Mətbuat şərhi 07 may 2018
Avropa İttifaqı-Azərbaycan Parlament Əməkdaşlıq Komitəsinin üzvləri - Avropa Parlamentinin Finlandiyadan olan deputatı, Yaşıllar qrupunun təmsilçisi Heydi Hautala, Avropa üçün Liberal və Demokratların Alyansının üzvü Anneli Yaateenmaki, komitənin katibi Florian Karmona, Avropa üçün Liberal və Demokratların Alyansının müşaviri Egle Kropaite və Avropa Mühafizəkarlar və İslahatçılar Qrupunun müşaviri Elise Kulegem Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində məcburi köçkünlərlə görüşüblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov və Zəngilan Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Ramiz Həsənov nümayəndə heyətinə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində uzun illərdir ki, məcburi köçkün vəziyyətində yaşayan soydaşlarımız üçün Azərbaycan dövləti tərəfindən yaradılan hərtərəfli şəraitlə yerində tanış olmaq məqsədilə görüşə gəldiklərinə görə təşəkkür ediblər. Bildirilib ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Azərbaycan Ermənistanın hərbi təcavüzünə məruz qalıb. Nəticədə ərazimizin 20 faizi - tarixi torpaqlarımız olan Dağlıq Qarabağ və ətrafdakı 7 rayon işğal olunub. Bu ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti aparılıb və bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb.
Sonra qonaqlar məhəllədəki 540 şagird yerlik 33 saylı Zəngilan rayon tam orta məktəbdə olublar. Məktəbin müəllim kollektivi ilə söhbət əsnasında qonaqlara bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində yaradılan Azərbaycan modeli artıq nüfuzlu beynəlxalq qurumlar tərəfindən də təqdir olunur. Qeyd edilib ki, bu məhəllədə 974 məcburi köçkün ailəsi müvəqqəti məskunlaşıb və ərazilərimiz işğaldan azad edildikdən sonra onlar öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlar. Burada yeni mənzillərlə təmin olunan məcburi köçkünlər də əvvəllər yataqxanalarda məskunlaşmışdılar. İndiyədək daha ağır vəziyyətdə yaşayan soydaşlarımızın mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması məqsədilə respublikanın müxtəlif ərazilərində bu cür bütün zəruri sosial-texniki infrastruktura malik 97 müasir tipli qəsəbə salınıb, 265 min nəfər bu qəsəbələrə köçürülüb. Doğma yurdlarını tərk etmiş bu insanların bütün problemlərinin həllini Azərbaycan hökuməti öz üzərinə götürüb.
Məcburi köçkünlər Azərbaycan dövləti tərəfindən onlar üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, lakin bununla belə, öz doğma torpaqlarına qayıtmaq istədiklərini bildiriblər.

Press release 07 May 2018
Members of EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee hail Azerbaijan’s efforts to improve living conditions of refugees and IDPS
A delegation of EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee has hailed Azerbaijan’s efforts to improve social conditions of refugees and internally displaced persons and to address their housing problems, as they met with refugees and IDPs in Masazir settlement of Absheron district.
The EU delegation included Finnish Member of the European Parliament and representative of Greens/EFA Group Heidi Hautala, member of the Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe Anneli Jäätteenmäki, secretary of the Committee Florian Carmona and Advisor to the European Conservatives and Reformers Group Else Kulegem.
They were accompanied by deputy chairman of Azerbaijan`s State Committee for Refugees and IDPs Fuad Huseynov and head of Zangilan Region Executive Authority Ramiz Hasanov. They thanked the EU delegation for their visit which aimed at getting acquainted with social conditions of the citizens who have been living as IDPs for many years as a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
They highlighted the causes and consequences of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and strongly condemned the fact that Azerbaijan was subjected to military aggression by Armenia.
They said that 20% of Azerbaijan's territory, in particular Nagorno-Karabakh and 7 surrounding regions were occupied, the policy of ethnic cleansing was conducted in these areas and over one million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons.
Then the EU delegation visited Zangilan secondary school N 33 and spoke with teachers there.
The EU delegation were informed about the fact that in order to improve the living conditions of refugees and IDPs living in difficult conditions, 97 modern-type settlements equipped with all necessary social and technical infrastructure have been built in various parts of the country and 265,000 people have been relocated to these settlements.