Mətbuat şərhi 14 may 2023
Brüsseldə işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin mayın 14-də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel ilə görüşü olub.
Görüşdə dövlətimizin başçısı Brüsselə səfərə dəvətə görə Avropa İttifaqı Şurasının Prezidentinə təşəkkürünü bildirdi.
Hər iki tərəf Azərbaycan və Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinin Brüssel formatının bərpası ilə bağlı məmnunluqlarını ifadə etdilər. Prezident İlham Əliyev Şarl Mişelə bu istiqamətdə göstərdiyi səylərə görə minnətdarlığını bildirdi.
Söhbət zamanı son aylar ərzində Azərbaycan-Ermənistan münasibətləri ilə bağlı baş verən hadisələr, Vaşinqton danışıqları, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində vəziyyət, habelə bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın iştirakı ilə keçiriləcək üçtərəfli görüşün gündəliyi müzakirə olundu.

Ilham Aliyev met with President of European Council Charles Michel in Brussels
On a working visit to Brussels, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with President of the European Council Charles Michel.
President of the European Council Charles Michel welcomed President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Then, they posed together for photographs.
The head of state thanked the President of the European Council for the invitation to visit Brussels.
Both sides hailed the restoration of the Brussels format of the normalization process of relations between Azerbaijan and Armenia. President Ilham Aliyev thanked Charles Michel for his efforts in this direction.
During the conversation, they discussed the developments related to Azerbaijan-Armenia relations in recent months, the Washington negotiations, the situation on the Azerbaijan-Armenia border, as well as the agenda of the trilateral meeting to be held today with the participation of President of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the European Council Charles Michel and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.