Brüsseldə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi anılıb
Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar Brüsseldə Belçikanın Paytaxt Regionunun Hərbi Komandanlığının iştirakı ilə naməlum əsgərin məzarı önündə anım mərasimi təşkil olunub.
Mərasimin təşkil olunduğu “Konqres sütunu” memorial kompleksi 1830-cu ildən etibarən Belçikanın ictimai və dövlət tədbirlərinin keçirildiyi əsas tarixi məkan kimi tanınır.
Mərasimdə Azərbaycanın Belçikadakı səfirliyinin və NATO yanında nümayəndəliyinin əməkdaşları, Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin (AAK) sədri Sahil Qasımov, Finlandiya Qadınlar Cəmiyyətinin sədri Arzu Oqtay, Azərbaycanın Niderlandlı Dostları Cəmiyyəti (DUFOA) rəhbəri Leyla Babayeva, Birləşmiş Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Rövşən Tağıyev, Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzinin sədri İlham İsmayılov, Azərbaycan Milli QHT Forumunun prezidenti Rauf Zeyni, Belçikada fəaliyyət göstərən Dünya Azərbaycanlılar Birliyinin rəhbəri Ədalət Quliyev, soydaşlarımız və azərbaycanlı jurnalistlər iştirak ediblər.
Səfir Vaqif Sadıqov tədbirdə çıxış edərək 1992-ci il fevralın 26-da Xocalı şəhərinin sakinlərinin qətlə yetirilərək soyqırımı törədilməsinin Azərbaycan xalqının tarixində qara səhifə olaraq qaldığını qeyd edib. Xocalıda törədilən qanlı qırğın haqqında məlumat verən diplomat tədbirin təşkilinə göstərilən dəstəyə görə Brüssel şəhərinin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
AAK sədri S.Qasımov çıxışında Xocalı soyqırımının dəhşətlərindən danışıb, bu soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşında açdığı dərin yaradan bəhs edib.
Sonra Belçika hərbçilərinin müşayiəti ilə naməlum əsgərin məzarı önünə əklil qoyulub və əbədi məşəl alovlandırılıb.
Səfir V.Sadıqov, AAK sədri S.Qasımov və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin NATO Hərbi Komitəsi yanında nümayəndəsi, polkovnik Ağaverdi Quliyev memorial kompleksin xatirə kitabında Xocalı soyqırımı barədə qeydlər yazıblar.

The memory of the victims of the Khojaly tragedy was commemorated in Brussels
A commemorative ceremony was held in front of the grave of an unknown soldier in Brussels with the participation of the Military Command of the Belgian Capital Region on the occasion of the 30th anniversary of the Khojaly genocide.
The Column of Congress memorial complex, where the ceremony was held, has been known as the main historical venue for public and state events in Belgium since 1830.
Employees of the Azerbaijani Embassy in Belgium and NATO Representation, chairman of the Congress of European Azerbaijanis (EAC) Sahil Gasimov, chairman of the Finnish Women's Society Arzu Ogtay, head of the Dutch Friends of Azerbaijan (DUFOA) Leyla Babayeva, chairman of the United Ukrainian Azerbaijanis Congress Rovshan Tagiyev, Azerbaijanis and other Turks attended the ceremony. Chairman of the Peoples' Cooperation Center Ilham Ismayilov, President of the Azerbaijan National NGO Forum Rauf Zeyni, head of the Union of World Azerbaijanis in Belgium Adalat Guliyev, our compatriots and Azerbaijani journalists attended.
Speaking at the event, Ambassador Vagif Sadigov noted that the massacre of Khojaly residents on February 26, 1992 remained a black page in the history of the Azerbaijani people. Informing about the bloody massacre in Khojaly, the diplomat thanked the Brussels authorities for their support in organizing the event.
In his speech, EAC chairman S. Gasimov spoke about the horrors of the Khojaly genocide, the deep wound that this genocide opened in the memory of the Azerbaijani people.
Accompanied by the Belgian military, a wreath was laid at the grave of the unknown soldier and an eternal torch was lit. Ambassador V.Sadigov, EAC Chairman S.Gasimov and Representative of the Azerbaijani Armed Forces under the NATO Military Committee, Colonel Agaverdi Guliyev wrote notes about the Khojaly genocide in the memorial book of the memorial complex.