Nazir Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının xüsusi nümayəndəsini qəbul edib
13 fevral tarixində Xarici İşlər naziri Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
T.Klaar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı faydalı müzakirələrin aparıldığını bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi prosesinin hazırkı vəziyyəti, o cümlədən cari ilin 28-30 yanvar tarixlərində Cenevrədə Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsinin iştirakı ilə baş tutmuş görüşü və aparılmış müzakirələr haqqında qarşı tərəfi məlumatlandırdı. Habelə, nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin Helsinki Yekun Aktının prinsipləri əsasında tezliklə həllinin substantiv aspektləri üzrə ətraflı müzakirələrin əhəmiyyətini vurğuladı.
Həmçinin görüş zamanı Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı əməkdaşlığının gündəliyində duran müxtəlif məsələlər, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Minister Elmar Mammadyarov met with the European Union Special Representative
On February 13, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by the European Union Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
Toivo Klaar noted his meeting with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and said that fruitful discussions took place at the meeting.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the current status of the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, including the meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office in Geneva on 28-30 January, 2020 and its outcomes. Also Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of detailed discussions on the substantive aspects of early conflict resolution on the basis of the principles of Helsinki Final Act.
The sides also exchanged their views on the various issues of the cooperation agenda of Azerbaijan and the European Union relations, as well as the other issues of mutual interest.