Mətbuat şərhi 14 mart 2024
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa Parlamentinin 13 mart 2024-cü il tarixli qətnaməsinə dair şərhi
Avropa Parlamentində “Avropa İttifaqı və Ermənistan arasında daha yaxın əlaqələr və Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinə ehtiyac” adlı 13 mart 2024-cü il tarixində qəbul edilmiş qətnamə əsassız və qərəzli olmaqla yanaşı, ölkəmizə qarşı növbəti ikili standartların bariz nümunəsidir.
Avropa Parlamentində Ermənistan və erməni lobbisinin təsiri altında olan bir sıra dairələr tərəfindən irəlilədilən bu qətnamə, “sülhün təşviq edilməsi” kimi təqdim olunmasına və guya Avropa İttifaqı-Ermənistan münasibətlərinə həsr olunmasına baxmayaraq, Azərbaycana qarşı bütün faktların saxtalaşdırıldığı qarayaxma kampaniyasının tərkib hissəsidir.
Qətnamədə beynəlxalq əlaqələrin mahiyyətinə zidd olaraq siyasi etik normalardan kənara çıxan cəfəng və təhqiramiz ifadələrin, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı açıq pozuntu dolu fikirlərin əks olunması qətnaməni irəli sürmüş Avropa Parlamenti üzvlərinin əsl mahiyyətini izah edir.
Avropa Parlamenti Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinə müdaxilə əvəzinə Avropanı bürüyən daha ciddi problemlər, o cümlədən irqi ayrı-seçkilik, İslamofobiya, ksenofobiya, ekstremizm və miqrantlara münasibətdə qeyri-insani davranış kimi məsələlərlə məşğul olsa daha faydalı quruma çevrilər.
Avropa Parlamenti üzvlərinin diqqətinə bir daha çatdırırıq ki, bəyan etdiyi dəyərlərlə heç bir əlaqəsi olmayan bu kimi qətnamələr Avropa Parlamentinin bir qurum kimi rolunu tamamilə heçə endirir.

Press release 14 March 2024
Commentary by the MFA Spokesperson Aykhan Hajizada on the resolution of the European Parliament of March 13, 2024
The resolution adopted by the European Parliament on March 13, 2024, on "Closer ties between the EU and Armenia and the need for a peace agreement between Azerbaijan and Armenia" is not only unfounded and biased, but it also serves as a clear example of a recurrent double-standards approach against Azerbaijan.
This resolution, sponsored by a number of groups in the European Parliament that are influenced by Armenia and the Armenian Lobby, is an integral part of the smear campaign against Azerbaijan, in which every fact is falsified, despite being presented as "promoting peace" and purportedly dedicated to the European Union-Armenia relationship.
The resolution contains ludicrous and offensive statements that go beyond political ethics contradicting the essence of international relations, as well as statements that are in clear violation of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty, revealing the true nature of the MEPs who proposed the resolution.
The European Parliament may prove a more useful institution if it addresses more serious issues plaguing Europe, such as racial discrimination, Islamophobia, xenophobia, extremism, and inhumane treatment of migrants, instead of interfering with the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
We remind MEPs that such resolutions, which have nothing to do with the European Parliament's declared values, completely invalidate its role as an institution.