İlham Əliyev Serbiya-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunun açılış mərasimində iştirak edib
Dekabrın 10-da Serbiyanın Niş şəhərində Serbiya-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunun açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç və Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radev mərasimdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə Serbiya-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunun texniki göstəricilərindən və layihənin əhəmiyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirildi.
Mərasim iştirakçılarını salamlayan Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç dedi:
- Əziz Prezident Əliyev, hörmətli Prezident Radev, mən bu gün çıxış edə bilməyəcəyəm. Bizim ölkədə qəribə qanunlar qəbul olunub ki, sən öz ölkəndə nə isə etmisənsə, seçkilərdən bir ay öncə artıq bu layihələri tərifləyə və ölkəni daha da inkişaf etdirmək üçün danışa bilməzsən.
Sizə “Xoş gəlmisiniz” deyirəm və Serbiyada olduğunuz üçün sonsuz təşəkkürümü bildirirəm. Mən bizim enerji nazirimizdən xahiş edəcəyəm ki, o çıxış etsin. O, bizim partiyanın üzvü deyil və seçkilərdə, siyahılarda adı yoxdur. Bizim avropalı qonaqlar bugünlük bağışlasınlar. Mən bütün həmin qanunlara hörmət edəcəyəm. Narahat olmayın, həmin qanunlara baxmayaraq, biz qələbə qazanacağıq. Bu, böyük qələbə olacaq və bizim hamımızın birgə qələbəsi olacaq. Buna görə çox sağ olun.
Sonra layihə barədə məlumat verən Serbiyanın mədən və energetika naziri xanım Dubravka Djedoviç Handanoviç dedi:
-Bu layihə uzun illər bundan əvvəl planlaşdırılırdı. Onun həyata keçirilməsi çox uzun çəkdi və biz cəmi bir ildə işi tamamlamağa müvəffəq olduq. Biz qaz nəqli ilə bağlı Azərbaycandan olan dostlarımızla qısa zamanda razılığa gəldik. Əməkdaşlığa görə Azərbaycana, ilk növbədə, minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Mən, eyni zamanda, Prezident Əliyevə, Azərbaycandan olan həmkarlarımıza və bizimlə birgə gərgin çalışmış hər kəsə minnətdarlığımı bildirmək istərdim.
Mən qonşularımızla, eləcə də Azərbaycanla daha yaxşı əlaqələrin qurulması istiqamətində göstərdiyi səylərə görə Serbiya Prezidentinə minnətdarlığımı bildirirəm. Azərbaycan sərhəd baxımından bizim qonşumuz olmasa da, sözsüz ki, o, bizim qəlbimizdə xüsusi yeri olan dostumuzdur.
Dövlətimizin başçısı mərasimdə çıxış etdi.
- Hörmətli cənab Prezident Vuçiç, hörmətli cənab Prezident Radev, hörmətli xanım nazir, xanımlar və cənablar!
İlk növbədə, dəvətə və qonaqpərvərliyə görə dostum Aleksandara təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Yenidən gözəl ölkənizdə olmağımdan çox məmnunam. Bildirməliyəm ki, mən keçən il Serbiyaya rəsmi səfər etmişdim. Ondan bir ay sonra Prezident Vuçiç Azərbaycana səfər etmişdir. Bu gün yenə də sizin gözəl ölkənizdəyəm. Bu, bir daha onu göstərir ki, Serbiya-Azərbaycan əlaqələri sürətlə və dinamik şəkildə inkişaf edir. Biz strateji tərəfdaşıq, çünki strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə imzalanmışdır və sözdə, sənəddə və əməldə bu yüksək statusa sadiqliyimizi göstəririk.
Əfsuslar olsun ki, Prezident Vuçiçə bu gün rəsmi tədbirdə çıxış etmək üçün müəyyən məhdudiyyətlər tətbiq edilib, onun qeyd etdiyi kimi, qəbul edilmiş qanuna görə. Ancaq buna baxmayaraq, bizim söhbət etmək üçün imkanımız olacaq. Sadəcə olaraq, onu bildirmək istəyirəm ki, bizim Aleksandarla şəxsi dostluq münasibətlərimiz böyük dərəcədə Serbiya-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına xidmət etmişdir. O, ölkəsi üçün çox böyük işlər görür. Onun liderliyi ilə Serbiya uğurla inkişaf edir, müstəqil siyasət aparır. O siyasət ki, Serbiya xalqının və dövlətinin maraqlarına cavab verir. Biz də dostları kimi onun uğurlarına həmişə sevinirik və əməli addımlarla, konkret işlərlə ikitərəfli gündəliyimizi genişləndiririk.
Əminəm ki, bugünkü tədbir və açılışdan sonra interkonnektorun fəaliyyəti Serbiyanın sənaye inkişafına böyük töhfə verəcəkdir. Mən bilirəm ki, Prezident Vuçiçin ölkəsinin sənaye potensialının inkişafı ilə bağlı çox genişmiqyaslı planları var. O planların böyük hissəsi həyata keçirilib. Gələcək planların həyata keçirilməsi üçün əlbəttə, enerji resursları lazımdır və şaxələndirilmiş təchizat şəbəkəsi də təbii ki, qurulmalıdır.
Eyni sözləri dostum, Prezident Radev haqqında da deyə bilərəm. Bolqarıstanla da bizi strateji tərəfdaşlıq Sazişi bağlayır. Bu il mən Bolqarıstana və Prezident Radev Azərbaycana səfərlər etmişik. Bu da onu göstərir ki, münasibətlərimiz çox dinamikdir, dostluq və strateji tərəfdaşlıq üzərində qurulub.
Yəni deyə bilərəm ki, bugünkü mərasim dostluq mərasimidir, strateji tərəfdaşlıq mərasimidir. Əlbəttə ki, hər iki prezidenti bugünkü açılış münasibətilə ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Bu, Serbiya və Bolqarıstanın enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verə biləcək layihədir. Eyni zamanda, Azərbaycan xalqını təbrik etmək istəyirəm. Çünki Azərbaycanın qaz ixracı coğrafiyası daha da genişlənir. Hazırda biz təbii qazımızı səkkiz ölkəyə ixrac edirik, Serbiya doqquzuncu ölkədir. Bu doqquz ölkənin yeddisi Avropa ölkəsidir və təbii ki, bugünkü mərasim - interkonnektorun fəaliyyətə başlaması Avropanın enerji təhlükəsizliyinə də önəmli töhfə verəcəkdir.
Bildirməliyəm ki, keçən il Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır və bu memorandum icra edilir. Bu memoranduma görə, Azərbaycan 2027-ci ilə qədər Avropaya göndərilən qazın həcmini iki dəfə artırmalıdır. Artıq rəqəmlər onu göstərir ki, biz inamla bu hədəfə doğru gedirik. 2021-ci ildə bizim Avropa məkanına qaz ixracımız 8 milyard kubmetrdən bir qədər çox olmuşdursa, bu il bu, təxminən 12 milyard kubmetrə çatacaq. Bu da Azərbaycanın ümumi qaz ixracının 50 faizini təşkil edir.
Bizim çox genişmiqyaslı başqa planlarımız var. Azərbaycanın bütövlükdə enerji strategiyası uğurla icra edilir. Bizim tərəfimizdən irəli sürülmüş və icra edilmiş layihələr Avropanın və Asiyanın - Avrasiyanın enerji xəritəsini böyük dərəcədə yenidən tərtib etmişdir. Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Supsa neft kəmərləri bu gün Azərbaycan neftini Aralıq dənizinin və Qara dənizin bazarlarına çatdırır. Cənub Qaz Dəhlizi - uzunluğu 3500 kilometr olan nəhəng infrastruktur layihəsi Avropanın enerji təhlükəsizliyinə çox böyük töhfə verir. Təsadüfi deyil ki, Avropa Komissiyası, onun yüksəkvəzifəli şəxsləri Azərbaycanı etibarlı tərəfdaş və Pan-Avropa qaz təchizatçısı kimi dəyərləndirirlər. Onu da bildirməliyəm ki, - bu sözləri əminəm ki, dostum Rumen də təsdiq edə bilər, - bizim Bolqarıstana qaz təchizatımız iki il bundan əvvəl başlamışdır. 2021-ci ildə 270 milyon kubmetr qaz təchiz edilmişdir. Keçən il 500 milyon kubmetrdən bir qədər çox. Bu il isə bu rəqəm 1 milyard kubmetrə yaxın olacaqdır.
Azərbaycan, sözün əsl mənasında, etibarlı tərəfdaşdır, dostluq ənənələrinə həmişə sadiqdir və dostluğu yüksək qiymətləndirir. Məhz dostluq, qarşılıqlı anlaşma, strateji tərəfdaşlıq üzərində qurulmuş əlaqələr bir çox ölkələrin maraqlarını təmin edir və qaz sahəsində əməkdaşlıq, eyni zamanda, genişmiqyaslı regional əməkdaşlığa da güclü zəmin yaradır. Xəzər dənizi, Qara dəniz, Aralıq dənizi, Avropa məkanı və Azərbaycan, Avropa İttifaqı əlaqələri - bütün bu istiqamətlər müsbət məcrada inkişaf edir və bizim gələcək planlarımız da bu istiqamətlərə xidmət göstərəcəkdir.
Gələcək planlarımız, təbii ki, qaz təchizatının coğrafiyasını daha da genişləndirməkdir və gələcəkdə Avropa məkanında yeni yaradılacaq interkonnektorlar vasitəsilə yeni ölkələrin bazarlarına çıxmaqdır. Bizim əsas hədəfimiz bərpaolunan enerji növləri ilə bağlıdır və 10 qiqavat bərpaolunan enerji növlərinin yaradılması üzrə Azərbaycan tərəfindən investorlarla sazişlər və anlaşma memorandumları imzalanmışdır.
Bir neçə gün bundan əvvəl yenə də biz növbəti dostluq təzahürünün şahidi olmuşuq. Həm Serbiya, həm Bolqarıstan, həm Şərqi Avropa qrupuna daxil olan digər ölkələr Azərbaycanın namizədliyini dəstəkləyərək COP29 konfransının Azərbaycanda, Bakıda keçirilməsinə izn verdilər, öz dəstəyini göstərdilər. Bu, bir daha həm dostluğumuzun nümunəsidir, eyni zamanda, onu göstərir ki, baxmayaraq, Azərbaycanın zəngin neft və qaz resursları var, biz gələcəyimizi təmiz yaşıl enerjinin istehsalında və ixracında görürük. Əminəm ki, gün gələcək və buna oxşar mərasim yaşıl enerji layihələri ilə bağlı keçiriləcəkdir.
Bir daha əziz dostum Aleksandara dəvətə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm və hamımıza uğurlar arzulayıram. Sağ olun.
Daha sonra Bolqarıstan Prezidenti çıxış etdi.
Prezident Rumen Radevin çıxışı
-Hörmətli Prezident Vuçiç, möhtərəm Prezident Əliyev, xanımlar və cənablar, nazirlər, zati-aliləri, əziz qonaqlar!
Serbiya, Azərbaycan və Bolqarıstan olaraq ölkələrimizin cari ili yola salarkən daha təhlükəsiz və daha yaxşı gələcək naminə öz davamlı işi və bu işə göstərdiyi diqqət ilə nümunəvi olduğunu bildirmək istəyirəm. Fevralın əvvəlində Prezident Vuçiçin Bolqarıstana səfəri zamanı Bolqarıstan-Serbiya interkonnektorunun yaradılmasına start verilib. Yalnız bir neçə ay sonra biz artıq Bolqarıstan və Serbiya arasında interkonnektorun açılış mərasimini keçiririk.
Aprel ayında Prezident Əliyev Sofiyaya səfərə gəlmiş və Solidarity Ring təşəbbüsünü irəli sürmüşdür.
Mən bu dəvətə görə Prezident Vuçiçə səmimi təşəkkürümü bildirirəm və fevral ayında Bolqarıstandakı açılışdan daha xoş əhvali-ruhiyyə ilə bizi qarşıladığına görə minnətdarlığımızı bildiririk.
Biz bu gün yalnız təbii qaz şəbəkələrini birləşdirmirik. Çünki Bolqarıstan–Serbiya interkonnektoru yalnız infrastruktur layihəsi deyil. O, bizim ölkələrimizin artan texnoloji imkanlarının, həmçinin Serbiya-Bolqarıstan, Bolqarıstan-Serbiya-Azərbaycan arasındakı uğurlu və faydalı əməkdaşlığın rəmzidir. Əməkdaşlıq bizim regionda davamlı, dayanıqlı iqtisadi inkişafa və tərəqqiyə gətirir. O, bizim Avropanın gələcəyi üçün quruculuq işləri görmək istəyimizin bir ifadəsidir. O, Avropa İttifaqının təhlükəsiz və etibarlı enerji mənbələri üçün iddialı baxışdır. Mən qəti əminəm ki, interkonnektor sərhəd regionlarda, həmin boruların keçdiyi yerlərdə investisiya maraqlarının artmasına töhfə verəcək.
Mən Prezident Vuçiçi təbrik etmək istəyirəm. Çünki təvazökar olduğu üçün o, özünü tərifləmir. Lakin həm mən, həm də Prezident Əliyev Serbiyaya hər səfərimiz zamanı burada infrastrukturun mühüm inkişafının şahidi oluruq. Mən burada çəkilən zəhməti, Serbiyanın Avropanın modern inkişafına nümunə olduğunu görürəm və bu, məni çox sevindirir. Bolqarıstanın Prezidenti kimi mən sərhəd regionlarda, bolqar milli azlığının yerləşdiyi ərazilərdə infrastrukturun və yol şəbəkələrinin inkişaf etdirilməsinə olan diqqəti görürəm. Mən, həmçinin daha öncə presedenti olmayan bir hadisədən bəhs etmək istəyirəm. Prezident Vuçiç və mən iki dəfə Mitroqradda milli azlıqlarımızla görüşmüş və problemləri birgə müzakirə etmişik. Biz birgə həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün layihələr müəyyənləşdirib imkanları müzakirə etmişik. Serbiyada bütün infrastrukturun yaxşılaşdırılması və modernləşdirilməsi Bolqarıstana da birbaşa təsir edir. Çünki biz Avropaya Serbiya vasitəsilə çıxa bilirik.
Bu gün biz Avropanın enerji xəritəsini dəyişirik. Çünki interkonnektor yalnız bizim ölkələr üçün deyil, bütün region üçün şaxələndirməyə və təhlükəsizliyə zəmanət verir. Təsadüfi deyil ki, bu layihə Avropa Komissiyası tərəfindən qarşılıqlı maraq doğuran layihə kimi dəyərləndirilib.
Ukraynadakı müharibə bizim yaxşı qonşuluq və qarşılıqlı kömək, həmrəylik anlayışlarımızı yenidən gözdən keçirməyə səbəb oldu. Biz logistika və enerji sahələrində yalnız yeni resurslar, yeni yollar, yeni səmərəli həll vasitələri tapmalı deyil, həmçinin daha intensiv, daha güclü beynəlxalq xəritə yaratmalıyıq. Həmin coğrafi mövqeyin əhəmiyyətinin dərk edilməsi, fəal enerji siyasəti təkcə həmin ölkələrə deyil, həm də bütün qonşulara, regiondan da daha uzaq məsafədə yerləşən ölkələrə fayda verəcək.
İcazə verin, prezidentlər Vuçiç və Əliyevə bir daha təşəkkürümü bildirim. Onlar oktyabrın 1-də Yunanıstan və Bolqarıstan arasındakı interkonnektorun açılış mərasimində iştirak etmək üçün Sofiyaya gəlmişdilər. Həmin interkonnektor sayəsində Bolqarıstan nəhayət ki, Azərbaycan qazını qəbul edə bildi. Bizim on il öncə anlaşmamız var idi. O vaxt biz nə Avropadan, nə də ki, Azərbaycandan fiziki qaz qəbul edə bilmirdik. Mən Prezident Əliyevə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. O sübut etdi ki, Bakı bütün anlaşma və razılıqlara ciddi yanaşır. Baxmayaraq ki, on il öncə mühüm dəyişikliklər olmuşdu. Mən avropalı həmkarlarla görüşlərimdə hər dəfə bildirirəm ki, Azərbaycan etibarlı tərəfdaşdır. Mən inanıram ki, biz elə bu cür də çalışmağa davam edəcəyik.
Bu il Bolqarıstan anlaşmanı yekunlaşdırdı və həm LNG terminallarına, həm Yunanıstana, həm də Türkiyəyə çıxış əldə etdi. Bizim, həmçinin onların şəbəkələri vasitəsilə tranzit əməliyyatları keçirmək üçün anlaşmalarımız var. Mart ayında biz Aleksandropolisdəki enerji terminalının açılışını etdik. Bolqarıstan həmin layihədə 20 faiz səhmə sahibdir. Biz aprel ayında strateji əhəmiyyətli, Avropa üçün önəmli olan Solidarity Ring layihəsinin açılışını etdik. Bununla da biz Azərbaycandan Mərkəzi və Şərqi Avropaya qazın ən sürətli və ucuz nəqlinə nail olmaq üçün şəbəkələrimizi birləşdirmə imkanı qazanırıq. Bizim sahibi olduğumuz bu fəal siyasət sayəsində bu gün Serbiyada interkonnektorun açılış mərasimini edirik. Yalnız Serbiya deyil, həmçinin regionun digər ölkələri də Azərbaycandan gələn qaza, həmçinin yeddi terminala, Aralıq dənizindəki LNG terminalına və təbii ki, Solidarity Ring təşəbbüsünə, Bolqarıstandakı Çiren adlı saxlama yerinə çıxış əldə edib. Biz hazırda Bolqarıstandakı infrastrukturu genişləndiririk və bunun sayəsində Qərbi Avropa qaz ehtiyatlarına da çıxış əldə edəcəyik.
Biz bu gün sübut edirik ki, yalnız birgə səylər nəticəsində, ortaq istəyə əsasən iqtisadi inkişaf əldə edə, daha yaxşı, daha təhlükəsiz gələcəyə nail ola bilərik. Digər önəmli məsələ isə odur ki, biz infrastrukturun inkişafı nəticəsində daha böyük nailiyyətlər əldə edəcəyik. Əvvəlcə bildirdiyim kimi, bu səhər Vuçiçlə keçirilən görüşümüzdə birgə anlaşmalar nəticəsində öz ehtiyacımızı ödəmək üçün qaz təminatını yaxşılaşdıracağıq. Biz bununla da ən yaxşı şərait əldə etmiş olacağıq, həmçinin öz vətəndaşlarımıza ən yaxşı qiymətlər təqdim edib, üçüncü dövlətlərə birgə qaz satacağıq. Burada geniş fürsətlər var və biz yaxşı siyasət, yaxşı səylər nəticəsində mühüm nəticələr əldə edəcəyik.
Mən Avropa Komissiyasına maliyyə dəstəyi göstərdiyinə və həmçinin bütün Avropa üçün mühüm olan bu layihəni təşviq etdiyinə görə minnətdaram. Təbii ki, biz bu uğura görə bütün institutlara və tikinti işçilərinə minnətdarıq. Onlar sübut etdilər ki, bu iki ölkə texnoloji bacarığa malikdir və ən yüksək texnologiyalı yeni nəsil boru xəttini inşa edə bilir. Bundan sonra çalışacaq bütün komandalara təşəkkür edirəm, onlara uğurlar arzulayır, hər kəsə faydalı iş diləyirəm. Çox sağ olun.
Layihənin əhəmiyyətindən danışan Avropa İttifaqının Serbiyadakı daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Emmanuel Jofre enerji təhlükəsizliyinin və enerji dayanıqlılığının gücləndirilməsində mühüm bir mərhələnin qeyd olunduğunu vurğulayaraq dedi:
-Avropa İttifaqı bu layihəyə demək olar ki, 50 milyon avroluq qrant, Avropa İnvestisiya Bankı isə 25 milyon avro məbləğində imtiyazlı kredit ayırıb. Bundan əlavə, biz Bolqarıstan ərazisində interkonnektorun tikintisinə 20 milyon avro ayırmışıq. Bu mühüm mərhələ Serbiya vətəndaşlarının həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədilə Avropa İttifaqının enerji sektorunda bu ölkəyə verdiyi ümumi dəstəyin bir hissəsidir.
Biz Bolqarıstanı Serbiya ilə, Serbiyanı Avropa İttifaqı ilə birləşdiririk. Bu baxımdan bu infrastruktur Serbiya və Avropa İttifaqı üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir. Biz həm də ümumi enerji balansında qazın payının artırılmasının mümkünlüyünü qeyd edirik ki, bu da Avropa İttifaqının “yaşıl sazişi”nə uyğun olaraq iqtisadiyyatımızın karbonsuzlaşdırılması istiqamətində bir addım olaraq, kömür kimi daha çox çirkləndirən enerji mənbələrindən təbii qaz kimi daha az çirkləndirən enerji mənbələrinə keçidə şərait yaradır.
Sonda prezidentlər İlham Əliyev, Aleksandar Vuçiç, Rumen Radev və Aİ-nin daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Emmanuel Jofre Serbiya-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunu işə saldılar.

The inauguration ceremony of the Serbia-Bulgaria Gas Interconnector has been held in the Serbian city of Niš.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić, and President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev participated in the ceremony.
The event first featured the screening of a video highlighting the technical indicators of the Serbia-Bulgaria Gas Interconnector and underscoring the importance of the project.
Welcoming the ceremony participants, President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić said:
- Dear President Aliyev, and esteemed President Radev, I will not be able to speak today. Strange laws were enacted in our country as you may not boast about projects or anything you have done for your country, and speak about more development of the country a month before the elections.
I say “Welcome” and express my gratitude to you for being in Serbia. I will ask our energy minister to speak. She is not a member of our party and her name is not featured in elections and any lists. I offer my apology today to my European guests. I will respect all these laws. Do not worry as we will gain a victory notwithstanding these laws. This will be a great victory – the shared victory. Thank you for this.
Addressing the event, Serbian Minister of Mining and Energy Dubravka Djedovic Handanovic highlighted the project.
The President of Azerbaijan delivered a speech at the ceremony.
- Dear President Vučić, dear President Radev, dear minister, ladies and gentlemen!
First of all, I would like to thank my friend Aleksandar for the invitation and the hospitality extended. I am very pleased to be visiting your beautiful country again. Let me note that I paid an official visit to Serbia last year. A month later, President Vučić visited Azerbaijan. Today, I am visiting your beautiful country again. This is further evidence that Serbian-Azerbaijani relations are developing rapidly and dynamically. We are strategic partners because the Declaration on strategic partnership has been signed between us, and we are demonstrating our commitment to this high status in words, documents, and deeds.
Unfortunately, President Vučić has been restricted from speaking at the official ceremony today, as he noted, due to an adopted law. However, we will have the opportunity to talk nonetheless. I simply want to say that our personal friendship with Aleksandar has greatly contributed to the development of Serbian-Azerbaijani relations. He is doing great things for his country. Under his leadership, Serbia is successfully developing and pursuing an independent policy, a policy that meets the interests of the Serbian people and state. We as his friends are always happy with his successes and are expanding our bilateral agenda with tangible steps and concrete works.
I am sure that after today's event and the opening ceremony, the operation of the interconnector will greatly contribute to the industrial development of Serbia. I know that President Vučić has large-scale plans for the development of the industrial potential of his country. Most of those plans have already been implemented. Of course, energy resources are required to implement these future plans and a diversified supply network must be established.
I can say the same about my friend, President Radev. We also have a Strategic Partnership Agreement with Bulgaria. This year, I visited Bulgaria and President Radev visited Azerbaijan. This shows that our relations are very dynamic and are based on friendship and strategic partnership.
In other words, I can say that today's ceremony is a ceremony of friendship, a ceremony of strategic partnership. Of course, I want to heartily congratulate both presidents on the occasion of today's opening. This is a project that can greatly contribute to the energy security of Serbia and Bulgaria. At the same time, I want to congratulate the people of Azerbaijan. Because Azerbaijan's gas export geography is further expanding. We currently export our natural gas to eight countries, and Serbia is the ninth country. Seven of these nine countries are European, and, of course, today's ceremony, the launch of the interconnector will make an important contribution to European energy security.
I must also inform you that the Memorandum of Understanding on strategic partnership in the field of energy was signed between the European Union and Azerbaijan last year, and this memorandum is being implemented. According to this memorandum, Azerbaijan is expected to double the volume of gas sent to Europe by 2027. The numbers already show that we are confidently moving towards this goal. In 2021, our gas exports to Europe were slightly more than 8 billion cubic meters and this year they will reach about 12 billion cubic meters. This accounts for 50 percent of Azerbaijan's total gas exports.
We also have other large-scale plans. Azerbaijan's overall energy strategy is being successfully implemented. The projects initiated and being implemented by us have greatly redrawn the energy map of Europe and Asia, or rather, Eurasia. The Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Supsa oil pipelines are delivering Azerbaijani oil to the markets of the Mediterranean and the Black Sea regions today. The Southern Gas Corridor, a huge infrastructure project with a length of 3,500 kilometers, makes a huge contribution to European energy security. It is no coincidence that the European Commission and its senior officials value Azerbaijan as a reliable partner and pan-European gas supplier. I must also say, and I am sure that my friend Rumen can confirm these words, that our gas supplies to Bulgaria started two years ago. In 2021, 270 million cubic meters of gas were supplied. A little more than 500 million cubic meters were supplied last year. This year, this number will be close to 1 billion cubic meters.
Azerbaijan is a reliable partner in the truest sense of the word. We are always loyal to the traditions of friendship and highly value friendship. It is the relations underpinned by friendship, mutual understanding, and strategic partnership that secure the interests of many countries, and cooperation in the gas field also creates a strong foundation for large-scale regional cooperation. The relations between Azerbaijan and countries of the Caspian basin, the Black Sea basin, the Mediterranean Sea basin, Europe, and the European Union – all these directions are developing in a positive way, and our plans will also serve these causes.
Our future plans, of course, are to further expand the geography of gas supplies and access the markets of new countries through new interconnectors in Europe. Our main goal is associated with renewable energy, as Azerbaijan has signed agreements and memoranda of understanding with investors for the establishment of 10 gigawatts of renewable energy.
A few days ago, we witnessed another manifestation of friendship. Both Serbia and Bulgaria, as well as other member states of the Eastern European Group, supported Azerbaijan's candidacy and voted for the COP29 conference to be held in Azerbaijan, Baku. This is yet another example of our friendship. At the same time, it shows that although Azerbaijan is rich in oil and gas resources, we see our future in the production and export of clean green energy. I am sure that the day will come when a similar ceremony will be held for green energy projects.
Let me once again thank my dear friend Aleksandar for the invitation and wish us all success. Thank you.
Then, the President of Bulgaria made a speech.
Speech of President Rumen Radev
- Honorable President Vučić, Honorable President Aliyev, ladies and gentlemen, ministers, Excellencies, dear guests!
I would like to state that we as Serbia, Azerbaijan, and Bulgaria have been exemplary in the continuous work and attention being paid to these activities in the interests of a safer and better future. In early February, during the visit of President Vučić to Bulgaria, he launched the establishment of the Bulgaria-Serbia interconnector. Just a few months on, we are already conducting the opening ceremony of the interconnector between Bulgaria and Serbia.
In April, President Aliyev visited Sofia and launched the Solidarity Ring initiative.
I am sincerely grateful to President Vučić for this invitation. We express our gratitude for welcoming us in a more pleasant atmosphere than at the opening in Bulgaria in February.
We are not only connecting natural gas networks today because the Bulgarian-Serbian interconnector is not just an infrastructure project, it is a symbol of the growing technological capabilities of our countries, as well as the successful and beneficial cooperation involving Serbia-Bulgaria and Bulgaria-Serbia-Azerbaijan. Cooperation brings sustainable economic development and progress to our region. It is an expression of our desire to build for the future of Europe. It is an ambitious vision for secure and reliable energy sources for the European Union. I firmly believe that the interconnector will contribute to the growth of investment interests in the border regions, where these pipelines pass.
I want to congratulate President Vučić because he is very humble and does not praise himself. However, during each of our visits to Serbia, both I and President Aliyev witness the important development of infrastructure here. I see that hard work is being done here, that Serbia is an example of modern development in Europe, and this makes me very happy. As President of Bulgaria, I see a focus on the development of infrastructure and road networks in the border regions, and in the areas where the Bulgarian national minority resides. I also want to mention an unprecedented event. President Vučić and I have twice met with our national minorities in Mitrograd and discussed the problems together. We have identified projects and discussed opportunities to improve the standard of living together. The improvement and modernization of infrastructure in Serbia has a direct impact on Bulgaria because we can go to Europe through Serbia.
Today we are redrawing the energy map of Europe. Because the interconnector guarantees diversification and security not only for our countries but also for the entire region. It is no coincidence that this project was evaluated by the European Commission as a project of mutual interest.
The war in Ukraine has prompted us to reconsider our understanding of good neighborliness and mutual assistance and solidarity. We must not only find new resources, new ways, new efficient solutions in logistics and energy fields but also create a more intensive and stronger international map. The realization of the importance of this geographical position, the active energy policy will benefit not only these countries but also all neighbors and countries located further away from the region.
Let me once again thank presidents Vučić and Aliyev. They came to Sofia on October 1 to attend the opening ceremony of the interconnector between Greece and Bulgaria. Thanks to that interconnector, Bulgaria was finally able to receive Azerbaijani gas. We had an agreement 10 years ago. At that time, we could not physically receive gas from Europe or Azerbaijan. I want to thank President Aliyev. He proved that Baku treats all understandings and agreements seriously, although there were important changes 10 years ago. I always say in meetings with European colleagues that Azerbaijan is a reliable partner. I believe that we will continue to work in this way.
This year, Bulgaria finalized the agreement and gained access to Elengy terminals, Greece and Türkiye. We also have agreements to conduct transit operations through their networks. In March, we inaugurated the energy terminal in Alexandroupolis. Bulgaria has a 20 percent stake in that project. In April, we inaugurated the Solidarity Ring project, which is strategically vital for Europe. By doing this, we are gaining the opportunity to connect our networks to achieve the fastest and cheapest gas transportation from Azerbaijan to Central and Eastern Europe. Thanks to this active policy of ours, we are holding the opening ceremony of the interconnector in Serbia today. Not only Serbia, but also other countries of the region have access to gas from Azerbaijan, as well as seven terminals, the Elengy terminal in the Mediterranean Sea, and, of course, the Solidarity Ring initiative, and the Chiren storage facility in Bulgaria. We are currently expanding the infrastructure in Bulgaria, which will also give us access to Western European gas resources.
We are proving today that only as a result of joint efforts and common determination can we achieve economic development and a better and safer future. Another important issue is that we will secure even greater achievements as a result of infrastructure development. As I said earlier, as a result of mutual understanding in our meeting with President Vučić this morning, we will improve the gas supply to meet our own needs. We will get the best conditions, offer the best prices to our citizens and jointly sell gas to third countries. There are vast opportunities here, and we will achieve significant results through good policies and good efforts.
I am grateful to the European Commission for providing financial support and also for promoting this important project for the whole of Europe. Of course, we are grateful to all institutions and construction workers for this success. They have proved that these two countries have the technological ability and can build the most high-tech pipeline of the next generation. I am grateful to all the teams that will work from now on. I wish them success and everyone productive work. Thank you very much.
Highlighting the importance of the project, the head of the permanent EU delegation to Serbia Emmanuel Jofre noted that a significant milestone has been achieved in strengthening energy security and energy sustainability.
Presidents Ilham Aliyev, Aleksandar Vučić, Rumen Radev, and head of the permanent EU delegation Emmanuel Jofre launched the Serbia-Bulgaria Gas Interconnector.