Mətbuat şərhi 07 aprel 2022
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Brüsseldə keçirilən üçtərəfli görüşün yekunları ilə bağlı jurnalistlərin suallarını cavablandırıb
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel aprelin 6-da Brüsseldə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan ilə keçirilən üçtərəfli görüşün yekunları ilə bağlı jurnalistlərə müsahibə verib.
AZƏRTAC müsahibəni təqdim edir.
Jurnalistləri salamlayan Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel dedi: Axşamınız xeyir. Elə indicə biz Prezident İlham Əliyev və baş nazir Nikol Paşinyanla gözəl və çox səmərəli görüş keçirdik. Cənubi Qafqazda sabitlik, təhlükəsizlik və inkişaf Avropa İttifaqı üçün olduqca mühümdür. Ona görə də biz bütün müsbət səyləri, etimadyaratma tədbirlərini dəstəkləməklə məşğuluq və bu gecə böyük bir irəliləyişə nail olduq. Bu isə o deməkdir ki, biz hamımız birlikdə sülh danışıqları üçün konkret prosesə başlamağa, mümkün sülh sazişini hazırlamağa və bu saziş üçün bütün zəruri elementləri həll etməyə qərar vermişik. Biz, həmçinin həssas məsələ olan delimitasiya ilə bağlı işçi qrupu, birgə komissiya ilə bağlı razılığa gəldik. Əminəm ki, növbəti həftələrdə əldə olunacaq tərəqqini nəzərdən keçirmək üçün bizim aramızda güclü kommunikasiya və koordinasiya olacaq.
-Cənab Prezident, sizcə, sülh sazişinin imzalanması nə qədər çəkər?
- Bunu proqnozlaşdırmaq çətindir. Amma dekabrda Brüsseldə hər iki liderlə ilk şəxsi görüş zamanı mən hiss etdim ki, maraqlı bir addım atıldı, tərəflər bir-birini dinləməyə və bir-birini narahat edən məsələləri, həmçinin prioritetləri, hər iki tərəf üçün həssas olan məsələləri daha yaxşı anlamağa meyilli idilər. Bu, birinci vacib element idi. Bu arada, mənim hər iki liderlə müntəzəm telefon danışıqlarım olub. Biz bu axşamkı görüşə çox hazırlaşmışıq. Biz buna vaxt ayırdıq. Bilirsiniz ki, nahardan əvvəl mənim hər iki liderlə ikitərəfli görüşüm oldu. Səmimi desəm, düşünürəm ki, biz çox gərgin çalışırıq, irəliləyiş var. Hər iki tərəfdə olan çağırışları və çətinlikləri gözardına vurmuram. Lakin hesab edirəm ki, irəliləyişə nail olmaq, əməkdaşlıq etmək, prioritetləri, birlikdə ata biləcəyimiz konkret addımları müəyyənləşdirmək üçün ortaq iradə var.
– Cənab Prezident, deyə bilərik ki, biz sülh sazişinə yaxınlaşırıq?
- Əminəm ki, bu gecə biz düzgün istiqamətdə mühüm bir addım atdıq. Əlbəttə, bu, hər şeyin həll olunduğu anlamına gəlmir. Lakin bu o deməkdir ki, biz irəliləyişə nail olmuşuq. Çünki biz ortaq məxrəcə gəlmək, bütün regionda sülhü, təhlükəsizliyi və sabitliyi təmin etmək üçün ümid edirəm ki, mümkün qədər tez bir zamanda dayanıqlı razılaşma əldə etmək məqsədilə vacib elementlərin nədən ibarət olduğunu daha yaxşı başa düşürük. Təşəkkür edirəm.

President of European Council responds to media’s questions on results of trilateral meeting in Brussels
On April 6, President of the European Council Charles Michel was interviewed by journalists on the results of the trilateral meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
AZERTAC presents the interview.
Welcoming the journalists, President of the European Council Charles Michel said: The stability, security, prosperity in the South Caucasus are extremely important. That is why we are engaged in order to support the positive effects, in order to support also all the confidence–building measures and we made tonight a lot of progress. It means that we have decided altogether to launch concrete process for peace talks that to prepare possible peace treaty and to address all the necessary elements for such a treaty. We have also agreed on a working group, a joint committee in order to address the delimitation which is sensitive. And I am confident that in the following weeks we will maintain very strong channel of communication in order to be able to review the progress that will be made in the following weeks.
-Mr. President, how long can it take to sign a peace treaty?
-It is difficult to predict but I felt in December when we had first meeting in Brussels in person with both leaders that an interesting step was taken. It was a wise decision to listen to each other, to understand better what other concerns, what other priorities, what are also the sensitive topics on both sides. It was a first important element. In the meantime, I had on regular basis phone calls with both leaders. We prepared a lot this meeting that took place tonight. We took time you know that I had bilateral meetings in person with both of them before the dinner. And honestly I feel that we are working very hard, we are making progress. I do not underestimate the challenges, the difficulties on both sides but I feel there is a common will to make progress, there is a common will to cooperate, there is a common will to identify what are the priorities and what are the concrete steps that we will be able to make together.
Mr. President, could we say that we are getting closer to peace agreement?
-I am confident that tonight we took an important step in the right direction. It does not mean that everything is solved, of course. But it means that we made progress, because we understand better what are the possible elements in order to converge, in order to be able to reach, I hope as soon as possible, a sustainable agreement in order to guarantee peace, security and stability in all that region.