Mətbuat şərhi 21 oktyabr 2022
12 oktyabr 2022-ci il tarixində Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi Ermənistan tərəfindən 16 sentyabr 2022-ci il tarixində təqdim olunan yeni halların 7 dekabr 2021-ci il tarixli qərarda göstərilən tədbirləri dəyişdirmək üçün yetərli olmadığını bəyan edərək, Azərbaycana qarşı verilmiş vəsatəti rədd edib.
Bu qərar, hər bir saxlanılan ermənilərə Məhkəmənin əvvəlki qərarına tam uyğun olaraq münasibət göstərilməsi, eləcə də saxlanılan şəxslərlə insani və ayrı-seçkilik olmadan rəftar edilməsi barədə Azərbaycanın beynəlxalq və milli öhdəliklərinə uyğundur.
Bununla belə, Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu tərəfindən 17 sentyabr və 2 oktyabr 2022-ci il tarixlərində elan edildiyi kimi, sosial şəbəkələrdə anonim şəkildə yayılan, Azərbaycan hərbçilərinin qanunsuz hərəkətləri kimi iddia edilən video görüntülərlə bağlı hazırda ətraflı təhqiqat aparılır. Əvvəlki dövrdə yayılan və təsdiqini tapmış bəzi video görüntülərlə bağlı cinayət işləri açılaraq təqsirkar şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi təmin edilib.
Bunun əksinə, Ermənistan Azərbaycan hərbçilərinə və mülki şəxslərə qarşı bu günədək törədilmiş çoxsaylı hərbi cinayətlərə və digər qanunsuz əməllərə görə, o cümlədən, üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra Azərbaycanda 1400-dən artıq yeni minaların yerləşdirilməsində, həmçinin bu günlərdə ikinci ildönümü anılan Gəncə kimi mülki əhalinin sıx yaşadığı şəhərlərə 44 günlük müharibə ərzində amansız raket zərbələrinin endirilməsində təqsirkar şəxsləri məsuliyyətə cəlb etmək üçün heç bir addım atmayıb.
Həm Azərbaycan, həm də beynəlxalq müşahidəçilər, o cümlədən, Avropa Şurasının xüsusi məruzəçisi və Aİ-nin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi dəfələrlə Ermənistanın hərbi qulluqçuları tərəfindən hərbi cinayətlərin törədilməsinə işarə edən və sosial şəbəkələrdə geniş yayılmış video görüntüləri araşdırmağa və təqsirkar şəxsləri məsuliyyətə cəlb etməyə çağırıb. Beynəlxalq ictimaiyyət bu əməllərə görə Ermənistanı məsuliyyətə cəlb etməlidir.
Azərbaycan davam edən sülh prosesinə və danışıqlara, habelə beynəlxalq hüquq çərçivəsində bütün insanların hüquqlarının qorunmasına sadiq qalır.

Press release 21 October 2022
On October 12, 2022, the International Court of Justice declared that the circumstances presented by Armenia on September 16, 2022 were not sufficient to modify the measures specified in the Court’s Order dated December 7, 2021, and denied the application made against Azerbaijan.
This decision aligns with Azerbaijan’s commitment to treat any Armenian detainees in full compliance with the Court’s previous Order, as well as with its international and domestic obligations to treat detainees humanely and without discrimination.
Also, as announced by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan on 17 September 2 October 2022, a detailed investigation is currently being conducted in relation to video images that have been circulated anonymously on social media, allegedly showing the illegal actions of Azerbaijani military personnel. Several criminal investigations have been opened in connection with previous video images that were verified, and those responsible were held accountable.
By contrast, no steps have been taken by Armenia to prosecute those who committed numerous war crimes and are responsible for other illegal acts against Azerbaijani military personnel and civilians. This includes planting over 1,400 new landmines in the territory of Azerbaijan since the Trilateral Statement was signed, and the relentless rocket attacks on densely populated civilian cities like Ganja during the 44-Day War, the second anniversary of which was commemorated recently.
Both Azerbaijan and international observers, including the Special Rapporteur of the Council of Europe and the EU Special Representative for the South Caucasus, have repeatedly called on Armenia to investigate the video images widely distributed on social media that indicate war crimes committed by its military personnel, and bring the perpetrators of war crimes to justice. The international community must hold Armenia accountable for these actions.
Azerbaijan remains committed to the ongoing peace process and negotiations, as well as to the protection of the rights of all people within the framework of international law.