Soçidə Azərbaycan Prezidentinin Rusiya Prezidenti və Ermənistanın baş naziri ilə görüşü olub
Oktyabrın 31-də Soçidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşü olub.
Görüşdə çıxış edən Rusiya Prezidenti Vladimir Putin dedi:
- Hörmətli həmkarlar, bu gün biz üç sessiyadan ibarət danışıqlar apardıq. Əvvəlcə Ermənistan nümayəndə heyəti ilə, sonra isə Ermənistanın baş naziri ilə təkbətək danışdıq. Daha sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə və Azərbaycan Prezidenti ilə təkbətək danışdıq və sonra iki saat, bəlkə də bir qədər artıq müddətdə üçlükdə söhbət etdik. Bizim ümumi fikrimizə görə bu görüş çox faydalı oldu. Məncə bu görüş bəzi prinsipial məsələlər barədə gələcəkdə mümkün razılaşmalar üçün çox yaxşı ab-hava yaratdı.
Bu gün biz birgə Bəyanatı razılaşdırdıq. Açıq deməliyəm, hər şeyi razılaşdırmaq mümkün olmadı. Əvvəlcədən mütəxəssislər səviyyəsində işlənmiş mətndən bəzi hissələri çıxarmalı olduq. Bununla belə, mən ümumi rəylə razıyam ki, görüş faydalı oldu və bu, bütövlükdə vəziyyətin nizamlanması istiqamətində sonrakı addımlar üçün şərait yaradır. Özü də mən bütövlükdə deyəndə həm yaxın keçmişə aid cari hadisələri, həm də iki il bundan əvvəl baş vermiş hadisələri nəzərdə tuturam. Hər halda o vaxt biz prinsipial məsələlər barədə razılığa gəlməyə nail olduq. Bugünkü diskussiya onu göstərir ki, biz bütün ölkələrimizin gələcəyi barədə də razılığa gələ bilərik. Mən bizim bütün ölkələr dedikdə həm Rusiyanı, həm Azərbaycanı, həm Ermənistanı, həm də bütün region ölkələrini nəzərdə tuturam. Ona görə ki, bu ərazidə yaşayan bütün xalqlar münasibətlərin normallaşmasında maraqlıdırlar. Rusiya öz tərəfindən, qəti və hərtərəfli nizamlamaya nail olmaq üçün nə mümkündürsə edəcək.
Çox sağ olun. Mən öz həmkarlarıma – həm Ermənistanın baş nazirinə, həm də Azərbaycanın Prezidentinə təşəkkür etmək istəyirəm ki, siz Rusiyaya, Soçiyə gəlməyə və bugünkü diskussiyanı aparmağa razılaşdınız. Razılaşdığımız kimi biz əlaqə saxlayacağıq, bu dialoqu və uzun müddət davam edən bu münaqişəyə nöqtə qoymaq üçün zəruri həllərin axtarışını davam etdirəcəyik.

President of Azerbaijan met with President of Russia and Prime Minister of Armenia in Sochi
A meeting of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev with President of the Russian Federation Vladimir Putin, and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan has been held in Sochi.
Addressing the meeting, President of Russia Vladimir Putin said:
-Dear colleagues, we have held three negotiating sessions today. First, with the Armenian delegation, then face to face with the Armenian Prime Minister. Then we had a meeting with the Azerbaijani delegation and face to face with the President of Azerbaijan, and then for two hours, perhaps even a little longer, the three of us had a discussion. In our common opinion, it was a very useful meeting. I believe it has created a very good atmosphere for possible future agreements on certain fundamental issues.
We agreed on a joint statement today. I have to say quite frankly that not everything has been agreed upon. Some things had to be removed from the text previously worked out at the level of specialists. However, I do agree with the overall assessment that the meeting was useful and that it creates the conditions for further steps towards resolving the situation as a whole. Moreover, when I speak in general, I mean both the current events of the recent past and the events that took place two years ago. We did manage to agree on fundamental issues then. And today's discussion suggests that we can also agree on the future of our all countries. When I refer to our countries, I mean Russia, Azerbaijan, Armenia, and indeed all the countries of the region. Because all the peoples who live in this territory are interested in relations being normalized. Russia, for its part, will do everything to ensure that a final and comprehensive settlement is reached.
Thank you very much. I want to thank my colleagues, both the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan, for agreeing to come to Russia, to Sochi, and to have this discussion today. As agreed, we will stay in touch, we will continue this dialogue and will continue to search for the solutions that are necessary in order to put an end to this long-lasting conflict.