Mətbuat şərhi 21 may 2015
Avropa İttifaqı Şurasının sədri Donald Tuskun Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə 21 may 2015-ci il tarixində baş tutmuş telefon danışığından sonrakı bəyanatı
Bu səhər mən Prezident Əliyevə və Bakıda baş vermiş ölümcül bina yanğını qurbanlarının ailə üzvləri və yaxınlarına baş sağlığı verdim. Onların hamısına görə ürəyim üzülür. Prezident Əliyevin bu faciəvi hadisəyə görə buğun Riqada Şərq Tərəfdaşlığı Sammitində iştirak edə bilmədiyinə görə təəssüflədiyimlə yanaşı, onun bu ağir dəqiqələrdə öz xalqı ilə olmasının zərurətini anlayıram.
Telefon danışığı zamanı biz həmçinin Şərq Tərəfdaşlığı proqramını və Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında ikitərəfli münasibətləri müzakirə etdik. Biz qarşılıqlı olaraq Tərəfdaşlıq prinsiplərinə sadiqliyimizi və Aİ-Azərbaycan münasibətlərinin davamlı inkişaf etdirmək niyyətimizi bir daha təsdiqlədik. Biz Aİ və Azərbaycan arasında yeni saziş üzrə danışıqların yaxın zamanlarda başlanacağı faktını müsbət qarşıladıq.

Press release 21 May 2015
Statement by President of the European Council Donald Tusk following his phone call with President Aliyev of Azerbaijan, 21 May 2015
This morning I expressed my condolences to President Aliyev and to the families and friends of the victims of the deadly apartment fire in Baku. My heart goes out to all of them. While I regret that this tragic event prevents President Aliyev from attending the Eastern Partnership Summit in Riga today and tomorrow, I understand his need to be with his people at this difficult moment.
During our phone call we also discussed the Eastern Partnership and the bilateral relations between Azerbaijan and the European Union. We reconfirmed the mutual strong commitment to the Partnership and to continue developing EU-Azerbaijan relations. We welcomed the fact that negotiations on a new agreement between the EU and Azerbaijan are about to begin.