlayır və onların hər birinə Kontakt Qrupa qoşulduqları üçün minnətdarlığımı bildirirəm.
İƏT Kontakt Qruplarının təsis edilməsi Təşkilat üçün mühüm əhəmiyyətə malik məsələlərə İƏT Üzv Dövlətlərin daha çox diqqət yetirməsi üçün uğurlu təcrübə olmaqda özünü sübut etmişdir. Bu baxımdan mən inanıram ki, bu Kontakt Qrupun iclasları Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərindəki son vəziyyət barədə İƏT Üzv Dövlətlərini məlumatlandırmaq və münaqişənin nizamlanması prosesinə İƏT-in mümkün töhfələrinə dair fikir mübadiləsi aparmaq üçün fürsət olacaqdır.
Dəyərli həmkarlar,
Bildiyiniz kimi, Ermənistan Respublikası Azərbaycana qarşı müharibəyə başlatmış və güc tətbiq etmiş, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və yeddi ətraf rayon da daxil olmaqla, ərazisinin beşdə birini işğal etmişdir, bir milyondan çox azərbaycanlı əhalini didərgin salmaqla işğal edilmiş ərazilərdə etnik təmizləmə aparmış və münaqişə dövründə digər ağır cinayətlər törətmişdir.
Beynəlxalq ictimaiyyət dəfələrlə Azərbaycana qarşı hərbi güc tətbiqini və nəticə olaraq ərazilərinin işğalını pisləmişdir. 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycana qarşı güc tətbiqini və ərazilərinin işğalını qınayan və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edən 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Bu qətnamələrdə Təhlükəsizlik Şurası bir daha Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu təsdiq etmiş və işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb etmişdir. BMT Baş Assambleyası münaqişəyə dair üç qətnamə (20 dekabr 1993-cü il tarixli, 48/114 saylı, 7 sentyabr 2006-cı il tarixli, 60/285 saylı və 14 mart 2008-ci il tarixli, 62/243 saylı) qəbul etmiş və 2004-cü ildən etibarən “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı xüsusi bənd BMT Baş Assambleyası sessiyalarının gündəliyinə daxil edilmişdir.
Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişə baş verdikdən sonra İƏT BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsaslanaraq, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərindəki hərəkətlərini açıq-aşkar təcavüz adlandırmış və Azərbaycana qarşı güc tətbiqini və onun ərazilərinin işğalını ən kəskin şəkildə pisləmişdir. Fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədikləri və bununla bağlı həmrəylik göstərdikləri üçün İƏT Üzv Dövlətlərə öz təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Silahlı münaqişənin başlanmasından iyirmi dörd il keçmişdir. Buna baxmayaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının qətnamələrinə, İƏT və digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarına və ayrıca Dövlətlərin mövqelərinə məhəl qoymayaraq və beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərini kobul şəkildə pozaraq, Ermənistan Azərbaycan ərazilərini qanunsuz şəkildə işğal altında saxlamaqda davam edir.
Ermənistan işğal edilmiş ərazilərdə öz hərbi potensialını gücləndirməklə, əraziləri demoqrafik, mədəni və fiziki cəhətdən dəyişməklə, zorla didərgin salınmış yüz minlərlə azərbaycanlı əhalinin öz doğma yurd-yuvalarına və mülklərinə qayıtmasının qarşısını almaqla işğala əsaslanan mövcud status-kvonu daha da möhkəmləndirmək üçün səy göstərməkdə davam edir.
Bundan əlavə, atəşkəsin müntəzəm şəkildə pozulması, Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xətti və iki dövlət arasındakı sərhəd boyunca yerləşən şəhər və kəndlərə hücumlar son zamanlar daha mütəmadi və zorakı xarakter almış və çoxlu sayda azərbaycanlı mülki əhalinin öldürülməsi və yaralanması ilə nəticələnmişdir. Ən son bu ilin aprel ayının əvvəllərində Ermənistan Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı genişmiqyaslı hücumlar həyata keçirmişdir.
Aprel hadisələri qabarıq şəkildə göstərdi ki, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qeyri-davamlı və qəbuledilməz hesab olunan status-kvo təhlükəlidir və gözlənilməz nəticələr ilə hər an gərginliyin artması ehtimalı vardır.
Ermənistan anlamalıdır ki, status-kvo və silahlı təxribatlara uymaq çox ciddi səhvdir. Azərbaycan Ermənistandan işğal olunmuş ərazilərdə öz hərbi mövcudluğunu dayandırmağı və həlli uzanmış münaqişənin siyasi həllini tapmaq üçün xoş niyyətlə Azərbaycanla danışıqlara başlamağı gözləyir. Ermənistan nə qədər tez öz qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarsa, bir o qədər regional təhlükəsizlik üçün faydalı olar.
Ermənistanı beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirməyə məcbur etmək üçün birgə səy göstərilməsinin və Ermənistanın təcavüzünə və Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymaq üçün belə effektiv siyasi və iqtisadi tədbirlər görmək məqsədilə İƏT tərəfindən Üzv Dövlətlərə və beynəlxalq ictimaiyyətə davamlı çağırışlar edilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, İƏT Kontakt Qrupunun təsis edilməsi və onun effektif fəaliyyəti böyük əhəmiyyətə malikdir. Biz inanırıq ki, bu Kontakt Qrup çərçivəsində müzakirələr müvafiq İƏT qətnamələrinin həyata keçirilməsinə öz töhfəsini verəcək və bu xüsusda İƏT Üzv Dövlətlərinin ayrıca və birgə səylərini tarazlaşdırmağa kömək edəcəkdir.
Yekun olaraq, mən İƏT-in Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair Kontakt Qrupuna uğurlu başlanğıc və məhsuldar müzakirələr arzulamaq və bir daha bu Kontakt Qrupun məqsəd və məramlarının müəyyənləşdirilməsi və həyata keçirilməsində öz dəyərli dəstəkləri üçün İƏT Baş Katibi cənab İyad Amin Mədəni və onun peşəkar kollektivinə təşəkkürümü bildirmək istərdim.

Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the First Meeting of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Contact Group on the aggression of Armenia against Azerbaijan
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the First Meeting of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan
New York, September 19, 2016
Excellencies, Ladies and Gentlemen,
I would like to thank the Secretary General, Mr. Iyad Ameen Madani, for having organized and chairing the first meeting of the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan. I warmly welcome the members of the Group and express my sincere gratitude to each of them for joining the Contact Group.
Establishment of the OIC Contact Groups has proved itself to be a successful practice in focusing more attention of the OIC Member States to the issues of crucial importance for the Organization. In this regard, I believe that the meetings of this Contact Group will be an opportunity for updating the OIC Member States about the latest status of the Armenia-Azerbaijan conflict in and around the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and exchanging views on possible contribution of the OIC to the conflict settlement process.
Distinguished Colleagues,
As you all know, the Republic of Armenia unleashed the war and used force against Azerbaijan, occupied almost one fifth of its territory, including the Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts, carried out ethnic cleansing of the seized areas by expelling about one million Azerbaijanis from their homes and committed other serious crimes during the conflict.
The international community has consistently deplored the use of military force against Azerbaijan and the resulting occupation of its territories. In 1993, the UN Security Council adopted resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), condemning the use of force against Azerbaijan and occupation of its territories and reaffirming the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the Security Council reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is part of Azerbaijan and demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan. The UN General Assembly adopted three resolutions on the conflict (48/114 of 20 December 1993, 60/285 of 7 September 2006 and 62/243 of 14 March 2008), and since 2004 the special item entitled “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” has been included in the agenda of the regular sessions of the UN General Assembly.
Since the eruption of the conflict between Armenia and Azerbaijan, OIC, on the basis of the relevant UN Security Council resolutions, has explicitly determined the actions of Armenia on the territory of Azerbaijan as aggression and condemned in the strongest possible terms the use of force against Azerbaijan and the occupation of its territories. Taking this opportunity, I would like once again to express my gratitude to the OIC Member States for their solidarity with and support for the just cause of Azerbaijan.
Twenty-four years have past since the beginning of the armed conflict. However, in total disregard of the demands of UN Security Council and UN General Assembly resolutions, decisions of OIC and other international organizations and positions of individual States, and in flagrant violation of the generally accepted norms and principles of international law, Armenia continues to unlawfully occupy the territories of Azerbaijan.
Armenia continues to undertake efforts aimed at further consolidating the current status quo of the occupation, strengthening its military build-up in the seized territories, changing their demographic, cultural and physical character and preventing the hundreds of thousands of Azerbaijani forcibly displaced persons from returning to their homes and properties in those areas.
Moreover, regular ceasefire violations, attacks on the towns and villages in Azerbaijan situated along the line of contact of the armed forces of Armenia and Azerbaijan and the border between the two States have become more frequent and violent in recent times, resulting in the killing and injuring of many Azerbaijani civilians. Most recently, Armenia conducted large-scale attacks against the civilian population of Azerbaijan in early April of this year.
The April escalation was a vivid reminder to us all that the status quo, which has been acknowledged as unsustainable and unacceptable by the international community, is dangerous and has the potential to re-escalate at any time with unpredictable consequences.
Armenia must realize that relying on the status quo and armed provocations is a grave miscalculation. Azerbaijan expects from Armenia to halt its military build-up in occupied territories, and engage in negotiations with Azerbaijan in good faith so as to find a political solution to the conflict, which is long overdue. The sooner Armenia withdraws its troops from the occupied territories of Azerbaijan, the better it is for the regional security.
The establishment of the OIC Contact Group and its effective functioning is of great importance, considering the urgent need for more concerted efforts to force Armenia to comply with its international obligations and the persistent calls of the OIC to its Member States and the international community to use such effective political and economic measures in order to put an end to the Armenian aggression and occupation of the territories of Azerbaijan. We believe that the deliberations within this Contact Group will contribute to the implementation of the relevant OIC resolutions and will help to harmonize the individual and joint efforts of the OIC Member States to this end.
In conclusion, I would like to wish a successful start and fruitful deliberations to the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan and extend once again our appreciation to the OIC Secretary General Mr. Iyad Ameen Madani and his highly dedicated team for their valuable support in the establishment and the realization of the goals and objectives of this Contact Group.