Azərbaycan - Avropa İttifaqı münasibətləri
Azərbaycan Avropa İttifaqı (Aİ) ilə bərabərhüquqlu tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlərin inkişafında maraqlıdır. Azərbaycan 2009-cu ildən bəri Aİ ilə Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) proqramı çərçivəsində ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq edir. Aİ ilə ikitərəfli əməkdaşlıq xətti prioritet olaraq qalmasına baxmayaraq, ŞT-nin çoxtərəfli platforması Azərbaycana birgə maraq doğuran məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparmağa, regional müstəvidə öz milli maraqlarını yürütməyə, bunun üçün müxtəlif təşəbbüslər irəli sürməyə imkan yaratmaqla Aİ ilə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinə tamamlayıcı dəstək rolunu oynayır.
Aİ Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı, o cümlədən ən böyük ixrac tərəfdaşıdır. İdxal tərəfdaşları sırasında Aİ 2-ci yerdə dayanır.
Tərəfdaşlıq Prioritetləri
Avropa Qonşuluq Siyasətinin yeniləşdirilməsindən sonra Aİ Azərbaycanla AQS Fəaliyyət Planını əvəz edəcək yeni Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi üzrə danışıqlar aparmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə 11 iyul 2018-ci il tarixində Brüssel şəhərində sənəd üzrə danışıqların bitməsini qeyd edən mərasim keçirilmişdir. Sənəd 28 sentyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan – Aİ Əməkdaşlıq Şurasının tövsiyəsi ilə qəbul edilmiş və həmin tarixdən qüvvəyə minmişdir.
Tərəfdaşlıq Prioritetləri aşağıdakı istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı ehtiva edir.
1. Qurumların gücləndirilməsi və yaxşı idarəçilik
2. İqtisadi inkişaf və bazar imkanları
3. Bağlantılar, enerji səmərəliliyi, ətraf mühit və iqlim fəaliyyəti
4. Yerdəyişmə və insanlar arasında əlaqələr
Sənəddə tərəflər ərazi bütövlüyü, dövlətlərin beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığı, biri-birilərinin müstəqilliyi və suverenliyinə hörmət və bu prinsiplərin dəstəklənməsinə sadiq qalmaqla öz aralarında münasibətlərini daha da inkişaf etdirmək məqsədi daşıdıqlarını bildirirlər.
Hazırda sənədin müddətinin 2027-ci ilədək uzadılması istiqamətində iş aparılır.
Son 5 il ərzində Azərbaycan tərəfindən ali səfərlər Ali səfərlər
1. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Belçika Krallığına işgüzar səfəri, 6 fevral 2017-ci il
2. Şərq Tərəfdaşlığı 5-ci Zirvə toplantısı, 24 noyabr 2017-ci il
3. Şərq Tərəfdaşlığı proqramının 10 illik yubileyinə həsr olunmuş Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Dövlət Başçılarının şam yeməyi və yüksək səviyyəli konfrans, 13 may 2019-cu il
4. Şərq Tərəfdaşlığı 6-cı Zirvə toplantısı, 15 dekabr 2021-ci il
Azərbaycan  və Avropa İttifaqı arasında imzalanmış və ya qəbul olunmuş sənədlər
Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi (TƏS)
Saziş 22 aprel 1996-cı il tarixində Lüksemburq şəhərində imzalanmış və 1 iyul 1999-cu il tarixində qüvvəyə minmişdir. Sənəd Avropa İttifaqı (Aİ) ilə, hərbi sahə istisna olmaqla, bütün sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərinin hüquqi əsasını təşkil edir və əməkdaşlığın formatını müəyyən edir. 10 il müddətinə imzalanmış Sazişin icra müddəti 2009-cu ildə bitməsinə baxmayaraq onun icrası yeni sazişin imzalanmasına qədər hər il avtomatik olaraq 1 il müddətinə uzadılır.
Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu
7 noyabr 2006-cı il tarixində Brüssel şəhərində imzalanmışdır. Tərəflər xüsusən Avropa enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə təhdid və risklərin aradan qaldırılması baxımından regiondakı ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığının təmin edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayır. Sənəddə 4 sahədə əməkdaşlığın həyata keçiriləcəyi bildirilir:
• Enerji sahəsində milli qanunvericiliyin Aİ qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması;
• Azərbaycan və Xəzər dənizi hövzəsindən enerji tədarükü və tranzit sistemlərinin fiziki və texniki təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi;
• Enerjiyə qənaət və iqlim dəyişikliyi hədəfləri ilə əlaqədar enerji tələbatının müfəssəl idarəçilik siyasətinin hazırlanması;
• Texniki əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi.
Hava xidmətlərinin müxtəlif aspektləri üzrə Avropa Birliyi və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Saziş
07 iyul 2009-cu il tarixində Strasburq şəhərində imzalanmışdır. Saziş azad hava nəqliyyatı hüquqlarının verildiyi və hər hansı üzv ölkə ilə hava nəqliyyatı xidmətləri üzrə ikitərəfli sazişin olduğu təqdirdə, Avropa İttifaqı üzv ölkələri və Azərbaycan arasında Aİ daşıyıcısı tərəfindən uçuşların həyata keçirilməsinə imkan yaradır.
Cənub Qaz Dəhlizi üzrə Birgə Bəyannamə
13 yanvar 2011-ci il tarixində Bakı şəhərində imzalanmışdır. Sənəddə Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizinə əsaslı töhfə verən və onu ərsəyə gətirən ölkə kimi qiymətləndirilir. Tərəflər Şah Dəniz-2 və Azərbaycanın digər yataqlarından mövcud təbii qaz resurslarının Avropa bazarlarına çatdırılmasını bölüşülən strateji məqsəd kimi təsbit edir.
Avropa İttifaqının üzv ölkələrinin xarici sərhədləri üzrə operativ əməkdaşlığın idarə edilməsi üzrə Avropa Agentliyi (Frontex) və AR Dövlət Sərhəd Xidməti arasında operativ əməkdaşlığın yaradılması haqqında İşçi Anlaşma
16 Aprel 2013-cü il tarixində Varşavada imzalanmışdır. Tərəflər arasında qeyri-qanuni/qeyri-nizami miqrasiya miqrasiya, habelə trans-sərhəd cinayətkarlığın qarşısının alınması, Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında müvafiq sərhədlər üzrə təhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Azərbaycan Respublikasının Aİ proqramlarında iştirakının ümumi prinsipləri haqqında çərçivə sazişi üzrə Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinin Protokolu
14 iyun 2014-cü il tarixində Bakıda imzalanmışdır. Protokol Azərbaycan üçün açıq olan mövcud və gələcək Aİ proqramlarında iştirakına imkan yaradır.
Viza Sadələşdirilməsi və Readmissiya Sazişləri
Azərbaycan Respublikası və Aİ arasında vizaların sadələşdirilməsi və icazəsiz yaşayan şəxslərin readmissiyası haqqında Sazişlər müvafiq olaraq 29 noyabr 2013-cü il tarixində və 28 fevral 2014-cü il tarixində imzalanmışdır. Hər iki saziş 1 sentyabr 2014-cü il tarixində qüvvəyə minmişdir.
Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlıq barədə Birgə Bəyannamə
5 dekabr 2013-cü il tarixində Brüssel şəhərində imzalanmışdır. Birgə Bəyannamənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası və Aİ arasında insanların hərəkətinin asanlaşdırılması, miqrasiya axınlarının müvafiq beynəlxalq standartlara uyğun daha yaxşı idarə olunması və qeyri-qanuni miqrasiya ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsidir.

Relations between Azerbaijan and European Union
Azerbaijan is interested in developing relations with the European Union (EU) based on an equal partnership. Since 2009, Azerbaijan has been cooperating with the EU as part of the Eastern Partnership (EaP) programme in bilateral and multilateral formats. Although bilateral co-operation with the European Union remains a priority, the EaP Multilateral Platform complements the bilateral co-operation agenda with the EU, enabling Azerbaijan to exchange views on issues of common interest, pursue its national interests in the context of regional policy and announce various initiatives.
The EU is Azerbaijan’s main trading partner, and continues to be Azerbaijan’s major export and second biggest import market.
Partnership priorities
Following the renewal of the European Neighbourhood Policy (ENP), the EU has held talks with Azerbaijan on a new Partnership Priorities document that will replace the ENP Action Plan. On the 11th of July 2018, a ceremony was held in Brussels with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to mark the completion of negotiations on the document. The document was endorsed on the recommendation of the EU-Azerbaijan Cooperation Council dated the 28th of September 2018 and entered into force on that date.
Partnership Priorities include cooperation in the following areas.
- Strengthening institutions and good governance
- Economic development and market opportunities
- Connectivity, energy efficiency, environment and climate activities
- Mobility and people-to-people contacts
In the document, the Parties express their intention to further develop their relations by maintaining territorial integrity, inviolability of international borders, respect for each other’s independence and sovereignty and adherence to the support of these principles.
At present, work is underway to extend the document until 2027.
High-level trips
- Working visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the Kingdom of Belgium, the 6th of February 2017.
- 5th Eastern Partnership Summit, the 24th of November 2017, Brussels
- A celebratory dinner and high-level conference of the Heads of State of the Eastern Partnership countries, dedicated to the 10th anniversary of the Eastern Partnership programme; the 13th of May 2019, Brussels.
Bilateral documents signed between the EU and Azerbaijan
PARTNERSHIP AND COOPERATION AGREEMENT (PCA)
The agreement was signed in Luxembourg on the 22nd of April 1996 and entered into force on the 1st of July 1999. PCA forms the legal basis for cooperation with the European Union (EU) in all areas except the military, and defines the format of cooperation. PCA was signed for 10 years period and its execution is extended for a period of one year each year as implementation period of the agreement ended in 2009.
MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON THE STRATEGIC ENERGY PARTNERSHIP BETWEEN
THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN AND THE EUROPEAN UNION
This MoU was signed in Brussels on the 7th of November 2006. The parties emphasize the importance of ensuring the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the countries in the region, especially in terms of eliminating threats and risks to strengthening European energy security. The document states that cooperation will be implemented in 4 areas:
-
- Harmonisation of national energy legislation with the EU legislation;
- Enhancing the safety and security of energy supplies and transit systems from Azerbaijan and the Caspian Sea basin;
- Development of a comprehensive energy demand management policy on energy saving and climate change goals;
- Technical cooperation and exchange of experience.
JOINT DECLARATION ON THE SOUTHERN GAS CORRIDOR
The Joint Declaration was signed in Baku on the 13th of January 2011. The document assesses Azerbaijan as a major contributor to the southern gas corridor. The parties identify the delivery of existing natural gas resources from the Shah Deniz-2 and other Azerbaijani fields to European markets as a shared strategic goal.
PROTOCOL TO THE PARTNERSHIP AND COOPERATION AGREEMENT (PCA) ON A FRAMEWORK AGREEMENT ON THE GENERAL PRINCIPLES FOR THE PARTICIPATION OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN IN EU PROGRAMMES
This protocol was signed in Baku on the 14th of June 2014, and allows Azerbaijan to participate in all current and future EU programmes.
VISA FACILITATION AND READMISSION AGREEMENTS
Agreements between the Republic of Azerbaijan and the EU on visa facilitation and readmission of persons residing without authorisation were signed on the 29th of November 2013 and the 28th of February 2014, respectively. Both agreements entered into force on the 1st of September 2014.
JOINT DECLARATION ON A MOBILITY PARTNERSHIP
This joint declaration was signed in Brussels on the 5th of December 2013. The main purpose of the Joint Declaration is to facilitate the movement of people between the Republic of Azerbaijan and the EU, to better manage migration flows in accordance with the applicable international standards and to expand cooperation in combating illegal migration.