İlham Əliyev: Azərbaycan Aİ ilə tərəfdaşlıqda pozitiv inkişaf görür
Trend-in məlumatına görə, bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakıda Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Donald Tuskla birgə keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
İlham Əliyev bildirib ki, D.Tuskun Azərbaycana səfəri Azərbaycan və Aİ arasındakı əlaqələrin əhəmiyyətini göstərir: “Bizim sıx siyasi əlaqələrimiz var və bu əlaqələri gələcəkdə daha da inkişaf etdirəcəyik”.
Prezident qeyd edib ki, görüş çərçivəsində Xəzər, Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya regionlarında təhlükəsizlik məsələləri də müzakirə edilib.
Dövlət başçısı deyib ki, Azərbaycanın Avropa ilə mədəniyyət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq etmək üçün yaxşı potensialı var.
İlham Əliyev əlavə edib ki, Azərbaycan dini tolerantlıq və dini dialoqla bağlı məsələlərə də böyük diqqət ayırır: “Azərbaycan dünyada artıq beynəlxalq multikulturalizm mərkəzi kimi tanınıb və bu da Azərbaycanla Aİ arasında əməkdaşlıq formatı ola bilər”.

Ilham Aliyev talks economic ties and co-op opportunities with EU countries
At the joint press conference with the President of European Council Donald Tusk, Azerbaijani President Ilham Aliyev touched upon the economic ties between the country and the EU.
"We are very glad that Europe is our main trading partner," Ilham Aliyev said. "Almost half of our foreign trade is with the member states of the European Union."
Further on, President Aliyev said that the EU countries are the main investors of Azerbaijan. He further said that some 50 percent of investments into the country come from the European Union.
"There is good potential to develop economic cooperation and other forms of economic activity," he said.
As one of the elements of potential cooperation is the transportation area, the president said.
"We, together with our neighbors, are now in the phase of completion of the road that connects Azerbaijan, Georgia and Turkey, and thus connects Europe and Asia," he said. "This will be the new silk route which will increase the volumes of mutual trade between Europe and Asia."