Mətbuat şərhi 15 oktyabr 2025
Brüsseldəki “Flagey” mədəniyyət mərkəzində isveçli rejissor Mikael Silkeberqin Skandinaviya və Azərbaycan mədəniyyətlərinin əlaqələrinə həsr olunmuş “Odinin kodu” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın Belçikadakı səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə diplomatlar, kinosevərlər, tələbələr, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri bir araya gəliblər.
Səfir Vaqif Sadıqov qeyd edib: “Bu gün nümayiş etdirilən ekran əsəri Odinin qədim simvolizmini əbədi peyzajlar və tarix ilə birləşdirərək bizi Skandinaviya ölkələri və Qafqaz boyunca kinematoqrafiya səyahətinə aparacaq. “Odinin kodu" bizi universal məna axtarışı üzərində düşünməyə dəvət edir. Bu, həmçinin siyasətin gücsüz olduğu yerdə incəsənətin körpülər qura biləcəyini də xatırladır”.
“Odinin kodu” Silkeberqin Azərbaycan-İsveç əlaqələri haqqında ikinci filmidir. Rejissorun “Xarıbülbül əfsanəsi” adlı ilk ekran əsəri də iki regionun mədəniyyətlərinin kəsişməsinə həsr olunub.
Filmin nümayişi sürəkli alqışlarla başa çatıb, tamaşaçılar isə rejissorla ünsiyyət qura biliblər. Silkeberqin sözlərinə görə, başqa mədəniyyətin öyrənilməsi öz köklərini dərindən başa düşməyə kömək edir və xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı möhkəmləndirir.

Press release 15 October 2025
The documentary film "The Odin Code" by Swedish director Mikael Silkeberg, dedicated to the connections between Scandinavian and Azerbaijani cultures, was screened at the Flagey Cultural Center in Brussels.
The event, supported by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Belgium, brought together diplomats, cinema enthusiasts, students, and members of the Azerbaijani diaspora.
Ambassador Vaqif Sadiqov stated: “Today’s film combines Odin’s ancient symbolism with eternal landscapes and history, taking us on a cinematic journey through the Scandinavian countries and the Caucasus. ‘The Code of Odin’ invites us to reflect on the universal search for meaning. It also reminds us that art can build bridges where politics is powerless.”
"The Odin Code" is Silkeberg’s second film about Azerbaijan-Sweden relations. His first film, titled “The Legend of the Khari Bulbul,” was also dedicated to the intersection of the two regions’ cultures.
The screening concluded with sustained applause, and the audience had the opportunity to interact with the director. According to Silkeberg, learning about another culture helps to better understand one’s own roots and strengthens mutual understanding between peoples.