Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Komissiyasının üzvü, Avropa İttifaqının qonşuluq və genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Yohannes Han ilə görüşüb
Görüş əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov tərəfindən Yohannes Hana “Bir tərəfdən Azərbaycan Respublikası, digər tərəfdən Avropa İttifaqı arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş” layihəsi təqdim olundu. Azərbaycanın Avropa İttifaqının əksər üzv dövlətləri ilə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinə malik olduğu qeyd olunaraq, bu sənəd əsasında Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın strateji müstəvidə inkişafı üçün imkanların yarana biləcəyi vurğulandı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov münaqişə ilə əlaqədar Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə Avropa İttifaqı tərəfindən aydın və birmənalı mövqeyin bildirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
“Bir tərəfdən Azərbaycan Respublikası, digər tərəfdən Avropa İttifaqı arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş” layihəsi nota ilə Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə yüksək nümayəndəsi və Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Federica Moqeriniyə də təqdim olunub.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Johannes Hahn, the EU Commissioner for European Neighborhood and Enlargement
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov has presented the draft "Agreement between the Republic of Azerbaijan, of the one part, and the European Union, of the other part, on the Strategic Partnership" to Johannes Hahn. Noting the strategic relations that Azerbaijan has already had with certain members of European Union, it was stated that the document can pave the way to enhance the relations between Azerbaijan and the European Union at the strategic level.
Updating about the current status of the negotiations on settlement of Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Mammadyarov underlined the importance of expressing clear and unequivocal position of the European Union to Azerbaijan’s fair stance vis-à-vis the conflict.
Meanwhile, issues of mutual interest were discussed at the meeting.
The draft "Agreement between the Republic of Azerbaijan, of the one part, and the European Union, of the other part, on the Strategic Partnership" was also presented to Federica Mogherini, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission with the note verbal