Mətbuat şərhi 22 yanvar 2025
Azərbaycan Respublikası və Lüksemburq Böyük Hersoqluğu Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
22 yanvar 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Lüksemburq Böyük Hersoqluğu Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Lüksemburq nümayəndə heyətinə isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin Siyasi departamentinin rəhbəri Veronik Dokendorf rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan və Lüksemburq arasında siyasi sahədə əlaqələr müzakirə olunub, davamlı siyasi dialoqun saxlanılması üçün qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Daha sonra iqtisadiyyat, energetika, nəqliyyat və humanitar sahələrdə, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün müvafiq müqavilə-hüquq bazasının inkişafının önəmi qeyd olunub.
Nazir müavini F.Rzayev ölkəmizin iqlim diplomatiyası səyləri, Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, sessiya çərçivəsində əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Görüşdə postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Tərəflər arasında həmçinin regional və beynəlxalq məsələlər, eləcə də birgə maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press Release on Political Consultations Between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign and European Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg
On January 22, 2025, the next round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign and European Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg was held in Baku.
The Azerbaijani delegation was led by Fariz Rzayev, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Luxembourg delegation was headed by Véronique Dokkendorf, the Head of the Political Department of the Ministry of Foreign and European Affairs of Luxembourg.
During the consultations, the political relations between Azerbaijan and Luxembourg were discussed, with an emphasis on the importance of maintaining continuous political dialogue through mutual visits and meetings within the framework of international events. Further discussions were held on the current status and development prospects of cooperation in the fields of economy, energy, transport, humanitarian affairs, and within international organizations.
The importance of developing the relevant legal framework to expand cooperation in various fields was highlighted.
Deputy Minister Fariz Rzayev shared information on Azerbaijan's climate diplomacy efforts, Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), and the achievements attained during the session.
The meeting also included a detailed discussion on the post-conflict situation in the region, the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the steps taken by Azerbaijan to establish lasting peace in the region, the landmine problem in the liberated territories, and the large-scale reconstruction and restoration efforts being carried out there.
Furthermore, the parties exchanged views on regional and international issues, as well as other topics of mutual interest.