Səfir Fuad İsgəndərovun Avropa Parlamentinin Azərbaijana dair qətnaməsi ilə bağlı müsahibəsi
Bakı. Məlahət Nəcəfova – APA. Azərbaycanın Belçika Krallığındakı səfiri və eyni zamanda Avropa İttifaqı yanında nümayəndəliyinin rəhbəri Fuad İsgəndərovun APA-ya müsahibəsi
- Avropa Parlamentində Azərbaycanla bağlı qəbul olunan qətnamə ilə bağlı mövqeyiniz necədir?
- Öncə qeyd etmək istərdim ki, növbədənkənar iclasda Milli Məclis məsələ ilə bağlı öz mövqeyini çıxışlar və qərarın qəbulu ilə ortaya qoyub. Bu sənəddə Avropa Parlamentində baş verən və Aİ-Azərbaycan parlamentlərarası münasibətlərində yaranmış vəziyyətin hərtərəfli təhlili verilib, onun qərar hissəsində konkret tələb, çağırış və tövsiyələr öz əksini tapıb. Aİ yanında nümayəndəliyin başçısı kimi, mən yalnız bir neçə məsələyə aydınlıq gətirə bilərəm.
Birincisi, Avropa Parlamentinin məlum qətnaməsi yalnız Azərbaycan üçün deyil, həm də Avropa İttifaqının icraçı qurumları üçün hüquqi əhəmiyyət kəsb etmir. Sənəd tövsiyə xarakteri daşıyır. Ona görə də hüquqi nöqteyi-nəzərdən onun Avropa İttifaqının gündəlik fəaliyyətinə heç bir təsiri yoxdur. Avropa İttifaqının icraçı qurumları (Avropa Komissiyası, Aİ-nin Şurası, Xarici Fəaliyyət Xidməti) qətnamənin icrasını planlaşdırmır. Əksinə, AP-də dinləmələr zamanı Avropa komissarının çıxışına əsasən Aİ Azərbaycanla münasibətləri inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu bildirib.
İkincisi, bu qətnamə Avropa Parlamentinin bütün deputatlarının Azərbaycana olan münasibətini əks etdirmir. Gərgin müzakirələr zamanı AP-nin aparıcı Avropa Xalq Partiyası fraksiyası (Aİ ölkələrindəki xristian-demokratlar) qətnamənin əleyhinə çıxış edib. Səmimi desək, bu fraksiya əvvəllər qəbul edilmiş anti-Azərbaycan qətnamələrinin müzakirəsi zamanı heç vaxt Azərbaycanı dəstəkləməyib. Lakin bu dəfə ilkin qətnamə layihəsini irəli sürən üç kiçik siyasi qrupdan fərqli olaraq, böyük siyasi təcrübəyə malik Avropa Xalq Partiyasının dinləmələr və səsvermə zamanı nümayiş etdirdiyi yetkin mövqe bu qətnamənin qəbulu nəticəsində Aİ-nin Azərbaycan kimi etibarlı tərəfdaşını itirmək təhlükəsindən irəli gəlib.
Üçüncüsü, qətnamənin əsas təşəbbüskarı parlamentin kiçik qruplarından biri olan Yaşıllar / Avropa Azad Alyansı qrupudur. Avropa Azad Alyansının üzvləri Aİ ölkələri daxilində separatçı təşkilatların nümayəndələridir. Onlar dəfələrlə Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində olub, orada separatçı rejimin “rəsmiləri” ilə görüşlər keçiriblər. Avropa Azad Alyansı 17 aprel 2015 tarixində “Artsax Demokratik Partiyası” adlanan qondarma təşkilatı özünün üzvlüyünə qəbul edib.
- Çox az sayda olan ermənipərəst qrupların fəaliyyəti nəticəsində qətnamənin qəbulu onu deməyə əsas verirmi ki, Avropa Parlamentiermənipərəst təşkilatdır?
- Belə deyək: Avropa Parlamentində belə qüvvələrin fəaliyyəti üçün geniş imkanlar mövcuddur. Söhbət yalnız anti-Azərbaycan mahiyyətli qətnamələrdən getmir. Azərbaycan tərəfinin kəskin etirazlarına baxmayaraq, müvafiq deputatların dəvətinə əsasən 2013-14-cü illərdə Bako Saakyan, Ələkrəm Hümmətov (iki dəfə) və vətənimizin şimalında separatçılıq meylləri yaratmağa çalışan ünsürlər (iki dəfə) AP-də keçirilmiş tədbirlərdə iştirak və hətta çıxışlar ediblər.
- Qətnamədə Aİ-yə Azərbaycanla “Şərq tərəfdaşlığı” çərçivəsində əməkdaşlığa yenidən baxmaq və maliyyələşdirməni kəsmək tövsiyə edilir. Bu, nə dərəcədə realdır?
- Bir daha qeyd etmək istərdim ki, Avropa Parlamentində qəbul edilən sənəd nə Azərbaycan, nə də Aİ-nin Azərbaycanla əməkdaşlıq edən icra qurumları üçün hüquqi öhdəliklər daşımır. Ən əsas məqam isə ondan ibarətdir ki, Azərbaycanın Aİ ilə “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramında iştirakı barədə qərarı yalnız Azərbaycan tərəfi verə bilər. Heç kəsin buna şübhəsi olmasın. Bu məsələdə son söz Azərbaycana aiddir
Azərbaycan yeganə şərq tərəfdaşı ölkəsidir ki, Aİ-yə öz sərmayələri, öz genişmiqyaslı layihələri ilə gedir. “Şərq tərəfdaşlığı”nda iştirakından və Aİ tərəfindən asılı olmayaraq, Azərbaycan özünü təmin edən dövlət kimi çıxış edir və hətta digər, o cümlədən bir sıra Aİ dövlətlərinə öz köməyini əsirgəmir. Qətnamədə əks olunmuş bu “hədələr” Aİ-nin özü üçün heç bir pozitiv nəticə verməyən təkliflərdir. Bunu Aİ icraçı qurumları da yaxşı bilir. Mən, Avropa Komissiyası, Xarici Fəaliyyət Xidməti tərəfindən Azərbaycana aid hər hansı mənfi dəyişikliklərin həyata keçiriləcəyini gözləmirəm. Əksinə, Milli Məclisin qərarından sonra Aİ institutları ciddi tədbirlər görməlidirlər ki, Azərbaycan tərəfinin ittifaqla əvvəllər olmuş münasibətlərini tam bərpa edərək ölkəmizin tərəfdaş kimi qoruyub saxlanmasına, bizimlə hərtərəfli (parlamentlər daxil olmaqla) siyasi dialoqun yenidən başlanmasına nail olunsun.
- Belə çıxır ki, AP Azərbaycana dair hər hansı obyektiv münasibət bildirməyib?
- Avropa Parlamentinin əvvəlki tərkibdə 23 oktyabr 2013-cü il tarixində qəbul etdiyi qətnamədə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, erməni işğalçılarının  Azərbaycan ərazisindən çıxarılması, BMT-nin 4 qətnaməsinə tam dəstək və bir “Şərq tərəfdaşlığı” dövlətinin digərinin ərazisini işğal etməsinin qəbuledilməz olmasına dair xüsusi maddə əks olunub. Bu, Avropa Parlamentinin bütün sonrakı qətnamələrində də öz əksini tapıb. Lakin məhz buna cavab olaraq erməni lobbisi ilə əlaqəli qüvvələr münaqişənin həlli ilə bağlı mövqelərimizi zəiflətmək üçün AP-də müntəzəm olaraq Azərbaycanı insan haqlarını pozan bir ölkə kimi təqdim etməyə çalışırlar. Hazırkı AP tərkibində belə qüvvələrin sayı bir qədər çoxalsa da, sonuncu qəbul edilmiş qətnamələrdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü böyük səs çoxluğu ilə 2015-ci ildə bir daha təsdiqlənib. Bundan hiddətlənmiş adını çəkdiyim qruplar Azərbaycanda “demokratiya problemi”ni yenidən gündəmə gətirməklə məsələnin şişirdilməsinə, onun plenar iclasda təcili dinləmələrlə müzakirəyə çıxarılmasına və səsverməyə qoyulmasına nail olublar. Reallıq ondan ibarətdir ki, heç kəs, beynəlxalq hüquq normalarının tətbiqinin qarşısını süni şişirdilmiş mövzunun müzakirəsi ilə ala bilməz.
Belə bir vəziyyətdə Aİ-Azərbaycan münasibətlərinin gələcəyini necə görürsünüz?
- Hazırkı vəziyyətdə Avropada müəyyən qüvvələr var ki, Azərbaycanla münasibətlərin inkişafını istəmirlər. Təsəvvür edin ki, ölkəmizin ticarət dövriyyəsinin 50 faizindən çoxu Aİ üzv dövlətlərinin payına düşür, xarici sərmayənin təxminən 50 faizi Avropa İttifaqından gəlir. Azərbaycan 45 milyard dollarlıq Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi ilə Avropa məkanına gedir. İqtisadi cəhətdən belə güclü əməkdaşlığa malik olan dövləti əlbəttə ki, bəzi xarici qüvvələr müəyyən siyasi texnologiyalar vasitəsilə gözdən salmağa çalışırlar. Bunu həm AP qətnamələri, həm müəyyən digər məsələlərlə bağlı şərhlərlə etməyə səy göstərirlər. AP-nin bu  qətnaməsi birinci qətnamə deyil. Azərbaycana qarşı keçənilki AP qətnaməsi 17 sentyabr, yəni Cənubi Qaz Dəhlizinin təntənəli təməlqoyma mərasimindən 1 gün öncə qəbul edilib. Avropa Parlamentində bu il təşkil olunmuş ilk anti-Azərbaycan dinləmələri 12 iyun, yəni Avropa Oyunlarının açılış günündə baş verib. Bunları təsadüf adlandırmaq olar?
- Qətnamədə islamofobiya meylləri özünü nə dərəcədə göstərir? Avropada islamofobiya varmı?
- Avropada islamofobiya meylləri bu gün, yaxud bu il başlamayıb. Bu proses çoxdan cərəyan edir. Mən Avropada artıq 8 ildir ki, fəaliyyət göstərirəm. Niderlandda səfir işləyərkən, qatı anti-İslam, dinimizi, millətləri təhqir edən irqçi partiya kifayət qədər səs toplayaraq Hollandiya hökumətində təmsil olundu. Bu gün onların rəhbər və təmsilçiləri Avropa Parlamentində təmsil olunurlar. Bu cür meyllər Aİ-nin bir sıra dövlətlərində artıq müşahidə olunmaqdadır – haradasa Niderlandda olduğu kimi, siyasi zəmində, digər yerlərdə ekstremist və kriminal formada. Hazırkı “qaçqınlar böhranı” bu problemi artıq qabarıq şəkildə beynəlxalq ictimaiyyətə nümayiş
Bu gün Aİ ölkələrinin hökumətlərində eşidirik ki, onlar yalnız xristian qaçqınları qəbul edə bilərlər. Təsəvvür edin, aparteidin ləğv olunmasından 25 il sonra Avropada selektiv yanaşma müşahidə edilir. Bu, islamofobiyadır ya yox? Bu o demək deyil ki, Aİ islam dünyasından gələn qaçqınlara yardım etmir, köməklik göstərmir. Lakin “qaçqın böhranı” Avropada kəskin diskussiyalara səbəb olub. Bu proseslər avropalılarda həm ürək yanğısı, humanizm, həm də narahatlıq, qorxu və hətta nifrət hissləri yaradır. Özlərini daim türk və islam dünyasının qurbanı kimi qələmə verən işğalçı qonşularımız bu vəziyyətdən istifadə edərək, Aİ institutlarının ictimai rəyini Azərbaycanın Avropa sivilizasiyasına, Avropa dəyərlərinə məxsus olmadığına yönəltməyə çalışırlar. Avropa Parlamentinin son qətnaməsi sözsüz ki, bu məqsədlər üçün də istifadə oluna bilər. Halbuki, multikulturalizmi, dünyəviliyi, tolerantlığı, dini və mədəniyyətlərarası dialoqu ən yüksək səviyyədə təmin edən Azərbaycanın təcrübəsinin öyrənib tətbiq edilməsi Avropa üçün məhz bu gün böyük əhəmiyyət kəsb edə bilərdi.
- Avropa İttifaqını Azərbaycanın xilaskarı kimi təqdim edən fikirlərə münasibətiniz necədir?
- Azərbaycan heç vaxt heç kəsə xilas etmə ilə bağlı müraciət etməyib. Azərbaycan bütün tərəfdaşları ilə, Ermənistan istisna olmaqla, qonşuları ilə, beynəlxalq təşkilatlarla, Aİ, onun institutları, üzv ölkələri ilə bərabərhüquqlu münasibətlər yaratmağa çalışıb. Azərbaycan Aİ ölkələrinə yalnız enerji təhlükəsizliyi məsələsində deyil, terrorçuluq, qeyri-qanuni miqrasiya, ekstremizm, mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizədə ciddi dəstək göstərir. Belə bir vəziyyətdə, Aİ-nin daxilində mürəkkəb böhran prosesləri getdiyi bir vaxtda, miqrantlarla bağla durumun humanitar faciə səviyyəsinə çatdığı bir halda, fikrimcə, Aİ sınaqdan keçmiş dostları qoruyub saxlamalıdır. Özü də yaxın qonşuluğunda. Azərbaycan Aİ ölkələrinin etibarlı tərəfdaşı kimi artıq sınaqdan keçib. Bu nöqteyi-nəzərdən Avropa özü təhlükəli vəziyyətdə qaldığı bir vaxtda AP tərəfindən qəbul edilmiş qətnamə nə dərəcədə Aİ-nin maraqlarına xidmət edir? Fikrimcə, bunun arxasında Avropanın özünün əleyhinə olan qüvvələr durur. Aİ tərəfdən Azərbaycanın itirilməsi, onunla münasibətlərinin pozulması ehtimalı birinci növbədə Aİ-nin öz marağında deyil. Bu reallığı Aİ-də, xüsusən də onun komissiyalarında, xarici əlaqələr xidmətində anlayan adamların sayı çoxdur. AP-də bunu dəstəkləyənlər də az deyil. Aİ-nin Azərbaycanla münasibətlərinin inkişafına marağı artmaqdadır və bu proses yalnız iqtisadi əlaqələr deyil, həm də siyasi dialoq vasitəsi ilə həyata keçirilə bilər. Lakin, hazırda parlamentlərarası dialoq təəssüf ki, AP tərəfindən yalnız tənqidedici monoloqa çevrilib. Bu yanaşmanı biz heç zaman qəbul etməyəcəyik. Avropa ParlamentiAzərbaycanla konstruktiv siyasi dialoq istəyini konkret əməllərlə nümayiş etdirəcəyi halda, Azərbaycan Aİ ilə, Aİ-nin bütün institutları ilə yalnız və yalnız bərabərhüquqlu əlaqələrə zəmin yaradan münasibətləri bərpa və inkişaf etdirməyə hazır ola bilər.

Baku. Malahat Najafov - APA. APA's interview with Fuad Isgandarov, Azerbaijani Ambassador to the Kingdom of Belgium and head of the Permanent Representation of Azerbaijan to the European Union
- What is your view of the European Parliament’s recent resolution on Azerbaijan?
- First of all, I want to note that during the extraordinary session the Azerbaijani Parliament demonstrated its position through speeches and the adoption of a decision. This document provided a comprehensive analysis of what is happening within the European Parliament and of the situation in EU-Azerbaijan inter-parliamentary relations, the decision part of it reflected the specific requirements, appeals and recommendations. As head of the permanent representation to the EU, I can only shed light on several issues.
Firstly, the recent resolution of the European Parliament is of no legal significance – for neither Azerbaijan nor the executive bodies of the EU. The document is a recommendation. Therefore, from a legal point of view this document has no effect on the daily activities of the EU. Executive bodies of the EU (the European Commission, the Council of the EU External Action Service) are not planning to implement the resolution. On the contrary, during the hearings in the European Parliament the European commissioner expressed readiness to develop relations with Azerbaijan.
Secondly, this resolution does not demonstrate the attitude toward Azerbaijan of all European Parliament members. During intense discussions, the leading faction – the European People's Party (Christian Democrats in EU countries) opposed to the resolution. Frankly, during the discussions of earlier anti-Azerbaijani resolutions this fraction never supported Azerbaijan. But this time, in contrast to the three small political groups that have put forward a draft resolution, the position displayed by the European People's Party, which has great political experience, during the hearing and the vote was due to the fact that the adoption of this resolution may be a risk of losing this reliable partner – Azerbaijan.
Thirdly, the main initiator of the resolution is one of the smaller groups of the Parliament - Greens / European Free Alliance. Members of the European Free Alliance are representatives of the separatist organizations in EU member states. They have repeatedly visited occupied territories of Azerbaijan, met with "officials" of the separatist regime there. The European Free Alliance admitted the so-called organization - Democratic Party of Artsakh to membership on April 17, 2015.
- Does the adoption of the resolution as a result of the activity of a few pro-Armenian groups give grounds to say that the European Parliament is a pro-Armenian organization?
- There are ample opportunities in the European Parliament for the activities of such forces. The question is not only about anti-Azerbaijani resolutions. Despite the protests of the Azerbaijani side, Bako Sahakyan, Alakram Hummatov (twice) and ‘elements’ trying to create separatist tendencies in the north of Azerbaijan participated and even addressed the events held in the European Parliament at the invitation of relevant parliamentarians.
- It turns out that the European Parliament hasn’t taken unbiased position toward Azerbaijan so far?
- The resolution, adopted by the former composition of the European Parliament on 23 October 2013, contains a special article about Azerbaijan's territorial integrity, withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories, support for four UN resolutions and the fact that occupation by one Eastern Partnership country of territory of another is unacceptable. It was reflected in all subsequent resolutions of the European Parliament. However, the forces related with the Armenian lobby are regularly trying to present Azerbaijan in the European Parliament as a country violating human rights in order to weaken our position on the conflict. Though the number of such forces in the Parliament increased, Azerbaijan's territorial integrity has been confirmed once again with the majority of votes in resolutions adopted in 2015. Aforementioned infuriated groups brought up "problem of democracy" in Azerbaijan, exaggerated the issue, discussed it in plenary session through emergency hearings and put up for voting. The reality is that no one can prevent the application of international law through discussion of artificially inflated issue.
- In such a situation, how do you see the future of EU-Azerbaijan relations?
- In the current situation there are some forces in Europe that do not want the development of relations with Azerbaijan. Imagine that more than 50 percent of trade turnover of our country accounts for EU member states and about 50 percent of foreign investment comes from the EU. Azerbaijan integrates into Europe with the project of the Southern Gas Corridor worth $ 45 billion. Naturally, some external forces are trying to discredit the state that has strong economic cooperation through certain political technologies. They are trying to do through the resolutions of the European Parliament as well as their explanation for other issues. This is not the first such resolution of the European Parliament. Last year's resolution against Azerbaijan was adopted on September 17, the day before the ceremony of laying the foundation of the Southern Gas Corridor. Organized at the European Parliament this year, the first anti-Azerbaijani hearings were held on June 12 – the opening day of the European Games. Could it be a coincidence?
- What do you think of the view that the European Union is the savior of Azerbaijan?
- Azerbaijan has never asked anyone for savior. Azerbaijan tries to establish equal relations with all of its partners, neighbors – except Armenia, international organizations, the EU and its institutions, and member states. Azerbaijan offers the EU strong support, not only in energy but also in the fight against terrorism, illegal migration, extremism and organized crime. In this situation, when the EU is going through a difficult crisis and the situation of migrants has become a humanitarian disaster, I think that the EU should maintain its reliable friends, especially those in close proximity. Azerbaijan has already proved itself as a reliable partner of the EU. In this case, how thoroughly does the European Parliament’s resolution serve EU interests at a time Europe itself is facing a dangerous situation. In my opinion, behind this are forces that are against Europe itself. First of all, the EU itself is not interested to lose Azerbaijan and ruin its relationship with our country. In the EU and at its committees and foreign relations service there are many people who understand it. The EU's interest in developing relations with Azerbaijan is growing, and this process can be carried out not only through economic ties, but also through political dialogue. But now, unfortunately, the inter-parliamentary dialogue has turned out to be a critical monologue for the European Parliament. We will never put up with this approach. Azerbaijan may be ready for the construction and development of entirely equitable relations with the EU and all its institutions provided the European Parliament should prove its desire to maintain constructive political dialogue with Azerbaijan through concrete actions.