İlham Əliyev Lüksemburqun Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 7-də Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alain de Muyserin etimadnaməsini qəbul edib.
Səfir etimadnaməsini Prezident İlham Əliyevə təqdim etdi.
Səfir Alain de Muyser Lüksemburqun Azərbaycanda akkreditə edilən ilk səfiri olmasından məmnunluğunu bildirərək, bu təyinatın və səfir kimi fəaliyyətinin ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin inkişafına, eyni zamanda, insanlar arasında təmasların artmasına xidmət göstərəcəyini qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun səfirinin Azərbaycanda akkreditə olunmasını əlaqələrimizin yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Lüksemburq arasında əlaqələrin həm də Avropa İttifaqı çərçivəsində əməkdaşlıq baxımından önəmini qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev əməkdaşlığın inkişafı üçün səylərin fəallaşdırılmasının zəruriliyini bildirdi. Alain de Muyserin səfir kimi əlaqələrimizin genişləndirilməsi işinə töhfə verəcəyinə ümidvarlığını ifadə edən Azərbaycan Prezidenti ona fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında qarşılıqlı surətdə məlumatlandırmanın və iqtisadi təmasların artırılmasının vacibliyi qeyd olundu.
Səfir COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi barədə qəbul edilmiş qərarla bağlı təbriklərini dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev təbriklərə görə minnətdarlığını bildirdi.
Yaşıl enerjiyə keçid, yüksək və kosmik texnologiyalar sahələrində Lüksemburqun zəngin təcrübəyə malik olduğunu deyən səfir bu sahədə də əməkdaşlıq üçün böyük imkanların olduğunu qeyd etdi. O, Lüksemburqun əsas daşıma şirkəti olan "Cargolux" ilə Azərbaycanın uğurlu əməkdaşlıq etdiyini vurğuladı.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında bank, maliyyə, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Ilham Aliyev accepted credentials of incoming ambassador of Luxembourg to Azerbaijan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has accepted credentials of newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Grand Duchy of Luxembourg Alain de Muyser.
The ambassador presented his credentials to President İlham Aliyev.
The head of state had a conversation with the ambassador.
Ambassador Alain de Muyser hailed the fact that he is the first accredited ambassador of Luxembourg in Azerbaijan. He emphasized that his appointment and activities as an ambassador would contribute to the development of political and economic relations between the two countries and foster increased contacts between the two peoples.
President Ilham Aliyev welcomed the accreditation of the ambassador of the Grand Duchy of Luxembourg in Azerbaijan as a positive indicator of bilateral relations. The President underscored the importance of the Azerbaijan-Luxembourg relations in terms of cooperation within the European Union. President Ilham Aliyev emphasized the necessity of stepping up efforts to further cultivate cooperation. Expressing hope that Ambassador Alain de Muyser's activities will contribute to expanding relations, President Ilham Aliyev wished him success in his endeavors.
The conversation touched upon the importance of mutual information exchange and the need to increase economic ties between the two countries.
Ambassador Alain de Muyser congratulated President Ilham Aliyev for securing the hosting of the COP29 in Azerbaijan.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the congratulations.
The ambassador underlined Luxembourg's rich experience in transitioning to green energy as well as high and space technologies, highlighting great opportunities for cooperation in this field. He also touched upon Azerbaijan’s successful collaboration with Cargolux, Luxembourg's primary cargo airline.