İlham Əliyev Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 1-də Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Martin Çunqonqu qəbul edib.
Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Martin Çunqonq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması münasibətilə dövlətimizin başçısına təbriklərini çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev təbriklərə görə təşəkkürünü bildirdi, bunun Azərbaycan xalqı və dövləti üçün tarixi məqam olduğunu qeyd etdi, bu yeni şəraitin regionda sülhün və sabitliyin gücləndirilməsi üçün imkanlar yaratdığını vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı dedi ki, Minsk qrupu 28 il ərzində münaqişənin həlli prosesi ilə məşğul olsa da heç bir nəticə əldə edilmədi, Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olunmadı, məcburi köçkünlərin geri qayıtması təmin edilmədi. Azərbaycan tərəfi isə torpaqları işğal altında olan zaman haqlı şəkildə Minsk qrupunun üzv dövlətlərini Ermənistana təzyiq göstərmək, ona müvafiq sanksiyalar tətbiq etmək barədə təkliflər irəli sürdüyü halda, o vaxt Minsk qrupu tərəfindən bu istiqamətdə heç bir addım atılmadı.
Prezident İlham Əliyev diqqətə çatdırdı ki, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi başa çatandan sonra Azərbaycan regionda sülh gündəliyinin təşəbbüskarı olaraq Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanması təklifi ilə çıxış edib. Amma Ermənistan tərəfindən buna adekvat reaksiya verilmədi. Ona görə də Azərbaycan sülh müqaviləsinin əsaslarını təşkil edən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq 5 prinsip irəli sürüb ki, bunun əsasında da sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar prosesinin təşəbbüskarı Azərbaycan olub.
Dövlətimizin başçısı 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi başa çatandan sonra üçtərəfli Bəyanat çərçivəsində Ermənistanın üzərinə götürdüyü bir sıra öhdəliklərini yerinə yetirmədiyini, son 3 il ərzində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində separatizmi maliyyə, hərbi və digər vasitələrlə dəstəkləməkdə davam etdiyini bildirdi.
Azərbaycan Prezidenti ötən il sentyabrın 2-də Ermənistan rəhbərliyinin qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın “müstəqilliyi” münasibətilə göndərdiyi təbrikin, həmçinin sentyabrın 9-da keçirilmiş dırnaqarası “prezident seçkiləri”nin sülh prosesinə ciddi zərbə vurduğunu, Azərbaycanın özünün ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etmək üçün antiterror tədbirləri keçirməli olduğunu vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında artıq de-fakto sülh mövcuddur və iki ölkənin sərhədində bir neçə aydır sülh şəraiti hökm sürür. Amma bu prosesin məntiqi sonluğa çatdırılması üçün sülh müqaviləsi imzalanmalı və Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına son qoyulmalıdır.
Prezident İlham Əliyev bu xüsusda qeyd etdi ki, Ermənistanın müstəqillik haqqında Bəyannaməsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin Ermənistanla birləşdirilməsinə və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün pozulmasına birbaşa çağırışlar var və bu sənədə istinadlar da Ermənistanın Konstitusiyasında öz əksini tapıb. Həmçinin Ermənistanın digər normativ-hüquqi sənədlərində Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları, Ermənistanın qoşulduğu bir çox konvensiyalarda və digər sənədlərdə Azərbaycanın Qarabağ üzərində suverenliyini tanımayan çoxsaylı qeyd-şərtlər mövcuddur. Bununla yanaşı, dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, Ermənistanın beynəlxalq məhkəmələrdə Azərbaycana qarşı irəli sürdüyü iddiaların əsasını da Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınmaması, Qarabağın Azərbaycandan ayrılması kimi məsələlər təşkil edir. Azərbaycan Prezidenti qeyd etdi ki, bu iddialara son qoyulduğu, Ermənistan Konstitusiyasında və digər normativ-hüquqi sənədlərdə dəyişikliklər edildiyi halda sülhə nail oluna bilər. Ermənistanda bunun tez bir vaxtda həyata keçirilməsinin vacibliyini bildirən dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, hazırda Ermənistanda bu mövzuda ölkədaxili müzakirələrin başlanması müsbət addım kimi qiymətləndirilir və bu, sülh prosesinin tezliklə yekunlaşdırılması üçün yaxşı imkan yarada bilər.
Qonaq Beynəlxalq Parlamentlər İttifaqının Ermənistanın və Azərbaycanın parlament nümayəndələri arasında dialoq üçün platforma ola biləcəyi təklifi ilə çıxış etdi. Dövlətimizin başçısı bu təşəbbüsü yüksək qiymətləndirərək, iki ölkənin parlamentləri arasında məhz bu platformada dialoqun aparılmasının Azərbaycan tərəfindən dəstəkləndiyini diqqətə çatdırdı.
Fransanın regionda dağıdıcı siyasət həyata keçirərək od üstünə benzin tökmək prinsipindən çıxış etdiyini, Ermənistanın militarizasiya siyasəti apardığını, geosiyasi intriqaların təşəbbüskarı olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev rəsmi Parisin regionda vəziyyətin gərginləşməsinin səbəbkarı olduğunu, müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarda və parlament müstəvilərində anti-Azərbaycan siyasət yürütdüyünü də diqqətə çatdırdı. Dövlətimizin başçısı Fransanın Cənubi Qafqaz regionunda aparıcı mövqeyə nail olmaq və nüfuzunu gücləndirmək məqsədilə siyasət yürütdüyünü, lakin onların bu istiqamətdəki cəhdlərinin əbəs olduğunu vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Avropa Şurası Parlament Assambleyasında anti-Azərbaycan xarakteri daşıyan və Azərbaycan nümayəndə heyətinin etimadnaməsinin ratifikasiya edilməməsi ilə bağlı azlıq olan bir qrupun təşəbbüsünün dialoqa xidmət etmədiyini vurğulayaraq bildirdi ki, bu, ümumiyyətlə, parlament platformasının ənənələri ilə ziddiyyət təşkil edir. Azərbaycan nümayəndə heyətinin hüquqlarının bərpa edilməli olduğunu deyən dövlətimizin başçısı diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan nümayəndə heyətinin hüquqları bərpa olunmayacağı təqdirdə, Azərbaycan tərəfindən də Avropa Şurası və Avropa İnsan Haqları Məhkəməsində iştirak məsələsinə yenidən baxılacaq.
Martin Çunqonq Parlamentlərarası İttifaqın parlamentarilər arasında dialoqa, inklüzivliyə çağırdığını, eksklüzivliyinin tərəfdarı olmadığı, bu kimi yanaşmaların düzgün qəbul edilmədiyini, beynəlxalq parlamentarizm ənənələri ilə uyğun gəlmədiyini diqqətə çatdırdı.
Qonaq COP29-la bağlı dövlətimizin başçısını təbrik edərək, COP29 keçiriləcəyi zaman Parlamentlərarası İttifaq çərçivəsində parlament nümayəndə heyətlərini bir araya gətirən, ətraf mühit və iqlim dəyişikliyi istiqamətlərində beynəlxalq səyləri dəstəkləyən bir tədbirin təşkil olunma təşəbbüsü ilə çıxış etdi. Bu təşəbbüsü dəstəkləyən dövlətimizin başçısı qonağı Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP29-a dəvət etdi. Dəvət məmnunluqla qəbul olundu.
Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyi münasibətilə də təbriklərini çatdırdı, ölkəmizin Hərəkatın parlament ölçüsünün yaradılması təşəbbüsünü təqdir etdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına 4 illik sədrliyi müddətində bu təsisatın beynəlxalq nüfuzunun artırılması, yeni əməkdaşlıq sahələrinin yaradılması, bu xüsusda parlament, gənclər ölçülərinin və qadın platformasının təsis olunması istiqamətində təşəbbüslərlə çıxış etdiyini vurğuladı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong.
Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong congratulated the head of state on ensuring the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the congratulations, describing it as a historic moment for the Azerbaijani people and state, and emphasized that these new conditions create opportunities for strengthening peace and stability in the region.
The head of state asserted that despite the Minsk Group's involvement in conflict resolution for 28 years, there has been a lack of tangible progress. Azerbaijani territories remained under occupation, and the repatriation of internally displaced persons had not been secured. The President further noted that when Azerbaijani territories were under occupation, rightful proposals to exert pressure on Armenia and impose appropriate sanctions were presented. However, at that time, member states of the Minsk Group did not undertake any measures in this regard.
President Ilham Aliyev pointed out that after the end of the 44-day Patriotic War in 2020, Azerbaijan as the initiator of the peace agenda in the region proposed to sign a peace treaty with Armenia. “Nevertheless, Armenia failed to respond adequately to this proposal. Therefore, Azerbaijan put forward five principles in accordance with the norms and principles of international law, which form the basis of the peace agreement, making Azerbaijan the initiator of the negotiation process on the peace treaty.”
The head of state stated that after the end of the 44-day Patriotic War in 2020, Armenia did not fulfill a number of obligations it undertook under the Trilateral Statement, and over the past three years, Armenia continued to support separatism in the Karabakh region of Azerbaijan through financial, military and other means.
The President of Azerbaijan said that the congratulatory message sent by the Armenian leadership on the occasion of the “independence” of the so-called “Republic of Nagorno-Karabakh” on September 2 last year, as well as the so-called “presidential elections” held on September 9 totally undermined the peace process, emphasizing that Azerbaijan resorted to anti-terrorism measures to ensure its territorial integrity and sovereignty.
The head of state underlined that there is already de facto peace between Azerbaijan and Armenia, and a state of peace has prevailed along the border of the two countries for several months. “Yet, to deliver a logical conclusion to this process, a peace treaty must be signed, and Armenia's territorial claims against Azerbaijan must be brought to an end.”
In this regard, President Ilham Aliyev noted that in Armenia's Declaration of Independence, there are direct calls for the annexation of Azerbaijan's Karabakh region to Armenia and the violation of Azerbaijan's territorial integrity, and this document is also referred to in the Constitution of Armenia. “Furthermore, in Armenia’s other regulatory and legal documents, there are numerous provisions that assert territorial claims against Azerbaijan, and in many conventions and other documents to which Armenia is a party, there are numerous clauses that do not recognize Azerbaijan's sovereignty over Karabakh.”
In addition, the head of state emphasized that the basis of Armenia's claims against Azerbaijan in international courts consists of issues such as the non-recognition of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity by Armenia, as well as the separation of Karabakh from Azerbaijan. The President of Azerbaijan noted that peace can be achieved when these claims are brought to an end, and when amendments are made in the Constitution of Armenia and other regulatory and legal documents. Stressing the importance of expeditiously implementing this in Armenia, the head of state underscored that initiating internal discussions on this issue in Armenia is considered a positive step, adding that this could create good opportunities for expediting the conclusion of the peace process.
Martin Chungong proposed that the Inter-Parliamentary Union could be a platform for dialogue between the parliamentarians of Armenia and Azerbaijan. The head of state applauded this initiative, pointing out that Azerbaijan supports the conduct of dialogue between the parliaments of the two countries namely on this platform.
Saying that France is carrying out a destructive policy in the region acting on the principle of adding fuel to the fire, pursuing a policy of Armenia's militarization, and instigating geopolitical intrigues, President Ilham Aliyev noted that official Paris is the cause for the tension in the region. The President also noted that France conducts anti-Azerbaijan policy within various international organizations and at the parliamentary levels. The head of state underscored that France pursues aims to achieve a leading position and strengthen its influence in the South Caucasus region, but he added that their efforts in this direction have been futile.
President Ilham Aliyev stressed that the efforts of a minority group in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, which is anti-Azerbaijani in nature and opposes the ratification of the credentials of the Azerbaijani delegation, did not contribute to dialogue. He stated that this contradicts the traditions of parliamentary platforms in general. The head of state emphasized the importance of restoring the rights of the Azerbaijani delegation and pointed out that if the rights of the Azerbaijani delegation are not restored, Azerbaijan will reconsider its participation in the Council of Europe and the European Court of Human Rights.
Martin Chungong emphasized that the Inter-Parliamentary Union advocates for dialogue and inclusivity among parliamentarians. He clarified that he does not support exclusivity, as such approaches are not widely accepted and do not align with international parliamentary traditions.
He congratulated the head of state on forthcoming hosting of COP29 and proposed organizing an event within the Inter-Parliamentary Union bringing together parliamentary delegations and supporting international efforts in the areas of environment and climate change during COP29. The head of state supported this initiative, and invited Martin Chungong to COP29 in Azerbaijan. The invitation was accepted with gratitude.
The Secretary General of the Inter-Parliamentary Union also congratulated Azerbaijan on its successful chairmanship of the Non-Aligned Movement and commended the country for its initiative to create a parliamentary dimension of the Movement.
President Ilham Aliyev highlighted Azerbaijan's initiatives during its four-year chairmanship of the Non-Aligned Movement, including increasing the organization's international influence, establishing new areas of cooperation, and creating parliamentary and youth dimensions, as well as a women's platform in this regard.