Mətbuat şərhi 06 avqust 2024
Mətbuat katibinin müavini Vasif Əliyevin Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə keçmiş xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın ölkəmiz ilə bağlı verdiyi müsahibədə yer alan bəzi iddialara dair medianın sualına cavabı
Sual: Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə keçmiş xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar “JAM news” media resursuna verdiyi 4 avqust tarixli müsahibə zamanı “Qarabağ ermənilərinin” geri qayıtmasının Azərbaycanın öhdəliyi olduğunu, Ermənistandan zorla qovulmuş azərbaycanlıların geri qayıtmasının Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin nəticəsindən asılı olduğunu, “Qarabağ ermənilərinin” məsələsinin xüsusi hal olduğunu bildirib. Avropa İttifaqı nümayəndəsinin bu fikirlərinə dair şərhinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə keçmiş xüsusi nümayəndəsi, Avropa İttifaqının Özbəkistandakı səfiri təyin edilmiş Toivo Klaarın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən könüllü əsasda Ermənistana və əvvəllər yaşadıqları digər ölkələrə miqrasiya etmiş ermənilərin qayıtması məsələsini xüsusi hal kimi nəzərdən keçirməsi, indiki Ermənistan ərazisindən zorla qovulmuş azərbaycanlıların qayıdış hüququnu şərtləndirməsi qəbuledilməzdir. Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz doğma torpaqlarına geri dönməsi üçün müvafiq şərait yaradılması Ermənistanın öhdəliyidir və beynəlxalq ictimaiyyət bu öhdəliyin yerinə yetirilməsini tələb etməlidir.
Azərbaycan tərəfinin dəfələrlə erməni sakinlərin öz evlərində qalması və onların geri qayıtması üçün müraciətlər etməsinə baxmayaraq, ermənilərin suveren Azərbaycan ərazilərinə geri dönmək niyyətində olmadığı səfir təyin edilmiş Toivo Klaara yaxşı məlumdur.  Bu xüsusda, Azərbaycan tərəfi yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət edən erməni əsilli şəxslərin Azərbaycana qayıtması niyyətinə hörmətlə yanaşır.
Vəzifədən gedən ərəfədə səlahiyyətlərinə aid olmadan bu kimi qərəzli açıqlamalar verməsi ilk növbədə Aİ rəsmisinin təmsil etdiyi qurumun reputasiyasına vurduğu növbəti zərbədir.

Press release 06 August 2024
Response by Deputy Spokesperson Vasif Aliyev to the media inquiry regarding some claims related to our country in the interview of Toivo Klaar, the former special representative of the European Union for the South Caucasus
Question: The former special representative of the European Union for the South Caucasus, Toivo Klaar, during his 4 August interview with the media resource “JAM news”, said that the return of the “Armenians of Karabakh” is the responsibility of Azerbaijan, that the return of the forcibly expelled Azerbaijanis from Armenia depends on the results of the Azerbaijan-Armenia normalization process, that the issue of the “Armenians of Karabakh” is a specific question. We would like to know your view on these points of the representative of the European Union.
Answer: It is unacceptable for Toivo Klaar, the former special representative of the European Union for the South Caucasus, and the appointed ambassador of the European Union to Uzbekistan, to consider as a special case the issue of the return of Armenians voluntarily migrated from the Karabakh region of Azerbaijan to Armenia and other countries where they previously lived, and to condition the right of return of Azerbaijanis forcibly expelled from the territory of current Armenia. It is Armenia’s obligation to create appropriate conditions for the safe and dignified return of Azerbaijanis expelled from Armenia to their native lands, and the international community must demand the fulfillment of this obligation.
Ambassador-appointed Toivo Klaar is well aware that despite repeated appeals by the Azerbaijani side for the Armenian residents to stay in their homes and to return back, Armenians have no intention to return to the sovereign territories of Azerbaijan. In this regard, the Azerbaijani side respects the intention of returning to Azerbaijan only of those persons of Armenian origin who respect the territorial integrity and sovereignty of our country.
On the eve of leaving the office, an EU official’s such biased statements beyond its authority, first and foremost, is another blow to the reputation of the institution he represents.