Mətbuat şərhi 29 avqust 2023
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin 28 avqust tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan tərəfi öz məkrli siyasətlərini davam etdirmək məqsədilə, növbəti dəfə bölgədə vəziyyətə dair məlumatları təhrif edərək saxta və yalan dolu bəyanatlar yaymaqdadır.
Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Azərbaycanın suveren ərazisində təsis etdiyi Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsini qanunsuz adlandırmaqla yetinməyib, Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən etnik və irqi zəmində düşmənçiliyin təbliğ olunmasına, eləcə də Azərbaycanın Dövlət bayrağına qarşı təhqiredici hərəkətlər etdiklərinə görə barələrində cinayət işi açılan və 28 avqust tarixində saxlanılan üç nəfər Ermənistan vətəndaşının qaçırıldığı iddiası yayması bu ölkənin beynəlxalq öhdəliklərinə hörmət etmədiyini göstərir.
Bununla, guya Azərbaycanın Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarlarını pozduğunu iddia edən Ermənistan tərəfinə xatırlatmaq istərdik ki, məhz etnik və irqi zəmində nifrət əməllərinin qarşısının alınması istiqamətində məhkəmə qərarı mövcuddur və Ermənistan bu hərəkətlərin qarşısını almaq əvəzinə onlarla mübarizə aparan Azərbaycana qarşı bəyanatlar səsləndirir.
Qeyd edilən üç şəxsin yaşı, törətdikləri əməli səmimi etiraf etməklə peşman olmaları nəzərə alınaraq və humanizm prinsipindən çıxış edərək Azərbaycanın onlara qarşı cinayət təqibinə xitam verməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin törədilən cinayətləri ört-basdır etməyə çalışması və Azərbaycanı etnik təmizləmədə təqsirləndirməsi bu ölkənin əsl niyyətindən xəbər verir.
Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxlayan, həm bu ərazilərdən, həm də indiki Ermənistan ərazisindən azərbaycanlıları qovan və etnik təmizləmə həyata keçirən, hal-hazırda da bütün öhdəliklərinə zidd olaraq Azərbaycan ərazisində silahlı qüvvələrini tam olaraq çıxarmayan, separatçılığı təşviq edən Ermənistanın Azərbaycanı təcavüzdə təqsirləndirməsindən daha absurd bir fikrə rast gəlmək qeyri-mümkündür.
Ermənistan tərəfinə bir daha xatırlatmaq istərdik ki, onun tərəfindən bölgədə irəlilədilən təcavüz siyasətinin heç bir əməli nəticəsi olmayacaq və Azərbaycanın sülhün bərqərar olması təşəbbüslərinə dəstək verilməsi Ermənistan üçün daha faydalı olardı.

Press release 29 August 2023
Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated August 28
In order to continue its insidious policy, the Armenian side is once again spreading false and deceitful statements by distorting information about the situation in the region.
Dissemination of allegations about kidnapping of three Armenian citizens, who were detained at the Lachin border checkpoint on August 28, following a criminal case opened in line with Azerbaijani legislation for incitement of ethnic and racial enmity, as well as insulting the national flag of Azerbaijan, along with questioning the legitimacy by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia of the checkpoint established on the sovereign territory of Azerbaijan, demonstrates that Armenia does not respect its international obligations.
With this, we would like to remind the Armenian side, which claims that Azerbaijan violated the decisions of the International Court of Justice, that there is a court’s decision to prevent acts of hatred on ethnic and racial grounds, and instead of preventing these acts, Armenia delivers statements against Azerbaijan, which counters such acts.
Notwithstanding the secession of the criminal prosecution by Azerbaijan against the mentioned three persons based on the principle of humanism, and taking into account their age, and expressed regret sincerely admitting their actions, the fact that the Armenian side is trying to cover up the committed crimes and accusing Azerbaijan of ethnic cleansing indicates the true intention of this country.
It is impossible to find more absurd idea than accusation against Azerbaijan in aggression by Armenia, which occupied the territories of Azerbaijan for nearly 30 years, expelled Azerbaijanis from these territories and from the territory of present-day Armenia, carried out ethnic cleansing, and currently does not fully withdraw its armed forces from the territory of Azerbaijan, contrary to all its obligations, while encouraging separatism.
We once again would like to remind the Armenian side that its policy of aggression promoted in the region will not have any practical results, and it would be more useful for Armenia to support Azerbaijan's initiatives to establish peace.