Mətbuat şərhi 20 sentyabr 2018
"Cənub Qaz Dəhlizi" Avropa İttifaqının (Aİ) bütün maraqlarına uyğun layihədir və o, Aİ-nin strateji layihələri sırasındadır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri sentyabrın 20-də Bakıda keçirilən VII Beynəlxalq “Caspian Energy Forum Baku-2018”ə ünvanladığı videomüraciətdə Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti Maroş Şefçoviç deyib.
O bildirib ki, Avropa enerji baxımından vacib regiondur: "Enerji tranziti də bizim üçün əhəmiyyətlidir və qaz bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Məhz buna görə Azərbaycan, eləcə də Xəzər regionu Avropa İttifaqı üçün vacib tərəfdaşlardandır. Siz Cənub Qaz Dəhlizinin əsas təchizatçısınız. Bu layihənin rellaşdırılması ilə Avropanın enerji balansı şaxələndiriləcək, biz iqlim dəyişikliyi ilə bağlı əsas hədəflərə çatacağıq və ümumilikdə geosiyasi mühit dəyişəcək. Birgə səylərimizlə biz 2020-ci ildə Azərbaycan təbii qazını Avropaya nəql etməyə müvəffəq olacağıq. Bu, tarixi hadisə olacaq.
Maroş Şefçoviç deyib: "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsinin həyata keçirilməsi sayəsində bütün iştirakçı ölkələrlə yanaşı, ümumilikdə Avropa dövlətləri də qazanacaq. Cənub Qaz Dəhlizi qitədə dekarbonizasiyaya və enerji səmərəliliyinə öz töhfəsini verəcək".

Press release 20 September 2018
“The Southern Gas Corridor is a project that meets all the interests of the European Union (EU) and is among the EU`s strategic projects,” European Commission Vice-President for Energy Union, Maros Sefcovic, has told in a video message addressed to the 7th International Caspian Energy Forum Baku-2018 on September 20.
“Energy transit is important to us, and gas is of particular importance because of this. Azerbaijan and the Caspian region are important partners for the European Union, and you are the main supplier of the Southern Gas Corridor. Europe`s energy balance will be diversified, we will reach key targets on climate change, and the geopolitical environment will change overall. With joint efforts we will be able to transport Azerbaijan`s natural gas to Europe in 2020. This will be a historic event,” said the European Commission`s vice-president.
He hailed the implementation of the Southern Gas Corridor project, saying that the Southern Gas Corridor will contribute to the decarbonization and energy efficiency of the continent.