Mətbuat şərhi 22 dekabr 2023
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının Azərbaycan əleyhinə iddiaları ilə bağlı bəyanatına dair şərhi
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycanda "jurnalistlər"in və "siyasi fəallar"ın saxlanması ilə bağlı əsassız ittihamlarını qətiyyətlə rədd edirik.
Bu cür əsassız və qərəzli bəyanatları Azərbaycanda məhkəmə hakimiyyətinin müstəqilliyinə müdaxilə cəhdləri kimi qiymətləndiririk.
İstintaqın gedişatına müdaxilə edilməsi qəbuledilməzdir və məhkəmə prosesinin işinə müdaxilə hüquqi dövlətin əsas prinsipi olan qanunun aliliyinə ziddir.
Təəssüf hissi ilə qeyd edirik ki, Aİ-nin Ermənistanda insanların fundamental hüquq və azadlıqlarının pozulması, siyasi təqiblər nəticəsində həbs edilmiş şəxslərin həbsxanalarda həyatlarını itirməsi hallarına, habelə siyasətçilər və onların ailə üzvlərinə qarşı təqiblərə biganə qalması ikili standartların bariz nümunəsidir.
Ölkəmizə qarşı bu kimi əsassız bəyanatlarla çıxış etmək əvəzinə, qarşı tərəfi Aİ üzv dövlətlərində insan hüquqlarının pozulması hallarına diqqət yetirməsini tövsiyə edirik. Aİ tərəfi Fransada “sarı gödəkçələr” aksiyasında 12 nəfər üzvün öldürülməsi, Aİ strukturlarında rüşvətxorluq və korrupsiya hallarının yayılması, İslamofobia və müsəlmanlara qarşı hücum faktlarını hələ də araşdırılmayıb və adekvat münasibət bildirməyib.
Qeyd edilənlər fonunda, Aİ-nin bu cür qərəzli və ədalətsiz bəyanatları Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə kimi qiymətləndirilir.

Press release 22 December 2023
Commentary of the MFA Spokesperson Aykhan Hajizada regarding EU's Statement related to anti-Azerbaijan allegations
We vehemently reject the European Union’s (EU) unfounded allegations regarding the detention of “journalists” and “political activists” in Azerbaijan.
Such unsubstantiated and prejudiced statements are viewed as an attempt to undermine the independence of the judiciary of Azerbaijan.
Involvement in the course of the investigation is unacceptable, and interference in the judicial proceedings clashes with the principle of the rule of law, which is the fundamental principle of the legal state.
We note with regret that the EU's indifference to violations of fundamental human rights and freedoms in Armenia, including cases of the deaths in prison of persons arrested as a result of political persecution, as well as oppression of politicians and their family members, are clear cut examples of double standards.
Instead of making such baseless accusations against Azerbaijan, we urge that the EU side concentrate on the human rights violations in the EU member states. The EU is yet to properly investigate and adequately comment on the facts surrounding the death of 12 “yellow vest” protesters in France, the growth in the cases of bribery and corruption inside EU institutions, Islamophobia, and attacks on Muslims.
In light of this, such prejudiced and arbitrary remarks by the EU are seen as intervention in Azerbaijan's domestic affairs.