Şuşada Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət başçılarının qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə Qarabağ Bəyannaməsi imzalanıb
Xəbər verdiyimiz kimi, iyulun 6-da Şuşada “Türk Dövlətləri Təşkilatının qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün Qarabağ Bəyannaməsi” imzalanıb.
“Türk Dövlətləri Təşkilatının qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün
Qarabağ Bəyannaməsi
Türk Dövlətləri Təşkilatının (bundan sonra TDT adlandırılacaq) “Nəqliyyat, bağlantı və iqlim fəaliyyəti vasitəsilə dayanıqlı gələcəyin qurulması” mövzusunda qeyri-rəsmi Zirvə görüşü Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə 2024-cü il iyulun 6-da Şuşada keçirilmişdir.
Görüşə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev ev sahibliyi etmişdir. Görüşdə Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri Kasım-Jomart Tokayev, Qırğız Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri Sadır Japarov, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri Şavkat Mirziyoyev, Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti Zati-aliləri Cevdet Yılmaz, Macarıstanın Baş naziri Zati-aliləri Viktor Orban, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti Zati-aliləri Ersin Tatar, eləcə də Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Zati-aliləri Kubanıçbek Ömüralıyev iştirak etmişlər.
Türk Dövlətləri Təşkilatının dövlət başçıları,
Türk dünyasını regionda və dünyada sülh, təhlükəsizlik, sabitlik, inkişaf və tərəqqi ideyalarına sadiq olan türk xalqlarının ortaq etnik köklər, tarix, dil, mədəniyyət, ənənələr və dəyərlərinə söykənən ailə olduğunu hesab edərək;
Türk xalqlarının qitə miqyasında töhfələrini, qlobal siyasət, iqtisadiyyat və sivilizasiyaların inkişafında tarix boyu oynadığı rolunun ən yüksək dəyərini vurğulayaraq;
Bəşəriyyət tarixində Türk xalqlarının siyasi, iqtisadi və bəşəri nailiyyətlərinə əsaslanaraq;
2023-cü il noyabrın 3-də “TÜRKTIME” şüarı altında keçirilmiş, TDT-nin gələcək transformasiyasında və Türk dünyasının inteqrasiyası səylərində, eləcə də onların xalqlarının birlik və rifahının gücləndirilməsində növbəti mühüm mərhələ olan TDT-nin yubiley - Astana Zirvə görüşünün uğurlu təşkilinə görə Qazaxıstan Respublikasının sədrliyini dəyərləndirərək;
TDT-nin yaradılmasına dair Naxçıvan Sazişinə uyğun olaraq, Dövlət Başçıları Şurasının (DBŞ) müntəzəm görüşləri ilə yanaşı, ildə bir dəfə DBŞ-nin qeyri-rəsmi görüşlərinin keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin təklifini alqışlayaraq;
Geniş Türk dünyasından olan xalqların bir araya gətirilməsində Şuşa şəhərinin mənəvi əhəmiyyətini qəbul edərək, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpasından sonra Şuşada keçirilən görüşün Türk xalqlarının birliyinin, onların sülhə və ədalətə sadiqliyinin bariz təzahürü olduğunu bəyan edərək;
Yüz minlərlə azərbaycanlı keçmiş məcburi köçkünün öz ata-baba yurdlarına qayıdışı üçün şərait yaradacaq genişmiqyaslı minatəmizləmə fəaliyyəti və humanitar minasızlaşdırma səyləri də daxil olmaqla, işğaldan azad edilmiş torpaqların yenidən qurulması və bərpası səylərində Azərbaycan hökuməti və xalqı ilə həmrəyliklərini ifadə edərək;
Türk dövlətləri arasında sabit və çoxşaxəli əlaqələrin inkişafına, o cümlədən iqlim fəaliyyəti vasitəsilə sağlam planetin qorunmasına yönəlmiş birgə səylərlə davamlı gələcəyin mümkün olduğunu təsdiq edərək;
Dünyanın üzləşdiyi hazırkı geosiyasi və təhlükəsizlik çağırışlarının türk dövlətlərinin vahid güc kimi çıxış etməsini tələb etdiyini və qarşılıqlı maraq kəsb edən regional və beynəlxalq məsələlərlə bağlı mütəmadi məsləhətləşmələrin aparılmasının zəruriliyini etiraf edərək,
Bəyan etdilər ki, onlar:
1. TDT-nin qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün 2023-cü ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” olmuş Şuşa şəhərində keçirilməsinin tarixi dəyərini vurğulayırlar;
2. Strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi və dərinləşdirilməsi, TDT-nin kollektiv strategiyasının formalaşdırılması üçün siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, müdafiə sənayesi, humanitar, təhsil və mədəniyyət sahələrində türk dövlətlərinin tam potensialından və imkanlarından istifadə edilməsinin vacibliyini bir daha vurğulayırlar;
3. Türk dövlətlərinin qlobal miqyasda potensialı nəzərə alınmaqla daha iddialı məqsədlərin qarşıya qoyulmasının, birgə səylərin artırılması və strateji əhəmiyyətli regional layihələrin həyata keçirilməsi yolu ilə dayanıqlı gələcəyin qurulması baxımından TDT-nin vəzifə və məqsədlərinin səmərəli həyata keçirilməsi üçün müvafiq mexanizm və qaydaların tətbiqinin zəruriliyini qeyd edirlər;
4. Türk dövlətlərinin regionda və dünyada qlobal ticarətin və iqtisadiyyatın inkişafında əvəzsiz rolu nəzərə alınmaqla, müvafiq nəqliyyat infrastrukturunun və səmərəli transregional dəhlizlərin yaradılması yolu ilə türk dövlətləri arasında bağlılığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayırlar;
5. Ticarət həcmlərini artırmaq, limanlara, dəmir yollarına, avtomobil yollarına və logistika qovşaqlarına infrastruktur investisiyalarını cəlb etməklə dayanıqlı inkişaf, iqtisadi rifah və beynəlxalq ticarət üçün təməl daşı kimi Avropa-Türkiyə-Cənubi Qafqaz-Mərkəzi Asiya-Çini birləşdirən Trans-Xəzər Beynəlxalq Şərq-Qərb Orta Dəhlizi vasitəsilə üzvlər arasında regional əlaqəni və inteqrasiyanı gücləndirmək, nəqliyyat əməliyyatlarını, gömrük prosedurlarını optimallaşdırmaq və rəqəmsallaşmanı əhatə etmək üçün üzv dövlətlər arasında sıx əməkdaşlığa çağırırlar;
Bu məqsədlə nəqliyyata məsul olan nazirlərə nəqliyyat və tranzit prosedurlarının optimallaşdırılması və rəqəmsallaşdırılması, daha çox yükdaşıma həcminin artırılması məqsədilə özəl sektor üçün stimullaşdırıcı mexanizmlərin təqdim edilməsi və dəhliz boyu müntəzəm nəqliyyat xidmətlərinin yaradılması istiqamətində gələcək addımların atılmasını tapşırırlar;
6. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin modernləşdirilməsini, bu yolboyu mal və nəqliyyat vasitələrinə gömrük nəzarətinin sürətləndirilməsi ilə bağlı Azərbaycanın, Gürcüstanın və Türkiyənin üçtərəfli səylərini qiymətləndirirlər;
7. Bütün TDT regionunda beynəlxalq ticarətin, investisiya və tranzit potensialının artırılmasına da töhfə verəcək Qırğız Respublikasının Nazirlər Kabineti, Çin Xalq Respublikası Hökuməti və Özbəkistan Respublikası Hökuməti arasında 2024-cü il iyunun 6-da imzalanmış Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan dəmir yolu layihəsinin təşviqi istiqamətində birgə əməkdaşlıq üzrə tarixi Sazişi alqışlayırlar;
8. Regional ticarət həcminin davamlı artdığını məmnunluq hissi ilə qeyd edirlər, qarşıdan gələn illərdə ticarət həcminin həqiqi potensialına çatdırılması üçün konkret tədbirlərin görülməsi barədə razılığa gəlirlər, beynəlxalq öhdəliklərə riayət etməklə ticarətdə texniki maneələrin aradan qaldırılmasının və DEPA (Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə Tərəfdaşlıq Sazişi) mətni üzrə müzakirələrin tamamlanmasının sürətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayırlar;
9. İqlim dəyişikliyi və onun türk dövlətlərinin dayanıqlı inkişafına təsirlərinə birgə iqlim fəaliyyəti yolu ilə cavab verilməsində daha sıx əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayırlar;
10. Günəş, külək və su elektrik enerjisi kimi təmiz enerji mənbələrinin inteqrasiyasına diqqət yetirməklə dayanıqlı inkişafın təşviq edilməsi və rəqəmsal infrastruktur, ictimai xidmətlər və dayanıqlı təcrübələrin təkmilləşdirilməsi yolu ilə həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq, iqtisadi artımı gücləndirmək, iqlim fəaliyyətini dəstəkləmək üçün türk dövlətləri çərçivəsində “ağıllı şəhər və kəndlər” konsepsiyasının iqlimə davamlılığının inkişafını təşviq edir və bu xüsusda TDT-nin İqlim və Yaşıl Rəqəmsal Platformasının və TDT-nin İqlimə Davamlı Kəndlər Forumunun yaradılması üzrə müzakirələrin aparılması təşəbbüsünü irəli sürürlər;
11. Bərpaolunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində əməkdaşlığın inkişafı da daxil olmaqla türk dövlətləri arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayır və Azərbaycan-Qazaxıstan-Özbəkistan enerji sistemlərinin qarşılıqlı əlaqələndirilməsi layihəsində (Yaşıl dəhliz) son inkişafları alqışlayırlar;
12. Türk dövlətlərində bərpaolunan geniş enerji potensialından, üzv dövlətlər arasında və üçüncü ölkələrə bərpaolunan mənbələrdən də daxil olmaqla elektrik enerjisinin ixracı və ticarəti üçün geniş enerji sistemlərinin inkişafı imkanlarının istifadəsi məqsədilə onların enerji sistemləri arasında enerji inteqrasiyası və qarşılıqlı əlaqəsi üzrə sıx əməkdaşlığa çağırırlar;
13. Təcrübələrin ötürülməsi məqsədilə TDT üzvlərinin aidiyyəti qurumları arasında ticarət, enerji, nəqliyyat kimi ümumi maraq doğuran sahələrdə institusional quruculuq mexanizminin (Tvinninq) inkişafını təşviq edirlər;
14. TDT ölkələrinin mövcud imkanlarından və infrastrukturundan istifadə etməklə Avropa ilə Asiya arasında yeni telekommunikasiya magistral marşrutu yaratmaq məqsədi daşıyan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin fəal yerinə yetirilməsini alqışlayırlar;
15. Rəqəmsal hökumət (e-Hökumət) infrastrukturlarının daha da inkişaf etdirilməsi üzrə türk dövlətləri arasında əməkdaşlıq və mübadilələri; elektron sənəd mübadiləsi üçün e-imza/rəqəmsal imza mexanizmlərinin uyğunlaşdırılmasını və onlayn dövlət xidmətlərinin inteqrasiyasını; kiberinsidentlərə və kiberhücumlara qarşı ümumi kibertəhlükəsizliyin qorunması tədbirlərini; süni intellekt üzrə siyasətlərin, təlimatların və tərəfdaşlıqların qurulmasını; məlumat mərkəzlərinin və bulud infrastrukturlarının yaradılması üzrə siyasət və ən yaxşı təcrübələrin inkişaf etdirilməsini təşviq edirlər;
16. Süni intellekt layihələrinin uğurlu inkişafı üçün üzv dövlətlərin böyük dil modelinin yaradılmasının və mədəniyyətlərarası ünsiyyəti asanlaşdırmaq, təhsil platformalarını inkişaf etdirmək, səhiyyə texnologiyalarını təkmilləşdirmək və iqtisadi inteqrasiyanı təşviq etmək üçün böyük dil modeli formasında ümumi platformadan istifadənin vacibliyini qeyd edirlər;
17. Milli kosmik proqramların potensialının və rəqabət qabiliyyətinin artırılması məqsədilə kosmik layihələrin birgə inkişafı üçün səylərin birləşdirilməsinin, texnoloji inkişaf səviyyəsinin və birgə layihələrin rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün kosmik texnologiyalar sahəsində kompleks inkişafın vacibliyini qeyd edirlər;
18. İqlim dəyişikliyi çağırışlarına regional və qlobal reaksiyanın gücləndirilməsi üçün ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim gündəliyi sahəsində əməkdaşlıq etmək məqsədilə üzv və müşahidəçi dövlətlərin müvafiq orqanlarının əməkdaşlıq mexanizminin yaradılması ilə bağlı Katibliyə tapşırıq verirlər;
19. 2023-cü ildə Astana Zirvə görüşündə bəyan edilmiş, nazirlər səviyyəsində daimi Türk Ekoloji Forumunun yaradılması ilə bağlı Özbəkistan Respublikasının təşəbbüsünü və onun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının 2024-cü il noyabrın 11-22-də Bakının ev sahibliyi edəcəyi 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulan ilk iclasını alqışlayırlar;
20. 2024-cü il noyabrın 11-22-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının (COP29) 29-cu sessiyasına ev sahibliyi etməkdə Azərbaycan Respublikası Hökumətinə uğurlar arzulayır və Konvensiyanın tərəflərinin gözləntiləri əsasında COP29-un konkret nəticələrinin əldə edilməsində Azərbaycanın ardıcıl səylərini dəstəkləyirlər;
21. BMT-nin İqlim Dəyişmələri Konfransının illik təqvimində “Dağlar və İqlim” adlı yeni qlobal dialoqun yaradılması təşəbbüsünün təşviqində iştirak etməyə hazır olduqlarını bildirir və “Dağ gündəliyinin irəlilədilməsi üçün fəaliyyətə çağırış: UNFCCC çərçivəsində əsas dağlar” sənəd layihəsinə qoşulmağı nəzərdən keçirirlər;
22. Qazaxıstanın 2026-cı ildə BMT və beynəlxalq təşkilatların himayəsi altında Regional İqlim Sammitinə ev sahibliyi etmək təşəbbüsünü alqışlayırlar;
23. 2024-cü il avqustun 9-da Astanada Mərkəzi Asiya ölkələrinin Dövlət Başçılarının 6-cı Məşvərət Görüşünün keçirilməsində Qazaxıstan Respublikası Hökumətinə uğurlar arzulayırlar;
24. Üzv dövlətlərin milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq müdafiə sənayesi sahəsində birgə fəaliyyətin davam etdirilməsi niyyətlərini bir daha vurğulayır və bu xüsusda lazımi tədbirlərin görülməsi üçün üzv dövlətlərin aidiyyəti qurumlarına tapşırıq verirlər;
25. Qəzzada baş vermiş humanitar fəlakət vəziyyətinə görə dərin narahatlığını ifadə edir və mülki əhalinin seçimsiz hədəfə alınmasını qınayır; dərhal və daimi atəşkəsin təmin edilməsinə, Qəzzaya maneəsiz humanitar yardımın göstərilməsinə, eləcə də beynəlxalq hüquqa, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə tam riayət edilməsinə; daha sonra İsrail-Fələstin münaqişəsinin iki dövlətli həll əsasında ədalətli və uzunmüddətli həllinə çağırırlar;
Paytaxtı Şərqi Qüds olmaqla 1967-ci il sərhədlərinə əsaslanan, müstəqil, suveren və vahid Fələstin Dövlətinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasını dəstəkləyir, Fələstin Dövlətinin BMT-yə üzvlüyə yararlı olduğunu və buna görə də onun BMT-yə üzvlüyə qəbul edilməli olduğunu müəyyən edən BMT Baş Assambleyasının 2024-cü il 10 may tarixli qətnaməsinin qəbul olunmasını məmnuniyyətlə alqışlayır; habelə bunu etməyən bütün ölkələri Fələstin Dövlətini tanımağa çağırırlar;
26. Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin müşahidəçi qismində TDT-yə dəyərli töhfələrini alqışlayırlar;
27. Türk Dövlətlərinin Parlament Assambleyası (TÜRKPA), Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu (TMİF) və Türk İnvestisiya Fondu (TİF) kimi türk əməkdaşlıq təşkilatları arasında davamlı əməkdaşlığı və artan sinerjini təqdir edirlər;
28. Qırğız Respublikası 2024-cü il oktyabrın 24-də Bişkekdə TDT-nin 11-ci Zirvə görüşünə ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu bir daha təsdiq etdi;
29. Hökumət Başçıları/Vitse-Prezidentlər Şurasına dair Qırğız Respublikasının təklifini nəzərə alırlar;
30. Türk dünyasının nizamnaməsi ilə bağlı Özbəkistan Respublikasının təşəbbüsünü dəstəkləyir və Katibliyə Bişkekdə keçiriləcək növbəti Zirvə görüşündə qəbul edilməsi üçün sənəd layihəsinin yekunlaşdırılması tapşırığını verirlər;
31. TDT çərçivəsində iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətli mərhələsi kimi Macarıstanın Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması haqqında Sazişə qoşulmasını alqışlayırlar;
TDT-nin Dövlət başçıları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevə Türk dünyasının birliyi, həmrəyliyi, təhlükəsizliyi və rifahına verdiyi böyük və davamlı töhfəsinə, TDT-nin vahid ruhunun gücləndirilməsində qətiyyətli liderliyinə və Şuşada qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə uğurla yekunlaşan müzakirələrə sədrlik etdiyinə görə dərin təşəkkür bildirir, Azərbaycan Hökumətinin və xalqının səmimi qonaqpərvərliyini yüksək qiymətləndirirlər.
TDT-nin Baş katibinə bu Bəyannamədə nəzərdə tutulan qarşılıqlı fəaliyyəti və birgə səyləri əlaqələndirmək tapşırığı verilir.
2024-cü il iyulun 6-da Şuşa şəhərində Azərbaycan, qazax, qırğız, türk və özbək dillərində imzalanmışdır.

Garabagh Declaration was adopted at Informal Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States in Shusha
Garabagh Declaration of the Informal Summit of the Organization of Turkic States was signed in Shusha on July 6.
“GARABAGH DECLARATION
OF THE INFORMAL SUMMIT OF THE HEADS OF STATE OF THE ORGANIZATION OF TURKIC STATES
The Informal Summit of the Organization of Turkic States (hereinafter referred to as the OTS), upon the initiative of the Republic of Azerbaijan, was held in Shusha on 6th of July 2024 on the theme of “Building a Sustainable Future through Transport, Connectivity and Climate Action”.
The meeting was hosted by H.E. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and attended by H.E. Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Kazakhstan, H.E. Sadyr Zhaparov, President of the Kyrgyz Republic, H.E. Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan, H.E. Cevdet Yılmaz, Vice-President of the Republic of Türkiye, H.E. Viktor Orbán, Prime Minister of Hungary,
H.E. Ersin Tatar, President of the Turkish Republic of Northern Cyprus, as well as H.E. Kubanychbek Omuraliev, Secretary General of the OTS.
The Heads of State of the OTS,
Considering the Turkic World as a family based on common ethnic roots, history, language, culture, traditions and values of the Turkic peoples that is committed to the ideas of peace, security, stability and development and prosperity in the region and in the world;
Stressing cross-continental dimension of Turkic peoples’ inputs and the highest value of the role the Turkic peoples played historically in global political, economic and civilizational developments;
Building upon political, economic and civilizational achievements of the Turkic peoples throughout the history of mankind;
Commending the Chairpersonship of the Republic of Kazakhstan for the successful organization of the jubilee Astana Summit held on 3 November 2023 under the motto “TURKTIME!”, which marked yet another milestone in further OTS transformation and Turkic World integration efforts, as well as strengthening unity and prosperity of their peoples;
Appreciating the proposal of H.E. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to hold informal meetings of the Council of Heads of State (CHS) of the OTS once a year, along with the regular meetings of the CHS, in accordance with the Nakhchivan Agreement on the establishment of the OTS;
Acknowledging the spiritual significance of the city of Shusha in bringing peoples together from across the wider Turkic World and declaring that the meeting in Shusha after the full restoration of the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan bears a symbolic manifestation of the unity of Turkic peoples and their adherence to peace and justice;
Expressing solidarity with the government and people of Azerbaijan in their efforts to rebuild and rehabilitate its liberated territories, including through massive mine action and humanitarian demining efforts that allow the return of hundreds of thousands of Azerbaijani Internally Displaced Persons to their homeland;
Affirming that the sustainable future is possible through the joint efforts aimed at developing stable and multifaceted links among the Turkic States inter alia for preserving the healthy planet through Climate Action;
Acknowledging that the current geopolitical and security challenges which the world faces, require the consolidated position of the Turkic States to act as a single force that necessitates regular consultations on regional and international matters of mutual interest;
Declared that they:
1. Emphasize the historical value of informal Summit of the OTS in Shusha which has been the Cultural Capital of Turkic World-2023;
2. Reiterate the importance of using the full potential and opportunities of the Turkic States in the political, economic, transport, defense-industry, humanitarian, educational and cultural fields for further strengthening and deepening their strategic partnership and shaping a collective strategy of the OTS;
3. Stress the necessity to set more ambitious goals in view of potential of Turkic States in global scope, put in force relevant mechanisms and regulations to effectively implement the OTS tasks and purposes for building sustainable future by enhancing joint efforts and undertaking regional projects of strategic importance;
4. Highlight the importance of further development of connectivity among the Turkic States through the establishment of appropriate transport infrastructure and efficient trans-regional corridors in view of indispensable role of the Turkic States in the development of global trade and economy in the region and worldwide;
5. Enhance regional connectivity and economic integration among the Members through the Trans- Caspian International East-West Middle Corridor connecting Europe-Türkiye-South Caucasus-Central Asia-China, as a cornerstone for sustainable development, economic prosperity, and international trade by boosting trade volumes and attracting infrastructure investments in ports, railways, highways, and logistical hubs. Call for strengthened cooperation among member states to streamline transport operations, customs procedures, and embrace digitalization;
To that end, instruct Ministers in charge of Transport to take further steps to optimize and digitalize transport and transit procedures, introduce incentive mechanisms for the private sector aimed at attracting more cargo volume, and establish scheduled transport services along the Corridor;
6. Appreciate the modernization of the Baku-Tbilisi-Kars railway line and the trilateral efforts between Türkiye, Azerbaijan and Georgia, aimed at expediting customs controls for goods and vehicles along this line;
7. Welcome the signing of the historic Agreement between the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic, the Government of the People's Republic of China and the Government of the Republic of Uzbekistan on joint cooperation in promoting the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project on 6 June 2024, which will also contribute to the growth of international trade, investment and transit potential of the entire OTS region;
8. Note with satisfaction that the regional trade volume is steadily increasing, agree to take concrete measures to increase the trade volume to its true potential in upcoming years, underline the importance of eliminating technical barriers in trade without prejudice to international obligations and accelerating the completion of the text-based negotiations on DEPA (Digital Economy Partnership Agreement);
9. Emphasize the need for closer cooperation in addressing the climate change and its impacts on the sustainable development of the Turkic States through unified climate action;
10. Encourage the development of climate resilient smart cities and villages concepts within the Turkic States to enhance quality of life, promote sustainable development, and foster economic growth by improving digital infrastructure, public services, and sustainable practices, with a focus on integrating clean energy resources like solar, wind, and hydroelectric power to support climate action and in this line, initiate discussions on establishment of OTS Climate and Green Digital Platform and OTS Forum of Climate Resilient Villages;
11. Highlight the significance of the strategic partnership among the Turkic States in the field of energy, including development of cooperation in the field of renewable energy and energy efficiency and welcome the recent developments in Azerbaijan-Kazakhstan-Uzbekistan Power Systems Interconnection Project (Green Corridor);
12. Call for enhanced cooperation for energy integration and interconnection among their energy systems to utilize immense potential of renewable energy in the Turkic States and to use opportunities for development of an extensive energy systems for export and trade of electricity, including from renewable sources among member states and to third countries;
13. Encourage the development of an institutional building mechanism (twinning) among the relevant authorities of the members of OTS in the fields of common interest like trade, energy, transport and similar, with the aim of transferring the experiences;
14. Welcome the active implementation of the Digital Silk Way Project, which aims to create a new telecommunication backbone route between Europe and Asia by utilizing the existing capabilities/infrastructure of the OTS countries;
15. Promote cooperation and exchange among the Turkic States on further advancement of digital government (e-Government) infrastructures; harmonization of e-signature/digital signature mechanisms for electronic document sharing and integration of online public services; fostering common cybersecurity protection measures against cyber-incidents and cyber-attacks; building policies, guidelines and partnerships on artificial intelligence (AI); and development of policies and best practices on establishment of data centers and cloud infrastructures;
16. Take note of the importance of creating a large language model of Member States for the successful development of AI projects and emphasize the importance of using a common platform, in the form of a large language model, to facilitate intercultural communication, develop educational platforms, improve healthcare technologies and promote economic integration;
17. Take note the importance (necessity) of consolidation of efforts for joint development of space projects in order to increase the capacity and competitiveness of national space programs and integrated development in the field of space technologies in order to increase the level of technological development and competitiveness of joint projects;
18. Instruct the Secretariat to establish cooperation mechanism of the relevant authorities of the Member and Observer States to cooperate in the field of the protection of environment and climate agenda to strengthen the regional and global response to the climate change challenges;
19. Welcome the initiative of the Republic of Uzbekistan, announced at the Astana Summit 2023, to establish a permanent Turkic Environmental Forum at the ministerial level and to plan its first meeting within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties (COP 29) of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) to be held from 11 to 22 November 2024 in Baku;
20. Wish the Government of the Republic of Azerbaijan success in hosting the 29th session of the Conference of the Parties (COP 29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) on 11-22 November 2024 and support the consistent efforts of Azerbaijan in delivering tangible outcomes of the COP29 based on expectations of the parties to the Convention;
21. Express their readiness to engage in promoting the initiative to establish the new global dialogue “Mountains and Climate” in the annual calendar of the UN Climate Change Conference and consider joining the draft Document “Call to action for advancing the Mountain Agenda: mainstreaming mountains within the UNFCCC";
22. Welcome the initiative of Kazakhstan to host the Regional Climate Summit in 2026 under the auspices of the UN and international organizations;
23. Wish the Government of the Republic of Kazakhstan success in hosting the 6th Consultative Meeting of the Heads of States of Central Asia countries in Astana on 9 August 2024;
24. Reiterate their intention to continue joint activity in the field of the defense industry in accordance with the national legislation of the Member States and in this regard instruct relevant bodies of the Member States to take necessary measures;
25. Express deep concern over the catastrophic humanitarian situation in Gaza and condemn indiscriminate targeting of civilians, call for an immediate and permanent ceasefire and provision of unhindered humanitarian aid into Gaza as well as full compliance with international law, including the relevant UN Security Council Resolutions; and further call for a just and lasting settlement to the Israeli- Palestinian conflict on the basis of the two-State solution;
Support the international recognition of an independent, sovereign and contiguous state of Palestine based on pre-1967 lines with East Jerusalem as its capital and welcome the adoption of the UN General Assembly resolution on 10 May 2024 whereby the UN General Assembly determines that the State of Palestine is qualified for membership in the United Nations and should therefore be admitted to membership in the United Nations, and call on all countries, that have not done so yet, to recognize the State of Palestine.
26. Welcome the valuable contributions of Hungary, Turkmenistan and the Turkish Republic of Northern Cyprus to the OTS in their capacity as observers;
27. Commend the continued collaboration and increased synergy among the Turkic cooperation organizations, namely the Parliamentary Assembly of Turkic States (TURKPA), the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY), the Turkic Academy, the Turkic Culture and Heritage Foundation (TCHF), and the Turkic Investment Fund (TIF);
28. The Kyrgyz Republic reaffirmed its readiness to host the 11th Summit of the OTS in Bishkek on 24 October 2024;
29. Consider the proposal of the Kyrgyz Republic on Council of Heads of Government/Vice President;
30. Support the initiative of the Republic of Uzbekistan on charter of the Turkic World and instruct the Secretariat to finalize the draft document for its adoption at the next summit in Bishkek;
31. Welcome Hungary's accession to the Agreement Establishing the Turkic Investment Fund, marking a significant milestone in strengthening economic relations within the OTS.
The Heads of States of OTS extend their gratitude to H.E. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, for his robust and lasting contributions to the unity, solidarity, security and prosperity of the Turkic World, for his firm leadership in strengthening the unified spirit of the OTS, and steering the deliberations of the Shusha Informal Summit of the OTS to a successful conclusion and the warm hospitality of the Government and people of Azerbaijan.
The Secretary General of the OTS is tasked to coordinate the mutual action and joint efforts stipulated in this Declaration.