Mətbuat şərhi 05 dekabr 2025
Azərbaycan çayı Parisdə beynəlxalq uğur qazandı: Fireland Azərbaycanlılar Birliyi “Azər Çay”ın mükafatlarını təhvil aldı
Azərbaycan çayı Parisdə beynəlxalq uğur qazandı:
Fireland Azərbaycanlılar Birliyi “Azər Çay”ın mükafatlarını təhvil aldı
Paris şəhərində keçirilən 8-ci Beynəlxalq AVPA Çay Müsabiqəsində Azərbaycan çayının uğurlu təqdimatı baş tutub. Dünyanın 18 ölkəsindən 300-dən çox çay məhsulunun 25 müxtəlif kateqoriya üzrə qiymətləndirildiyi nüfuzlu yarışmada, Azərbaycan istehsalı olan “Azər Çay”ın iki məhsulu mükafata layiq görülüb.
Fireland Azərbaycanlılar Birliyi müsabiqədə “Azər Çay”ın tərəfdaşı qismində iştirak edərək mükafatları qəbul edib. AVPA tərəfindən artıq səkkizinci dəfə təşkil olunan bu beynəlxalq yarışmada Azərbaycan çayı ilk dəfə bu miqyasda təmsil olunub.
Müsabiqədən əvvəl Azərbaycan çayı Belçikanın paytaxtında keçirilən Brüssel Beynəlxalq Çay Festivalında nümayiş etdirilib və festival iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub. Məhz bu uğurlu təqdimatdan sonra Azərbaycan çayı AVPA tərəfindən Parisdə keçirilən müsabiqəyə dəvət olunub.
Paris yarışmasında ümumilikdə 4 Azərbaycan çayı iştirak edib və onlardan 2-si mükafat qazanıb. Bu nailiyyət Azərbaycan çayının beynəlxalq bazarda artan rəqabət qabiliyyətinin və yüksək keyfiyyətinin bir daha təsdiqidir.
Bu uğur Azərbaycan çayının beynəlxalq arenada tanıdılması istiqamətində mühüm addımdır və gələcəkdə daha genişmiqyaslı təqdimatlar üçün yeni imkanlar açır. Tədbirin təşkilatçıları Fireland Azərbaycanlılar Birliyini 2026-cı ildə Parisdə keçiriləcək Çay Festivalına rəsmi olaraq dəvət etmişdir.
Sözügedən layihədə Fireland Azərbaycanlılar Birliyi Azərbaycan Respublikasının Belçikadakı Səfirliyinin dəstəyilə iştirak etmişdir. O cümlədən, Parisdə keçirilən mükafatlandırma mərasimində FireLand Azərbaycanlılar Birliyinin üzvləri ilə yanaşı Azərbaycanın Fransadakı Səfiri Leyla Abdullayeva da iştirak etmiş, əldə edilən nailiyyət münasibətilə öz təbriklərini çatdırmışdır.

Azerbaijani Tea Achieves International Success in Paris: Fireland Azerbaijani Association Receives Awards on Behalf of AzerÇay
Azerbaijani tea achieved notable international recognition at the 8th AVPA International Tea Competition held in Paris. In this prestigious contest—where more than 300 tea products from 18 countries were evaluated across 25 categories—two products of the Azerbaijani brand “AzerÇay” were awarded.
The Fireland Azerbaijani Association participated in the competition as a partner of “AzerÇay” and accepted the awards on its behalf. This year marks the first time Azerbaijani tea has been represented on such a large scale at the AVPA competition, which has now been organized for the eighth time.
Prior to the contest, Azerbaijani tea was showcased at the Brussels International Tea Festival in the capital of Belgium, attracting significant interest from festival participants. Following this successful presentation, Azerbaijani tea was invited by the AVPA to take part in the competition in Paris.
A total of four Azerbaijani teas competed in the event, and two of them received awards. This achievement once again reaffirms the growing competitiveness and high quality of Azerbaijani tea in the international market.
The success represents an important step in promoting Azerbaijani tea globally and opens new opportunities for larger-scale presentations in the future. The organizers of the event officially invited the Fireland Azerbaijani Association to the Tea Festival to be held in Paris in 2026.
The Fireland Azerbaijani Association participated in the project with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Belgium. Moreover, Azerbaijan’s Ambassador to France, Mrs. Leyla Abdullayeva, attended the awards ceremony in Paris alongside members of the Fireland Azerbaijani Association and extended her congratulations on the achievement.