Səmərqənddə Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü keçirilib
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Prezident İlham Əliyevi, digər dövlət və hökumət başçılarını qarşıladı.
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Dövlət Başçıları Şurasının iclasını açaraq qonaqları salamladı və çıxış etdi.
Daha sonra Türkmənistan Parlamenti Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxış etdilər.
Dövlətimizin başçısı Zirvə Görüşündə çıxış etdi.
- Hörmətli Şavkat Miromonoviç.
Son 7 ayda üçüncü dəfə qardaş Özbəkistana səfər edirəm. Aprel ayında Özbəkistanda dövlət səfərində olmuşam, sentyabr ayında Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin Zirvə Görüşündə iştirak etmişəm. Bu gün yenidən Səmərqənd şəhərində olmaqdan çox məmnunam.
Bu səfərlər zamanı Özbəkistanda gedən genişmiqyaslı quruculuq işləri ilə yaxından tanış olmaq imkanım olmuşdur. Əldə edilmiş nailiyyətlər münasibətilə qardaşım, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevi və qardaş özbək xalqını təbrik edirəm. Səfərlər zamanı Prezident Şavkat Mirziyoyev ilə apardığım müzakirələr onu göstərir ki, Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələri daha da yüksək səviyyəyə qalxmışdır.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Zirvə Görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə və qonaqpərvərliyə görə Prezident Şavkat Mirziyoyevə minnətdarlığımı bildirirəm.
Qardaş Türkiyəyə bir il ərzində təşkilatımızda uğurlu sədrlik münasibətilə təşəkkür edir, qardaş Özbəkistana sədrliyi dönəmində uğurlar arzulayıram.
Hörmətli həmkarlar, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrlə əlaqələrin bütün sahələrdə möhkəmləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir.
Azərbaycan həmişə türk dünyasının sıx birləşməsinə öz töhfəsini verib və bundan sonra da türk dünyasının birliyi amallarına sadiq qalacaq. 2009-cu ildə Naxçıvan Zirvə Görüşündən başlayaraq təşkilatımız böyük inkişaf yolu keçmişdir.
Türk dünyası 200 milyondan çox insanın yaşadığı geniş bir coğrafiyanı əhatə edir və böyük iqtisadi potensiala, enerji resurslarına, nəqliyyat yollarına və müasir hərbi imkanlara malikdir.
Türk dünyası böyük bir ailədir. Bir-birimizin milli maraqlarını nəzərə alaraq bundan sonra da qarşılıqlı dəstək və həmrəylik göstərməliyik. Siyasi, iqtisadi, ticari, mədəni, nəqliyyat, energetika, rəqəmsal transformasiya, kənd təsərrüfatı, turizm sahələri ilə yanaşı, təhlükəsizlik, müdafiə, müdafiə sənayesi kimi sahələrdə də əməkdaşlığımızı fəallaşdırmalıyıq.
Türk dünyası təkcə müstəqil türk dövlətlərindən ibarət deyil, onun coğrafi sərhədləri daha genişdir. Hesab edirəm ki, Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri olan ölkələrdən kənarda yaşayan soydaşlarımızın hüquqlarının, təhlükəsizliyinin, milli kimliyinin qorunması, onların assimilyasiyaya uğramaması kimi məsələləri artıq təşkilat çərçivəsində daimi əsasda diqqətdə saxlamağın vaxtı gəlib çatmışdır.
Türk dünyasında gənc nəslin yaşadıqları ölkələrdə məktəblərdə öz ana dilində təhsil almaq imkanı olmalıdır. Əfsuslar olsun ki, Azərbaycan dövlətinin hüdudlarından kənarda yaşayan 40 milyon azərbaycanlının əksəriyyəti bu imkanlardan məhrumdur.
Türk dövlətlərindən kənarda yaşayan soydaşlarımızın öz ana dilində təhsil almaları daim təşkilatın gündəliyində olmalıdır. Bu istiqamətdə lazımi addımlar atılmalıdır.
Azərbaycan dövləti xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlıların hüquq və azadlığının, təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə xüsusi diqqət yetirir. Biz acı taleyin hökmü ilə Azərbaycan dövlətindən ayrı düşmüş soydaşlarımızın dilimizi, ənənələrimizi, mədəniyyətimizi qoruyub saxlamaları, azərbaycançılıq ideyalarına sadiq olmaları, öz tarixi Vətənləri ilə əlaqələrin heç vaxt kəsilməməsi üçün səylərimizi davam etdirəcəyik.
Hörmətli həmkarlar, bu həftə Azərbaycan xalqı Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun Ermənistan işğalından azad olunmasının ikinci ildönümünü böyük qürur hissi ilə qeyd etdi. İki il əvvəl biz Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğalına son qoyduq, tarixi ədaləti və beynəlxalq hüququ bərpa etdik. Bununla Azərbaycan həm də BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini özü icra etdi.
Otuzillik işğal bitsə də, onun ağır fəsadları hələ də qalmaqdadır. Azərbaycanın 9 şəhəri və yüzlərlə kəndi Ermənistan tərəfindən yer üzündən silinib. Vaxtilə böyük və çiçəklənən şəhər olmuş Ağdam o dərəcədə dağıdılıb ki, xarici ekspertlər onu “Qafqazın Xirosiması” adlandırırlar. Ermənistan işğal zamanı 67 məsciddən 65-ni yerlə-yeksan edib, qalan 2 məscid isə ciddi zərər görüb və donuz, inək saxlanılması üçün istifadə olunub. Bu, bütün müsəlman dünyasına təhqirdir. İslamofobiya və türkofobiya Ermənistanın rəsmi ideologiyasının bünövrəsini təşkil edir.
Ermənistan işğal zamanı bizim ərazilərimizdə bir milyondan çox mina basdırıb. Vətən müharibəsindən ötən iki il ərzində 270-ə yaxın Azərbaycan vətəndaşı mina partlayışları zamanı həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq işləri aparır. Keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına dönüşü üçün “Böyük Qayıdış” proqramının icrasına başlamışıq. Bu prosesdə Türkiyə şirkətləri podratçı kimi bir çox infrastruktur layihələrində fəal iştirak edirlər. Əziz qardaşım, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan azad edilmiş torpaqlara üç dəfə səfər edib, Şuşada, Füzulidə, Zəngilanda və Cəbrayılda olub.
Mən digər türk dövlətlərinin başçılarını da Qarabağa və Şərqi Zəngəzura dəvət edirəm. Fürsətdən istifadə edərək, mən işğaldan azad edilmiş Füzuli rayonunda Özbəkistan tərəfindən tikiləcək məktəbə və Qazaxıstan tərəfindən inşa olunacaq yaradıcılıq mərkəzinə görə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə və Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevə minnətdarlığımı bildirirəm. Bunlar Azərbaycan-özbək və Azərbaycan-qazax xalqları arasında olan qardaşlığın təzahürüdür.
İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından iki il keçməsinə baxmayaraq, Ermənistan sərhəddə hərbi təxribatlarını davam etdirir. Son olaraq sentyabr ayında Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistanın hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün qətiyyətli əks-hücum əməliyyatına başlamağa məcbur oldu.
Ermənistan dünya ictimai rəyini çaşdırmaq üçün əsassız olaraq Azərbaycanı hərbi təcavüzdə günahlandırmağa çalışır. Bu əsassız iddiaları qəti şəkildə rədd edirik. Biz öz torpaqlarımızda vuruşmuşuq və Ermənistan ordusunu məğlub edərək onları əzəli torpaqlarımızdan qovmuşuq. Biz bu gün də Azərbaycan-Ermənistan sərhədi istiqamətində öz doğma torpaqlarımızdayıq.
Oktyabr ayında Praqada və Soçidə qəbul edilmiş birgə bəyanatlarda Azərbaycan və Ermənistan bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini rəsmən tanıdı. Bu, bir daha onu göstərir ki, Qarabağ münaqişəsi tarixdə qaldı.
İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələri bölgə üçün yeni imkanlar açır. Azərbaycan Zəngəzur dəhlizinin yaradılmasını fəal şəkildə təşviq edir və dəhlizlə bağlı öz ərazisində genişmiqyaslı fəaliyyət həyata keçirir. Zəngəzur dəhlizinin açılmasından bütün region ölkələri faydalanacaq.
Əziz dostlar, biz Bağdad Amreyevin Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi kimi fəaliyyətini yüksək qiymətləndiririk. Türk dünyasının birliyinə verdiyi töhfə və xidmətləri nəzərə alınaraq, Bağdad Amreyev Azərbaycanın yüksək dövlət mükafatı olan “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmiş və oktyabr ayının 21-də bu orden mənim tərəfimdən ona təqdim edilmişdir. Bir daha təbrik edirəm.
Çıxışımın sonunda bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, biz Özbəkistanı bu Zirvə Görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbrik edirik, türk dünyası xalqlarına sülh, rifah, xoşbəxtlik arzulayırıq. Sağ olun.
Sonra Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov, Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban, Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Bağdad Amreyev və Təşkilatın yeni Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev çıxış etdilər.

Samarkand hosts 9th Summit of Organization of Turkic States
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev welcomed President Ilham Aliyev and other heads of state.
Then a group photo was taken.
Opening the meeting of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev greeted the guests and made a speech.
Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov and President of Turkiye Recep Tayyip Erdogan then made speeches.
The President of Azerbaijan made a speech at the Summit.
-Dear Shavkat Miromonovich,
Dear Heads of State and Government,
I am visiting brotherly Uzbekistan for the third time in the last seven months. In April, I paid a state visit to Uzbekistan and in September I participated in the Summit of the Member States of the Shanghai Cooperation Organization. I am very happy to be in Samarkand again today.
During these visits, I had the opportunity to see the large-scale construction work in Uzbekistan. I congratulate my brother, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and brotherly Uzbek people on the achievements made. During the visits, the discussions I had with President Shavkat Mirziyoyev show that Azerbaijan-Uzbekistan relations have risen to a higher level.
I would like to express my gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for the organization of the Summit of the Organization of Turkic States at a high level and for the hospitality.
I would also like to thank brotherly Turkiye for the successful chairmanship of our organization for the past year and wish success to brotherly Uzbekistan during its upcoming chairmanship.
The strengthening of relations with Member States of the Organization of Turkic States in all fields is one of the top priorities of Azerbaijan's foreign policy.
Azerbaijan has always contributed to the close unity of the Turkic world and will continue to be committed to the goals of unity of the Turkic world.
Starting from the Nakhchivan Summit of 2009, our organization has covered a long path of development.
The Turkic world covers a vast geography inhabited by more than 200 million people and has great economic potential, energy resources, transportation routes and advanced military capabilities.
The Turkic world is a large family. Taking each other's national interests into account, we must continue to show mutual support and solidarity.
In addition to the political, economic, commercial, cultural, transport, energy, digital transformation, agriculture and tourism, we should also activate our cooperation in the fields of security, defense and defense industry.
The Turkic world does not consist of independent Turkic states only, its geographical boundaries are broader. I believe that the time has come to permanently keep in mind, within the framework of the organization, issues such as preventing the assimilation and protecting the rights, security and national identity of our compatriots living beyond the countries that are members of the Organization of Turkic States.
The young generation of the Turkic world should have the opportunity to study in their mother tongue in the countries of their residence. Unfortunately, majority of the 40 million Azerbaijanis living outside Azerbaijan are deprived of these opportunities.
Education of our compatriots living outside Turkic states in their mother tongue should always be on the agenda of the organization. Necessary steps should be taken in this direction.
The state of Azerbaijan pays special attention to the protection of the rights, freedoms and security of Azerbaijanis living abroad. We will continue our efforts so that our compatriots, who were separated from the state of Azerbaijan due to bitter fate, preserve our language, traditions, and culture, remain loyal to the ideas of Azerbaijanism, and never cut ties with their historical homeland.
This week, the Azerbaijani people proudly celebrated the second anniversary of the liberation of Karabakh and Eastern Zangazur from Armenian occupation. Two years ago, we put an end to the 30-year occupation of Azerbaijani lands, restored historical justice and international law. By doing that, Azerbaijan also itself implemented the relevant resolutions of the UN Security Council.
Although the 30-year occupation is over, its severe consequences are still there. Nine cities and hundreds of villages of Azerbaijan were wiped off the face of the earth by Armenia. Aghdam, once a large and prosperous city, has been destroyed to an extent that foreign experts call it the Hiroshima of the Caucasus. During the occupation, Armenia destroyed 65 out of 67 mosques, while the remaining two mosques were seriously damaged and used to keep pigs and cows. This is an insult to the entire Muslim world. Islamophobia and Turkophobia form the basis of Armenia’s official ideology.
During the occupation, Armenia planted more than a million landmines in our territories. In the two years since the end of the Patriotic War, about 270 Azerbaijani citizens have been killed or seriously injured in mine explosions.
Azerbaijan is carrying out large-scale reconstruction work in the territories liberated from occupation. We have started the implementation of the “Great Return” program to return former internally displaced persons to their native lands.
Turkish companies are actively involved in many infrastructure projects in this process as contractors. My dear brother, President Recep Tayyip Erdogan visited the liberated territories three times and has been to Shusha, Fuzuli, Zangilan and Jabrayil.
I am also inviting the heads of other Turkic states to Karabakh and Eastern Zangazur. Using this opportunity, I express my gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev for the school to be built by Uzbekistan and the creativity centre to be built by Kazakhstan in the liberated Fuzuli district. These are the manifestations of brotherhood between Azerbaijani-Uzbek and Azerbaijani-Kazakh peoples.
Although two years have passed since the end of the Second Karabakh War, Armenia continues to commit military provocations on the border. In the latest one, in September, the Armed Forces of Azerbaijan had to launch a resolute counter-offensive operation to repel yet another military provocation by Armenia.
In order to misguide the world public opinion, Armenia is trying to baselessly accuse Azerbaijan of military aggression. We categorically reject these groundless claims. We fought on our lands, defeated the Armenian army and expelled them from our ancestral lands. Today, we are also in our native lands in the direction of the Azerbaijan-Armenia border.
In October, Azerbaijan and Armenia officially recognized each other’s sovereignty and territorial integrity by joint statements adopted in Prague and Sochi. It once again demonstrates that the Karabakh conflict was left in the past.
The results of the Second Karabakh War create new opportunities for the region. Azerbaijan actively promotes the establishment of the Zangazur Corridor and carries out large-scale activities related to the corridor in its territory. All countries from the region will benefit from the opening of the Zangazur corridor.
We highly appreciate Baghdad Amreyev's activity as Secretary General of the Organization of Turkic States. In recognition of his contributions to the unity of the Turkic world, Baghdad Amreyev has received a high state award of Azerbaijan, the “Dostlug” Order, which was presented to him by me personally on 21 October.
In conclusion, we once again congratulate Uzbekistan for the organization of the Summit at a high level and wish peace, prosperity and happiness to the Turkic peoples.