Mətbuat şərhi 14 sentyabr 2022
Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makron Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib
Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makron sentyabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon danışığı zamanı Fransa Prezidenti Ermənistan-Azərbaycan sərhədində baş vermiş insidentlə əlaqədar narahatlığını ifadə etdi.
Dövlətimizin başçısı bu genişmiqyaslı təxribatlara görə məsuliyyətin bilavasitə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü və Azərbaycan tərəfindən cavab tədbirlərinin görüldüyünü diqqətə çatdırdı.
Həmçinin telefon danışığı əsnasında regionda davamlı sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması, sülh gündəliyinin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Dövlətimizin başçısı Fransanın təşəbbüsü ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının gündəliyinə Ermənistanla Azərbaycan arasında sərhəddə yaranmış gərginlik məsələsinin çıxarılacağına toxunaraq, bu müstəvidə müzakirələrin obyektiv əsaslarla aparılmasının vacibliyini bir daha diqqətə çatdırdı.

Press release 14 September 2022
President of the French Republic Emmanuel Macron made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
On 13 September, President of the French Republic Emmanuel Macron made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the telephone conversation, the French President expressed his concern about the latest incident on the Armenia-Azerbaijan border.
The President of Azerbaijan pointed out that responsibility for the large-scale provocation rested squarely with the political and military leadership of Armenia and that Azerbaijan was taking retaliatory measures.
During the conversation, the parties also emphasized the importance of ensuring sustainable peace and security in the region and continuing the peace agenda.
Touching upon the issue of border tensions between Armenia and Azerbaijan being put on the agenda of the UN Security Council at the initiative of France, President Ilham Aliyev reiterated the significance of conducting discussions at this level on an objective basis.