Mətbuat şərhi 01 aprel 2025
Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin iqtisadi və qlobal məsələlər üzrə Baş Katibinin müavini Saymon Mordu və Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrono ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin iqtisadi və qlobal məsələlər üzrə Baş Katibinin müavini Saymon Mordu və Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrono ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Avropa İttifaqı (Aİ) əməkdaşlığının hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, habelə qarşılıqlı maraq kəsb edən regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan və Aİ arasında iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, humanitar və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Xüsusilə, energetika sahəsində ölkəmizin təşəbbüsü ilə icra olunan nəhəng layihələrin Avropanın enerji təchizatı və təhlükəsizliyində mühüm rol oyandığı diqqətə çatdırılıb, ənənəvi enerji mənbələri üzrə əməkdaşlığın alternativ enerji sahəsində də davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar barədə ətraflı məlumat verib, hazırda ölkəmiz tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin, habelə humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Avropa İttifaqı ilə minatəmizləmə və itkin düşmüş şəxslərin aqibətinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi üzrə əldə olunan irəliləyişlərə baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyasında ölkəmiz əleyhinə ərazi iddialarının davam etdirilməsinin, habelə bu ölkənin sürətli silahlanmasının sülh gündəliyinin irəlilədilməsinə təhdid törətdiyi qeyd olunub.

Press Release on the Meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Simon Mordue and Magdalena Grono
On April 1, 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Deputy Secretary-General for Economic and Global Affairs of the European External Action Service, Simon Mordue, and the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, Magdalena Grono.
During the meeting, the current state and future prospects of Azerbaijan-European Union (EU) cooperation, as well as regional and international issues of mutual interest, were discussed.
The cooperation between Azerbaijan and the EU in areas such as economy, trade, energy security, green energy, and humanitarian matters was reviewed. In particular, the significant role of large-scale projects initiated by Azerbaijan in ensuring Europe’s energy supply and security was emphasized, and the importance of continuing collaboration in both traditional energy sources and alternative energy was underscored.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period. He highlighted the large-scale restoration and reconstruction efforts, as well as humanitarian demining activities being carried out in the territories liberated from occupation.
The cooperation with the European Union on demining and determining the fate of missing persons was also discussed.
Despite the progress made in the Azerbaijan-Armenia normalization and peace process, it was noted that Armenia's continued territorial claims against Azerbaijan in its Constitution and the rapid militarization of the country pose a threat to the advancement of the peace agenda.