Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi Belçikada anılıb
2021-ci ilin fevral ayının 26-da Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar Belçika Krallığının Vaterlo şəhərində Qarabağ şahzadəsi Xurşudbanu Natəvanın abidəsinin önündə anım mərasimi təşkil olunmuşdur.
Mərasimdə Azərbaycanın Belçikadakı səfirliyinin əməkdaşları və Belçikadakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak ediblər.
Çıxış edən səfir Fuad İsgəndərov Ermənistan-Azərbaycan arasındakı müharibədən və bu müharibənin ən ağrılı hadisələrindən olan Xocalı qətliamından söz açmışdır.
Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsini artıq qalib xalqın nümayəndələri kimi yad etdiyimizi bildirən səfir Fuad İsgəndərov Azərbaycanın artıq öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini və bunun da bütün şəhidlərimizin ruhunu şad etdiyini qeyd etmişdir.
Sonra Xocalı faciəsinin qurbanlarının əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmiş və Natəvanın abidəsinin önünə əklil qoyulmuşdur.

Press release 26 February 2021
Belgium hosted a commemorative ceremony before the Princess of Karabakh Khurshudbanu Natavan monument in Waterloo on the 29th anniversary of the Khojaly genocide.
The ceremony was attended by employees of the Azerbaijani Embassy in Belgium and representatives of the Azerbaijani Diaspora in Belgium.
Ambassador Fuad Isgandarov spoke about the war between Armenia and Azerbaijan and the Khojaly massacre, one of the most painful events of this war.
Ambassador noted that the representatives of the victorious people have already commemorated the memory of the Khojaly victims.
"Azerbaijan has already restored its territorial integrity, which makes the souls of all our martyrs happy," he added.
Then, the event participants observed a minute of silence for the victims of the Khojaly tragedy and laid a wreath at the monument to Natavan.