Viza aşağıdakı üsullarla rəsmiləşdirilə bilər:
“ASAN Viza” Elektron Viza Portalı vasitəsilə 3 (üç) iş günü müddətində elektron vizanın onlayn şəkildə rəsmiləşdirilməsi mümkündür. Həmçinin qeyri-iş günlərindən asılı olmayaraq 3 saat ərzində sürətləndirilmiş e-vizanın rəsmiləşdirilməsi mümkündür.
“ASAN Viza” sistemi vasitəsilə əcnəbilər Azərbaycan Respublikasında qalma müddətini 30 (otuz) günədək müəyyən edən birdəfəlik elektron vizanı onlayn formatda əldə edə bilərlər. Ətraflı məlumat üçün: https://www.evisa.gov.az/az/information
E-Viza verilən ölkələrin siyahısı: https://evisa.gov.az/az/countries
Elektron vizanın rəsmiləşdirilməsi üçün https://www.evisa.gov.az internet ünvanı vasitəsilə birbaşa müraciət olunmalıdır. Elektron vizanın alınması üçün zəruri olan məlumatlar müraciətçilər tərəfindən birbaşa “ASAN Viza” sisteminə onlayn şəkildə daxil edilir və vizanın rəsmiləşdirilməsinə görə dövlət rüsumu sistem vasitəsilə elektron qaydada ödənilir. Elektron viza müraciət etmiş şəxsin elektron poçt ünvanına (e-mail) göndərilir.
“ASAN Viza” sistemi ilə əlaqədar yaranmış suallar (və ya yarana bilən hər hansı texniki problem) ilə bağlı birbaşa portalın operatoru funksiyasını həyata keçirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinə müraciət etməyiniz xahiş olunur: https://evisa.gov.az/az/contact
Səfirlikdə viza müraciəti qaydaları
Əcnəbilər tək və ya çoxdəfəli giriş vizası ilə bağlı Səfirliyin konsulluq bölməsinə müraciət edə bilərlər. Vizanın rəsmiləşdirilməsi prosesi 10 iş gününədək davam etdiyini nəzərə alaraq müraciətçilərdən tələb olunan sənədlərin Səfirliyin konsulluq bölməsinə əvvəlcədən təqdim edilməsi tövsiyə olunur.
Diqqət!: Viza üçün ərizə-anket tam cavablandırılmadığı və tələb olunan sənədlər tam şəkildə tərtib və təqdim edilmədiyi halda viza müraciəti qəbul edilməyəcək və sənədlər geri qaytarılacaqdır. Viza verilməsindən imtina edildikdə şəxs tərəfindən ödənilmiş dövlət rüsumu geri qaytarılmır.
Şəxsi, işgüzar, elm və təhsil ilə bağlı səfərlər üçün tələb olunan sənədlərin siyahısı:
- Ərizə-anket (ərizə-anket tam doldurulmalıdır);
- Pasport və onun surəti (pasportun etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən ən azı 3 ay artıq olmalıdır. Pasportda viza üçün nəzərdə tutulan boş səhifə olmalıdır);
- Biometrik fotoşəkil - 2 ədəd (3x4);
- Şəxsi səfərlər üçün dəvət məktubu: Fiziki şəxslər tərəfindən şəxsi səfər üçün dəvət məktubu notarial qaydada təsdiq edilməli və dəvət edən şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti ilə birlikdə təqdim edilməlidir (notarial qaydada təsdiq edilmiş məktubun surəti də təqdim oluna bilər). Qeyd: Dəvət edən Azərbaycan vətəndaşı dəvət məktubunu Azərbaycan dilində tərtib etməlidir. Dəvət edən şəxs Azərbaycanda yaşadığı təqdirdə, dəvət məktubu yerli notariusda notarial qaydada təsdiq edilməlidir. Qeyd: Dəvət edən şəxs dəvət olunan Avropa İttifaqına üzv olan ölkənin vətəndaşının yaxın qohumu (ər, arvad, uşaqlar, valideynlər, babalar, nənələr və nəvələr) olduğu halda, qohumluq əlaqəsini sübut edən təsdiqedici sənədlərin surəti (nikah və ya doğum haqqında şəhadətnamə) təqdim olunmalıdır. Yaxın qohumluq əlaqəsini təsdiq edən sənədlər təqdim edildiyi halda Aİ vətəndaşlarından viza rüsumu tutulmur;
- İşgüzar, elm və təhsil səfərləri: Hüquqi şəxslər tərəfindən dəvət olunduğu halda, qəbul edən tərəfin (hüquqi şəxsin) Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiqlənmiş vəsatətinin əsli və ya surəti. Ətraflı məlumat üçün: https://mfa.gov.az/az/category/viza/azerbaycan-respublikasina-ecnebini-ve-ya-vetendasligi-olmayan-sexsi-devet-etmek-ucun-teleb-olunan-senedler
- Belçika və Lüksemburqda yaşayan əcnəbilər üçün şəxsin müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi;
- Dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə qəbz.
Turizm məqsədilə səfər edənlərə viza rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan sənədlər:
- Pasport və onun surəti (pasportun etibarlılıq müddəti viza verildiyi gündən etibarən ən azı 90 gündən tez bitməməlidir və pasportda viza üçün nəzərdə tutulan boş səhifə olmalıdır);
- Otel sifarişinin surəti (ölkədə qalma tarixlərinə uyğun) və bron edilmiş təyyarə biletinin surəti (eləcə də qatar, avtobus biletinin surəti və ya nəqliyyat vasitəsinin sənədinin surəti);
- Almaniyada yaşayan əcnəbilər üçün AFR-də müvəqqəti və ya daimi yaşamaq icazəsi;
Tranzit kateqoriyalı vizanın rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan sənədlər:
Qeyd: Tranzit kateqoriyalı viza təyinat ölkəsinə səfər edən və Azərbaycan Respublikasından tranzit keçən şəxslər üçün rəsmiləşdirilir. Birdəfəlik tranzit vizanın etibarlıq müddəti 1-5 gün təşkil edir.
- Təyinat ölkəsinin etibarlı vizası və ya təyinat ölkəsində olma hüququnu təsdiq edən sənədin surəti;
- Dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə qəbz-
KBC Bank hesab nömrəsi: 733-0410794-29
IBAN: BE26 7330 4107 9429
BIC: KREDBEBB
Diplomatik, xidməti, rəsmi və ya xüsusi pasportlara malik şəxslər üçün vizasız gediş-gəliş rejimi:
Azərbaycan Respublikası və bir sıra xarici ölkələr arasında qarşılılıq prinsipi əsasında diplomatik, xidməti, rəsmi və ya xüsusi pasportlara malik vətəndaşlar üçün vizasız gediş-gəliş rejimi tətbiq olunur: https://mfa.gov.az/files/shares/Consulate/Vizasiz.pdf
Viza rəsmiləşdirilməsi üçün dövlət rüsumlarının dərəcələri:
Viza rəsmiləşdirilməsi üçün dövlət rüsumunun dərəcələri: https://mfa.gov.az/files/shares/Consulate/viza%20rusum.pdf
Qeyd: Azərbaycan Respublikası və Avropa İttifaqı arasında vizaların rəsmiləşdiri̇lməsi̇ni̇n sadələşdiri̇lməsi̇ haqqında sazişin 6-cı maddəsində göstərilən şəxslər viza rüsumundan azaddırlar: http://www.e-qanun.az/framework/27472
Diqqət! Viza verilməsindən imtina edildikdə şəxs tərəfindən ödənilmiş dövlət rüsumu geri qaytarılmır.
Diqqət! Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar. Əlavə məlumat üçün: https://www.migration.gov.az/az/oyq

The visa can be issued in the following ways:
ASAN Visa” - Electronic Visa Portal allows to get online single-entry visa in 3 (three) working days. There is also possibility to get Urgent e-visa just in 3 hours regardless of non-working days.
“ASAN Visa” system allows foreigners to get the single-entry electronic visa with the period of stay up to 30 (thirty) days in the Republic of Azerbaijan. For further information please visit: https://www.evisa.gov.az/en/information
List of the countries eligible for e-visahttps://evisa.gov.az/en/countries
lectronic visa applications should be directly applied via https://www.evisa.gov.az/en/ internet address. The information that is necessary to get the electronic visa is entered directly to the “ASAN Visa” system online by the applicants, and the visa fee is paid online via the Electronic Visa Portal. The electronic visa is sent to the applicant’s e-mail address.
For any questions (or any possible technical problems which may occur) regarding the “ASAN Visa” system please contact directly The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan which carries out the function of the Portal's operator: https://www.evisa.gov.az/en/contact
Visa application rules at the Embassy
The foreigners may apply to the consular section of the Embassy for a single or multiple entry visa. Given that the visa application process takes up to 10 working days it is recommended that applicants submit the required documents to the consular section of the Embassy beforehand.
Attention: Incomplete visa applications will not be accepted and the documents will be returned to the applicant. In case of visa refusal state fee paid by an applicant is non-refundable.
List of required documents for the issuance of tourist visa:
1. Application form (should be completely filled in block letters);
2. Original and the copy of the Passport (a validity period of the passport should exceed a validity period of an expected visa at least by 3 months. Passport must have a blank page for the visa);
3. Two (2) biometric photos (3x4);
4. Hotel reservation copy (according to the dates of stay in the country) and copy of the booked plane ticket (as well train, bus ticket or a copy of the vehicle document);
5. For foreigners living in Belgium or Luxembourg copy of the residence permit in Belgium or Luxembourg;
6. Medical travel insurance copy;
7. Printed receipt of state fee payment.
Note: Additional documents may be required for a visa in appropriate cases.
List of required documents for private, business, science and educational visits:
1. Application form (should be completely filled in block letters);
2. Original and the copy of the Passport (a validity period of the passport should exceed a validity period of an expected visa at least by 3 months. Passport must have a blank page for the visa);
3. Two (2) biometric photos (3x4);
4. Invitation letter for Private visitPrivate visit invitation letter must be notarized and submitted together with a copy of the İD of the inviting person
Note: If the inviting person is close relative of the invited EU citizen (husband, wife, children, parents, grandparents, grandchildren), a copy of the documents proving the kinship (marriage or birth certificate) must be submitted. Visa fee is not charged for EU citizens if the documents confirming close kinship are submitted;
1. Business, science and education visits: In the case the person is invited by the legal entity, original or copy of the Application of the party (legal entity) that invites foreigner to the Republic of Azerbaijan confirmed by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan. For more information: https://mfa.gov.az/en/category/viza/azerbaycan-respublikasina-ecnebini-ve-ya-vetendasligi-olmayan-sexsi-devet-etmek-ucun-teleb-olunan-senedler;
2. For foreigners living in Belgium or Luxembourg copy of the residence permit in Belgium or Luxembourg;
3. Printed receipt of state fee payment.
List of required documents for the issuance of transit visa:
Note: A transit visa is issued to a person traveling to the country of destination and passing through the territory of the Republic of Azerbaijan. The validity period of a single transit visa is 1-5 days. The state fee for a transit visa is 35 euros for citizens of EU countries and 20 euros for citizens of other countries.
3. Two (2) Biometric photos (3x4);
4. A valid visa of the country of destination or a copy of the document confirming the right to stay in the country of destination;
5. Printed receipt of state fee payment.Bank account details of the consular section of the Embassy:
Visa-free regime for holders of diplomatic, service, official or special passport:
In accordance with bilateral intergovernmental agreements, a visa-free regime is being applied on the basis of reciprocity between the citizens of the Republic of Azerbaijan and the relevant foreign country holding diplomatic or service (or official/special) passport: https://mfa.gov.az/files/shares/Consulate/Visa-free.pdf
Visa application fees:
State fees for the issuance of visa: https://mfa.gov.az/files/shares/Consulate/state%20fees.pdf
Attention! Foreigners temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 15 days should get registered upon place of stay. For more information: https://www.migration.gov.az/en/oyq/oyq