Mətbuat şərhi 13 may 2019
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 13-də Brüsseldə Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Donald Tusk ilə görüşüb.
AZƏRTAC-ın xüsusi müxbiri xəbər verir ki, əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
Görüşdə Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Ölkəmizin Avropa İttifaqı üçün etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş olduğunu qeyd edən Donald Tusk Azərbaycanın regiondakı rolunun Avropa İttifaqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında münasibətlər çox uğurla inkişaf edir və ölkəmiz bu əlaqələrin genişlənməsinə böyük önəm verir.
Dövlətimizin başçısı Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Donald Tuska Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi barədə məlumat verdi.
Görüşdə ötən il Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında imzalanmış “Tərəfdaşlıq prioritetləri” sənədinin əhəmiyyəti vurğulandı, həmçinin tərəflər arasında üzərində danışıqlar aparılan tərəfdaşlıq sazişi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı. Söhbət zamanı Azərbaycanın istər Şərq Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində və istərsə də ikitərəfli formatda Avropa İttifaqı ilə yaxından əməkdaşlığı xüsusi qeyd olundu.

Press release 13 May 2019
Describing Azerbaijan as a reliable and responsible partner for the European Union, Donald Tusk noted that the EU highly appreciates Azerbaijan`s role in the region.
President Ilham Aliyev described the development of Azerbaijan-EU relations as very successful, adding that the country attaches great importance to the expansion of these ties.
The head of state informed President of the European Council Donald Tusk of the ongoing negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
They stressed the importance of the Partnership Priorities document signed between Azerbaijan and the European Union last year, and exchanged views over the ongoing negotiations on a partnership agreement between the sides. Azerbaijan`s close cooperation with the European Union both within the Eastern Partnership Program and in the bilateral format was emphasized.